Ce planta este?

Creat de gore, Iulie 07, 2009, 01:13:11 AM

« precedentul - următorul »

Ionel_Cluj


pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

Citat din: Eugen B din Septembrie 03, 2016, 10:20:27 PM
Am revenit cu poza

  Poza e neclara si explicatiile putine. Poate daca aveai poza la planta intreaga, o frunza, o floare, un fruct etc. ,date despre locatie, zona.
  Cum ai spus ca albinele vin cu o brazda de polen pe spate, ma face sa cred ca este vorba de Balsamina. S-ar potrivi talia, perioada de inflorire, atractivitatea. Dar parca nu seamana ce ai aratat in poza.
  Aici despre balsamina:
   http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4207.msg79428#msg79428
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tavy

Am si eu o floare "neidentificata", care, mai ales in a doua parte a zilei, este plina de albine:

Eugen B

Flori de alea am avut acasa. In zona in care sunt acuma nu am vazut inca asa ceva. De obicei sunt la oameni.
A mea cum o fi?

stefan1

Citat din: tavy din Septembrie 14, 2016, 07:18:11 PM
Am si eu o floare "neidentificata", care, mai ales in a doua parte a zilei, este plina de albine:

  Se numeste Hylotelephium spectabile. Mai cunoscuta era ca Sedum spectabile, dar de prin 1976 a fost reclasificata intr-un gen nou, Hylotelephium , care cuprinde peste 30 de specii desprinse din vechiul mare gen Sedum.
  Popular se mai numeste 'iarba grasa' datorita frunzelor groase si suculente.

  De unde ai aceasta specie? Am si eu o tufa, primita in primavara de la D-l Orban.   ^:)^  La mine a inceput sa infloreasca la inceputul lui septembrie, dar nu are conditiile cele mai favorabile nici ca sol (e argilos si i-ar placea mai nisipos si afanat) si nici ca expunere completa la soare. Desi in unele surse se spune ca este o planta melifera, nu cred ca are cine stie ce potential melifer. Permanent pe tufa sunt 10-15 albine, dar care evolueaza fara elan, viziteaza multe floricele din inflorescente si tot nu se vede a-si fi umplut gusa. Polen nu am vazut deloc sa colecteze. Poate daca ar fi hectare de floare si albinele le-ar vizita mai rar, ar putea da ceva nectar. Oricum, pe vremea asta sunt tot mai putine flori si albinele se bucura de orice floare. In plus are o perioada de inflorire lunga.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: Eugen B din Septembrie 14, 2016, 08:51:07 PM
Flori de alea am avut acasa. In zona in care sunt acuma nu am vazut inca asa ceva. De obicei sunt la oameni.
A mea cum o fi?

  Iarasi poza nu-i prea clara. Parca floarea are o prelungire curioasa. Daca e asa este vorba despre
  Linaria vulgaris - linăriță, inărică, jale, buruiană-de-in, floarea-jelei, gura-mâței, inișor-de-alior, in-sălbatic. In engleza se numeste si 'unt si oua' sau 'scara lui iacov'

  Din pacate nu prea are importanta apicola. Are nectar, dar este depus in fundul florii, incat numai anumite insecte cu trompa mai lunga de 10 mm poate ajunge la el. Deci fluturi, bondari si unele albine salbatice se pot bucura de ea. Nu stiu cat polen ofera, dar cred ca polenizatorii sunt tot insectele care pot colecta si nectarul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Ms de raspuns. asta este. am facut poza pe fuga. cum necum e foarte vizitata de albine si albinele ies din ea galbene pe spate parca ar fi matci marcate.
Nu stiu exact daca da rau sau bine dar e vizitata si e bine.
Cea rosie nu stiu cum ii zice, o sa incerc sa mai fac o poza calumea cand voi merge la stupi in locul respectiv.

tavy

Multumesc domnule Stefan. Planta nu o am eu, am vazut-o intr-un sat din Arges la mai toate familiile. Din cate am vazut nu e pretentioasa la pamant, aceste fiind foarte prost in zona. Am facut testul de "regurgitare" pe unghie la 5 albine si 2 aveau nectar (nu pot spune sigur ca de la florile astea), dar cauta disperate cu trompele, polen 0.

stefan1

#145
  Planta este decorativa, si nepretentioasa si se inmulteste usor fie prin divizarea tufelor, fie prin butasi (din frunze sau lastari inainte de inflorire) sau chiar prin seminte.
  Se gaseste si de vanzare de catre firme horticole.

  Uite o tufa de iarba grasa:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Inca nu am incercat acesta aplicatie dar se pare sa fie interesanta. Identifica plante.

https://itunes.apple.com/nz/app/plantnet/id600547573?mt=8

oroles

Aplicatia merge binișor.  Este si pentru Android.  Am testat-o pe un ficus in casa. Mi-a dat alte 3 plante cu frunza aproximativ la fel. Era evident ca este vorba de ficus.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Cum ii spune la cel pt android?

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani