Cum ar trebui sa arate o rama buna? Pareri si poze

Creat de Dani V., Noiembrie 02, 2011, 11:06:15 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

miere bio daca folosesti sarma trebuie sa fie din inox nu?

colegu , ai pus semnul intrebarii

   una e sa zici shi alta e sa-ntrebi   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092


Obombo

Citat din: apicraiova din Ianuarie 22, 2012, 03:11:43 AM
rama buna = 1/2
Cam care ar fi intelesul? O rama e buna pe jumatate? Jumatate brad, jumatate fag? O rama buna reprezinta o jumatate? Jumatate din ce?

roi_ag

#18
Rama pe care o prezinti la inceputul topicului este mobila ,bravo daca poti sa-ti faci cateva mii
asa .
Eu le fac integral din brad si din 2011:- sarma inox ondulata
                                                             -capse tapiterie (varianta foarte ieftina)
                                                              -insarmare orizontala(am incercat si vertical dar ma
                                                               deranjeaza cand curat leaturile superioare nu neg ca
                                                               nu este buna)
  Asa arata o rama 1/2(nu ptr. expozitie )             

roi_ag

Citat din: romikele din Ianuarie 22, 2012, 04:41:18 PM
Haoleo ce sârmă creaţă... sigur nu e de la moldoveni?  =))
Daca nu este bobinata...... normal nu? :wink:

Dani V.

Fiecare isi face ramele dupa posibilitati si dupa cat timp are.
Unele lucruri sunt mai migaloase decat altele.
Si oricum eu nu am multe rame de facut ca sunt un apicultor de hobby. la 30 de stupi nu poti sa zici ca esti mare apicultor  :smile:
Deci am timp sa fiu migalos cu ramele pt mine  :D

Adrian Roman

Citat din: romikele din Ianuarie 22, 2012, 04:41:18 PM
Haoleo ce sârmă creaţă... sigur nu e de la moldoveni?  =))
Sigur o tine pe bigudiuri foarte mici !! =))..... Gluma ca gluma ! Eu intind sarma cu o dalta semirotunda cu raza foarte mare, adica seamana cu o paleta, aproape. Cand introduc sarma, un capat il prind definitiv cu un cui mic in muchia lateralei, celalalt capat va fi definitiv dupa intindere.Intinzatorul cu roti dintate il folosesc unde mai taie lemnul pana la capsa, sau unde cedeaza putin lateralele, prin elasticitatea lemnului. E putin mai mult de lucru, dar iese "brici".... La ramele de magazii-1/2- pun inox, la cele de 1/1, zincata, fiindca se schimba mai des fagurii.