dimensiunile leaţurilor ramelor

Creat de mihaizzr, Februarie 25, 2011, 05:49:12 PM

« precedentul - următorul »

mihaizzr

Deshid acest subiect pentru ca sa ne dam cu parerea asupra dimensiunilor leaţurilor ramelor insotite eventual si de explicatii
Pasiunea si speranta sunt motorul vietii.


mihaizzr

Leatul de sus al ramei Stas Dadant are doua dimensiuni în ce priveste latimea : 2 cm sau 2,5.Avantajul ca este mai ingust ar fi greutatea mai mica si poate si usurinta de a descapaci cu cutitul , cat si economia de material.Daca in schimb il facem de 2,5 cm rama va fi mai solida si mai aspectuoasa,mai unitara,celulele de fagure neieşind in afara lui.La fel si in ceea ce priveste leatul inferior.Poate fi 2/1 cm sau 1/1.Primul este mai solid si se face home made mai usor.Al doilea mai economic.
Cele de la Apicola au L.superior de 2/2.Dar daca o gandim dupa dimensiuni  atunci din cei 37 mm latimea ramei scazand cei 12 mm(6 de o parte si 6 de alta-distantierele) latimea leatului de sus ar trebui sa fie de 25mm.
Intrebare: facem economie sau respectam Stas-ul?
Pasiunea si speranta sunt motorul vietii.

mihaizzr

Aş dori sa va exprimati parerea in privinta ramelor de cat 1/2 , puse in numar de 8 in magazie ,avand latimea lateralelor de 46mm.Ce dimensiuni folosim pentrun latimea leatului de sus si cel de jos?
Pasiunea si speranta sunt motorul vietii.

mihaizzr

Romikele, nu reusesc sa vizualizez subiectul.Nu-l poate citi.Incearca pe alta cale. :thanks:
Pasiunea si speranta sunt motorul vietii.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: mihaizzr din Februarie 25, 2011, 08:19:31 PM
Romikele, nu reusesc sa vizualizez subiectul.Nu-l poate citi.Incearca pe alta cale. :thanks:

are dreptateeee, nu se vede nic!
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

mihaizzr

Multumesc ,am vazut dimensiunile.Concluzia este ca nu trebuie sa ne zgarcim la lemn daca vrem lucru de calitate.
Puneti si voi comentariile voastre in acest sens, sau cum faceti voi in propria stupina.
Pasiunea si speranta sunt motorul vietii.

teo

ducind rame la mai multe magazne apicole ,toate magaziele cer rame de 2/2 cu 1/1 cu exceptia celui de la caracal care cere 2/2,5 cu 1/1,5

milu56

Citat din: mihaizzr din Februarie 25, 2011, 06:11:01 PM
Leatul de sus al ramei Stas Dadant are doua dimensiuni în ce priveste latimea : 2 cm sau 2,5.Avantajul ca este mai ingust ar fi greutatea mai mica si poate si usurinta de a descapaci cu cutitul , cat si economia de material.Daca in schimb il facem de 2,5 cm rama va fi mai solida si mai aspectuoasa,mai unitara,celulele de fagure neieşind in afara lui.La fel si in ceea ce priveste leatul inferior.Poate fi 2/1 cm sau 1/1.Primul este mai solid si se face home made mai usor.Al doilea mai economic.
Cele de la Apicola au L.superior de 2/2.Dar daca o gandim dupa dimensiuni  atunci din cei 37 mm latimea ramei scazand cei 12 mm(6 de o parte si 6 de alta-distantierele) latimea leatului de sus ar trebui sa fie de 25mm.
Intrebare: facem economie sau respectam Stas-ul?
Eu il fac leatul superior de 2,4 cm / 1,8 cm. asa cum se vede pe schite dar nu mai fac rame cu hoffman si insarmarea o fac asa cum se vede pe schita fara sa mai dau gauri direct cu pistolu de grape,de aceea leatul de jos il fac de 1,3 / 1,3 cm.

mihaizzr

Mi se pare practica precizarea lui Milu si anume ca cu cat leatul de jos este mai lat cu atat poti sa-l capsezi mai usor scurtand astfel procesul de insarmare.
Dar nu inteleg de ce se cer de 2/2 sus si nu de 2,5 caci la noi inca tehnologizarea cu linie de descapacire nu a ajuns.
Teo , dar pe cele de 1/2 (pentru cat)cum le vor?Idem?Sau nu iti cer de 4,5 latime?
Pasiunea si speranta sunt motorul vietii.

cristifader

Buna, si la multi ani!

Am cumparat ceva rame acum vreo 4 luni si acum pot sa le asamblez. cand le-am cumparat erau cam ude, asa ca la masuratoare astazi, latimea lor era de 34-35 fata de 37.. asadar am pierdere de 2 sau 3 milimetri.
Intrebarea este daca conteaza atat de tare, si daca da, sa ii pun mai la distanta (sa le pun distantiere?).

multumesc

tassevasi

 Daca acum nu sunt de 37,merge un minus ,era mai rau daca era cu + ca nu-ti intra 10  ori 12 cite ai .
  Nu le lasi cu spatiu intre ele ca albinele propolizeaza acolo, acum ramine la o margine mai mult  si nu-i nimic  .
  Asa  se intimpla cind ai matrialul verde . Numai bine spor la traba . :hi:

cristifader

Multumesc pentru promptitudine tasevassi, ma bucur ca nu-i capat de tara :)

Adrian Roman

Am avut cumparate 400 rame de cat, la care le-a sosit vremea sa le ansamblez. Latimea leatului superior e de 28 mm si nu intra in distantierele cu care sunt utilate caturile mele, lacasul distantierului are 25 mm. Nu am de gand sa elimin distantierele, deci va trebui sa fac 800 de operatiuni de rectificare (400 rame x 2 capete !). De tras invataminte din aceasta situatie : obligatoriu o mica ruleta in buzunar si masurate dimensiunile la cumparare. .....Astfel de situatii sunt o rusine pe obrazul producatorilor, cu atat mai mult cu cat, in pachetul de 25 de rame, de regula sunt mascate in mijloc cam 4-6 rame cu defecte serioase de material, unele chiar nefolosibile.  ....O spun cu mult regret fata de ce inseamna probitatea umana ... .

cristifader

Citat din: Adrian Roman din Ianuarie 02, 2012, 01:20:54 PM
Am avut cumparate 400 rame de cat, la care le-a sosit vremea sa le ansamblez. Latimea leatului superior e de 28 mm si nu intra in distantierele cu care sunt utilate caturile mele, lacasul distantierului are 25 mm. Nu am de gand sa elimin distantierele, deci va trebui sa fac 800 de operatiuni de rectificare (400 rame x 2 capete !). De tras invataminte din aceasta situatie : obligatoriu o mica ruleta in buzunar si masurate dimensiunile la cumparare. .....Astfel de situatii sunt o rusine pe obrazul producatorilor, cu atat mai mult cu cat, in pachetul de 25 de rame, de regula sunt mascate in mijloc cam 4-6 rame cu defecte serioase de material, unele chiar nefolosibile.  ....O spun cu mult regret fata de ce inseamna probitatea umana ... .

Intr-adevar calitatea ramelor lasa cateodata mult de dorit. Dupa ce termin si eu de asamblat voi trimite inapoi cele pe care nu le pot folosi. Om vedea daca se inlocuiesc, dar cu atat mai mult e complicata situatia cumpararii cu cat poate cumperi online, sau esti acolo cu ruleta insa nu-i lemnul uscat, si cu cat iti ascund mai spre mijloc tot felul de rebuturi.
Ma astept totusi la recompletare de la producator, pentru ca nu cred ca sunt neaparat de rea credinta insa.... cateodata au si ei angajati care numai la calitate nu le sta mintea, sau au volume la care nu mai stau prea mult la sortat....

Teiul din punctul asta de vedere este mai placut finisat si mai rezistent... desi e mai greu un pic....

Cristi  :bzz: