Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Din cate vad eu, astora nascuti mai devreme (n-am spus batrani ca sa nu ma alergati cu nuiaua), le sta mintea si acum la SECURITATE!  =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 21, 2012, 08:13:29 PM
Din cate vad eu, astora nascuti mai devreme (n-am spus batrani ca sa nu ma alergati cu nuiaua), le sta mintea si acum la SECURITATE!  =))

da ai dreptate----si atunci ,ca si acum securitatea este cu puterea --si totusi securitetea de acum este un fel de copy paste

andrei_calinescu

Dan Margarit e un stupar profesionist de valoare.
Nu are secrete.
Cheile succesului sau sunt : matca si siropul.
Asa e pretutindeni in exploatatiile mari.

stefan1

  El spune ca nu da deloc sirop in timpul sezonului. Eu il cred. Oare sunt eu naiv?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andrei_calinescu

Nici eu nu incriminam periodele cu cules.
Vorbeam de toamna, si eventual primavara. Nu e nevoit sa dea ceva speculativ, caci cu caciula de miere pe care o au permanent stupii in caturi, albina se poate hrani cand vrea(in sezon zic, pe perioade fara cules).

Karpetrusov

Citat din: andrei_calinescu din Septembrie 24, 2012, 12:29:47 PM
Dan Margarit e un stupar profesionist de valoare.
Nu are secrete.
Cheile succesului sau sunt : matca si siropul.
Asa e pretutindeni in exploatatiile mari.
DM a divizat forumistii in doua categorii: ultra optimisti si pesimisti, adica carcotasi. Ultra optimistilor care doresc sa dezvolte stupine de sute de stupi le ofer spre meditatie o zicere celebra : iarna nu-i ca vara. Nu se poate compara Romania cu Canada, cel putin in privinta domeniului apicol. Carcotasilor le aduc aminte cateva caracteristici esentiale ale mediului in care se dezvolta apicultura canadiana: fermitatea legii, numarul redus de stupi -cca 600 000, existenta unei puternice industrii de deservire pe orizontala, precipitatii optime, latitudinea geografica care favorizeaza durata mai mare a zilei  si adaptarea redundanta a plantelor la un regim mai sever de viata.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

stefan1

Citat din: Karpetrusov din Septembrie 25, 2012, 11:08:39 AM

DM a divizat forumistii in doua categorii: ultra optimisti si pesimisti, adica carcotasi. Ultra optimistilor care doresc sa dezvolte stupine de sute de stupi le ofer spre meditatie o zicere celebra : iarna nu-i ca vara. Nu se poate compara Romania cu Canada, cel putin in privinta domeniului apicol. Carcotasilor le aduc aminte cateva caracteristici esentiale ale mediului in care se dezvolta apicultura canadiana: fermitatea legii, numarul redus de stupi -cca 600 000, existenta unei puternice industrii de deservire pe orizontala, precipitatii optime, latitudinea geografica care favorizeaza durata mai mare a zilei  si adaptarea redundanta a plantelor la un regim mai sever de viata.

  Sunt perfect de acord. Cred ca ai surprins factorii principali care duc acolo la productii asa mari, alaturi de factorul genetic, adica rase de albine performante, cum a spus si Andrei.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea


tassevasi

  Bravo , am fost incintati ,impresionati si foarte  multumiti de prezentarile facute ,inca odata  multumim  f f mult .   :bravo:
   Numai bine .

Mechno


marius_vfp

desi am vazut majoritatea filmelor domnului margarit nu am postat minic , intradevar un om deosebit , se vede ca are inima deschisa si suflet bun , si iubeste cu adevarat albina ,

felicitari domnule margarit va urez o iarna usoara si plina de bucurii , pe la anul ce vine poate ne ami incantati ochii cu cateva filmulete.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi