Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

  Dimensiunile fagurelui artificial pentru rama standard sunt 41x26 cm. Daca inaltimea ramelor dv este de 26 cm eu cred ca este mai corect sa le incadram intre 1/1 si 3/4. Asta inseamna ca in 3 corpuri incap  mai mult de 21 rame standard. Putem vorbi deci si in cazul dv de ,,monstri" cum ii numeste skypi_0040 pe pagina personala. Cu diferenta ca acolo e vorba de carnica si nu de carpatina.
  Care credeti ca poate fi limita maxima la care poate ajunge carpatina?

bucovineanu

Am gresit cand am zis 2\3 si nu 3\4 cand ma refeream la rame in postarea anterioara.
In anii favorabili, am familii in stupi orizontali de 20 de rame la care pot pune magazie, care ajung la 30 de rame. Pentru a ajunge la asemenea performante e nevoie de selectie permanenta pentru a avea regine tinere care mentin familii mari, familii care  nu intra in friguri chiar si atunci cand stupul are dimensiunile amintite mai sus. Deviza mea e urmatoarea: IN ORICE PERIOADA A ANULUI E NEVOIE DE FAMILII PUTERNICE, CARE IN SEZON SA NU INTRE IN FRIGURI.
Iernez familiile chiar si pe 10-11 rame.

antiopa din ardeal

 Eu am lazi orizontale pe 21 rame standard. Familiile care ajung la 21 rame in general nu roiesc. Dar am si familii care la 14-16 rame desi mai au spatiu suficient ,, se urca-n corcodus". Anul acesta cum am citit de asa zisii monstri am facut ceva incercari la stupii verticali (cu 10 rame standard pe corp) in sensul ca la 2 familii am pus corpul 3. La una dintre ele am luat corpul jos de vreo 4-5 saptamani, nu a vrut sa se extinda atat si la una mai am inca 3 corpuri. Ce este inauntru nu stiu ca nu am verificat decat ultimul corp in care este miere. La sfarsitul saptamanii o sa aflu cum sta, daca gasesc ceva spectaculos fac poze. Dar nu sunt deloc optimist.

marius_vfp

slut, asteptam cu drag pozele , si la mine sunt familii care nici nu au trecut de 5 faguri cu puiet,din 7 total, si au avut matca din anul trecut 2011, dupa salcam am facut roi pe 4 rame din familii bune cu matca obtinuta prin transvazare si acum sunt pe 7 rame si parca ar ami vrea rame , roi de anul asta sa dezvoltat mai bine decat familii de anul trecut, sunt ferm convins ca totul consta in puterea matcii .

vreau sa va intreb ,considerati ca la o familie buna ii este suficienta o cutie de 10 rame 1/1 cu cat de 3/4 ,sau e mai bine sa fie pe 12 rame .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

antiopa din ardeal

  E greu de zis daca 10 rame 1/1 + 10 rame 3/4 sunt suficiente pentru o familie puternica. Conteaza mult daca se practica stuparitul stationar sau pastoral precum si cat de des se intervine in familia de albine astfel incat sa nu se ajunga la blocarea cuibului. Faptul ca tot mai mult se vorbeste de stupul ME cu 10 rame si fund AV  cred ca nu este intamplator. Are multe avantaje printre care si faptul ca relativ simplu se regleaza numarul de rame in functie de puterea familiei. Desi in prezent la stupii verticali am rame standard cred ca si eu in final voi trece pe rame 3/4.

La stupul cu 3 corpuri, dupa cum m-am asteptat, nu am gasit nimic spectaculos. In primul rand nu avea decat 25 rame in total, in corpul 3 doar 5 buc. pe care am gasit putina miere necapacita si albina f putina. Corpul din mijloc l-am gasit plin de miere mai putin partea exterioara a ramelor din cele 2 margini unde era doar cate o palma de miere capacita si in rest nimic. In corpul de jos nu m-am uitat, mi-a fost frica de furtisag, dar se vedea populat mai bine cu albina.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din August 20, 2012, 09:58:44 PM
Citat din: jonny_it din August 20, 2012, 05:44:51 PM
Daca lasati toamna tarziu sau vara cand nu este cules(o perioada indelungata) faguri artificiali sunt rosi.
In postarea anterioara vorbeai despre faguri artificiali. Cel putin asa se vede de la mine.

Fagurii din imagine asa au venit de la combinat. Cand ajung pe acasa o sa va arat si faguri rosi de albine. Adica rame cladite roase in partea de jos.

jonny_it

Citat din: antiopa din ardeal din August 30, 2012, 12:15:11 PM
  E greu de zis daca 10 rame 1/1 + 10 rame 3/4 sunt suficiente pentru o familie puternica. Conteaza mult daca se practica stuparitul stationar sau pastoral precum si cat de des se intervine in familia de albine astfel incat sa nu se ajunga la blocarea cuibului. Faptul ca tot mai mult se vorbeste de stupul ME cu 10 rame si fund AV  cred ca nu este intamplator. Are multe avantaje printre care si faptul ca relativ simplu se regleaza numarul de rame in functie de puterea familiei. Desi in prezent la stupii verticali am rame standard cred ca si eu in final voi trece pe rame 3/4.

La stupul cu 3 corpuri, dupa cum m-am asteptat, nu am gasit nimic spectaculos. In primul rand nu avea decat 25 rame in total, in corpul 3 doar 5 buc. pe care am gasit putina miere necapacita si albina f putina. Corpul din mijloc l-am gasit plin de miere mai putin partea exterioara a ramelor din cele 2 margini unde era doar cate o palma de miere capacita si in rest nimic. In corpul de jos nu m-am uitat, mi-a fost frica de furtisag, dar se vedea populat mai bine cu albina.

10 rame stas nu sunt suficiente indiferent de tipul de stuparit. Daca ne gandim bine nu conteaza stuparitul, conteaza culesul; la fel de bine poti sta si in stationar cu un cules bun care sa necesite un volum foarte mare.

Stupul ME(incepand de la rame cu inaltimea de 19 cm pana la cele de 30 cm) este cel mai folosit stup din lume. Daca ai un cules slab sau o rasa de albine care nu se extinde cu puietul foarte tare folosesti un corp pentru cuib, daca nu foloseste 2-3. Adica totul este ajustabil in functie de cules si modul de lucru.

Iar modul de intretinere, numarul de lucrari este mult mai simplu fata la alte tipuri de stupi.
Mi se pare ceva mai greu de lucrat cu el in pavilioane, unde asezarea in pat rece si caturile de dimensiune mai mica sunt recomandate.

Un alt avantaj este ca extrem de rar vorbim de o blocare reala a cuibului deoarece spatiul este mult mai mare. Anul acesta in iulie trebuia sa extrag, din lipsa de timp o parte din familii au stat asa pana in august. "asa" adica corpul 3 plin cu miere, iar in momentul extractiei la majoritatea si corpul 2 era plin. Poate calitatea mierii nu o sa fie excelenta in corpul 2 dar majoritatea matcilor au ouat toate cele 11 rame din corpul 1 si familiile nu au slabit foarte tare.

Nu faceti calcule pentru ME tinand cont de experienta de pe dadant+cat, multe lucuri sunt diferite.

bucovineanu

Citat din: jonny_it din August 30, 2012, 12:54:56 PM
Citat din: bucovineanu din August 20, 2012, 09:58:44 PM
Citat din: jonny_it din August 20, 2012, 05:44:51 PM
Daca lasati toamna tarziu sau vara cand nu este cules(o perioada indelungata) faguri artificiali sunt rosi.
In postarea anterioara vorbeai despre faguri artificiali. Cel putin asa se vede de la mine.

Fagurii din imagine asa au venit de la combinat. Cand ajung pe acasa o sa va arat si faguri rosi de albine. Adica rame cladite roase in partea de jos.
Postarea la care am facut referire era facuta de tine anterior celei in care ai prezentat fagurii artificiali. Eu vorbeam despre rame cladite roase, iar raspunsul se referea la foi roase de albine in lipsa de cules. Una-i una, alta-i alta.

marius_vfp

salut , antilopa si jonny, eu(incerpator fiind din 2011) practic stationarul cu stupi verticali pe 10 si 12 rame cuibul de 1/1  si 2caturi de 1/2 ,pat rece, anul acesta fiind un an mai dificil  doar o parte din roii de anul trecut sau dezvoltat la capacitate , insa am avut si surprize cand o matca a ouat cel putin 9 rame jos in cuib dar si in CATURI  chiar si in catul de sus , mam speriat/bucurat cand am vazut acest lucru , am laut din rame cand erau aproape de eclozat si am mai intarit alti stupi , nu vroiam sa vad cum acea familie se duce prin copaci , drept pentru care intrebam daca e suficient de mare o lada de 10 rame .
spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64

vezi sa nu fie numa albina de carne  :uimit:
:hi: :hi: :hi:

marius_vfp

 nu nu , a dat si lapte , oua ,  miere cam 25 kg anu asta
spor , la vopsit cutii ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: marius_vfp din Septembrie 01, 2012, 10:55:45 PM
nu nu , a dat si lapte , oua ,  miere cam 25 kg anu asta
spor , la vopsit cutii ,
Tre; sa-mi vinzi si mie neaparat o familie din asta le primavara, ca de cand tot caut, ca pt un kil de lapte nu vreau sa cumpar toata vaca si pt cateva oua sa nu cumpar avicola, asa ca m-am scos cu asa o familie de la tine... :wink2: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :hi: :yes:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marius_vfp

salut, sper ca sa inteles gluma de mai sus , ideea e in zona in care ma aflu eu , productiile au fost slabe , chiar si la mine unele familii aproape au supravietuit ,altele au strans recolta destul de frumoasa , consider ca totul sta in puterea matcii, in primavara am avut un stup pe care il consideram slab ,dar a avut o dezvoltare puternica parca a explodat ,iam bagat 3 rame la ouat la un moment dat , toate ramele(5) din stup erau pline cu oua . daca din toamna siau strans pastura sa aiba in primavara urmatoare cu ce creste puietul, familia se dezvolta spectaculos, dar cum in toamna a fost seceta  slabe sanse , iar anu asta e si mai greu

spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: marius_vfp din Septembrie 02, 2012, 09:44:21 AM
salut, sper ca sa inteles gluma de mai sus , ideea e in zona in care ma aflu eu , productiile au fost slabe , chiar si la mine unele familii aproape au supravietuit ,altele au strans recolta destul de frumoasa , consider ca totul sta in puterea matcii, in primavara am avut un stup pe care il consideram slab ,dar a avut o dezvoltare puternica parca a explodat ,iam bagat 3 rame la ouat la un moment dat , toate ramele(5) din stup erau pline cu oua . daca din toamna siau strans pastura sa aiba in primavara urmatoare cu ce creste puietul, familia se dezvolta spectaculos, dar cum in toamna a fost seceta  slabe sanse , iar anu asta e si mai greu

spor la treaba
Da, am inteles gluma, din cauza asta am tratat-o tot cu o gluma, in cazul asta am sa mulg vaca tot de la dozatorul de lapte ;)
             Oricum a cam fost aproape prin toata tara un an dificil, sa speram ca la anul ce vine sa fie mult mai bine, salutare si sa mai si zambim din cand in cand ;)  :)
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

bucovineanu

In Bucovina inca e iarna. Ieri 1 aprilie erau anuntate 12-14 grade dar temperatura nu a trecut de 9 grade.