dimensiunile leaţurilor ramelor

Creat de mihaizzr, Februarie 25, 2011, 05:49:12 PM

« precedentul - următorul »

kamy

io mi-am facut propriul stas la rame letul de sus intors 2 pe latima 2,5 pa inaltime,lateralele de 12 mm si jos 20/12 sau chiar 15,e cu ceva ami mic fagurele da se poate incerca aruncand o rama dupa nevasta,umerase;e hoffman le fac o tar mai lungi stau mai bine la drum,si-mi fac sarmarea 3+3 cu noduri la cele verticale.
la speteaza superioara mai baga pe undeva trantori dar macar nu strica ramele si la cutit se descapaceste mai usor si iese mai multa ceara,anu asta o sa revin la ramele de 35 latime.

albinasebes

am cumparat astazi niste rame de 1/1 si venind acasa, desi sunt din material de calitate, am vazut ca nu respecta stasul. latul superior este de 473 mm, iar dimensiunea interioara, pe care vin batute lateralele are 422, cu lateralele puse 443 mm. intrebarea mea este daca intra in stup, sau sa le trimit inapoi sa le rectifice? nu m-as chinui daca nu trebuie.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

relutu

Cum adica leatul superior este de 473 ?.Va referiti la lungime nu?Daca stupul este facut corect nu intra rebuie sa mai taiati din ele.Cel mai bine e sa incheiati una si sa probati.

albinasebes

am incheiat una si merg saptamana asta sa o incerc. totusi cred ca nu vor intra, sau vor intra greu. voi vedea la fata locului. sanatate.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

apivasmob

De ce sa mai incheie daca se va chinuii la scoaterea si introducerea lor in stup.Trimitele la recticat(470 lung ) (415 partea pentru umerase)
Sanatate tuturor apicultorilor

cocobeny

As dorii niste pareri despre aceste rame in ce priveste materialu din care sant confectionate, merita investit in aceste rame, tot asa si cele de magazie. Si inca o intrebare: ramele de magazie 1/2 sin cele stas, ca dimensiuni?  :hi:


     http://www.stuparul.ro/rame-stupi/rame-stupi-1-1-tei-fag-cu-umeras-pachet-25-buc.html
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

pharaonu75

Sfatul meu este ca atunci cand cumperi rame la pachet, sa ceri sa iti fie desfacut pachetul pentru a vedea si ramele din interior.
Sau sa scoti chiar tu, prin sondaj, cateva rame din centrul pachetului.
Spun asta pentru ca in mijlocul pachetelor se baga ramele cu defecte, iar pe exterior se pun cele mai frumoase, pentru a lua ochii clientului.
Nu de putine ori am constatat acest fapt si am refuzat sa cumpar acele pachete de rame. Unul mai destept pusese la exterior rame de tei iar in centru rame de brad, lucrate destul de prost... si incerca sa isi convinga clientii ca sunt toate din tei.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

ai mare dreptate pharaoane , acei indivizi vor fi ocoliti categoric ,

eu incerc pe cat posibil sa multumesc clientul si sai dau calitatea cea mai buna , poate sa ma puna sai desfac orice pachet vrea el , defectele , le scot si le grupez in alt pachet , ori le pastraz pentru mine , ori le dau gratis la client , clientul trebuie respectat , daca umblii cu magarii a2a oara nu mai vine nimeni sa cumpere de la tine

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cocobeny

Eu m-am referit la lantetele laterale confectionate din fag, sant necesare din esenta tare sa nu se incovoaie cind se intinde sarma?, dupa parerea mea nu, pentru ca daca sant chear din brad si se incovoaie, cand se incalzeste sarma pentru lipirea fagurelui sarma se intinde si leaturile laterale isi revin la normal, zic din exsperienta mea, voi ce parere aveti?  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

marius_vfp

daca nu te zgarcesti la material si in loc de 8-9 mm la laterale ii dai un 11 mm nu prea e nevoie sa folosesti esenta tare , sarma daca e trecuta prin ondulator(asa cum imi place mie sa le ondulez) sa vezi ce frumos indoi si laterale din tabla nu lemne , dupa ce fagurele e crescut integral nu mai sunt probleme .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Dox

Salutare tuturor. Am cumparat rame de la Apicola, fiind incepator si crezand ca este magazin de profil si au lucruri de calitate! Chiar din contra :( Din legatura de 25 de rame abia am reusit sa asamblez 13buc. Restul aveau noduri de cel putin 2cm diametru. Lateralele aveau 35mm cu 30mm, asa ca trebuia sa le scot eu la 25 partea de jos. Am muncit la ele mai mult decat daca le faceam singur tote :( Dar nu voi mai face aceasta greseala! ;)

marius_vfp

cand cumpar rame merg cu ruleta in buzunar sa fiu sigur ca au masurile bune ,

dox, ca ,curiozitate ce pret au ramele la aca.

spor la treburi
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Dox

40de lei a costat legatura de 25 de bucati...  :nebun: Am cerut de la doamna si eu un linear sau o ruleta, dar nu avea :D

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bee_lover

Scump domle, scump, dincolo era mai ieftin, intereseaza-te prin imprejurimi, sigur o sa gasesti la altii mai ieftin cu mult.   :hi: