Pregatire de roire?

Creat de dragos2006, Martie 20, 2009, 10:07:06 PM

« precedentul - următorul »

D006

Situatia e asa.
O colonie de albine in peretele cladiri.
Sunt acolo de ceva ani si proprietarul vrea sa le lase in pace.
Dar e timpul roitului si am pus ceva cutii cu fagure cladit si feromon de regina pe aproape. Am pus si doua "clopote" agatati in pomi.
Ieri a fost prima zi cand albinele au facut o "barba" de vreo 2 palme sub gaura dimineata. Azi la fel. In timpul zilei dispare barba.
Nu mai au loc in interior?
Se pregatesc de roire?

filip

Se prea poate.
Roiul primar iese intre ora 10 si 13
Deci cu ochii pe el.Matca batrana 80%va fi in primul roi .De obicei se aseaza prin apropiere.
Restul nu stiu daca ii prinzi
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Ce este interesant e ca "barba" a disparut in timpul zilei si ieri si azi.
Aproape am doua lazi nuclee cu fagure cladit in ele si in pomi doua clopote si vom vedea ce aleg ele.

gudas valentin

Citat din: AndreiRNCe este interesant e ca "barba" a disparut in timpul zilei si ieri si azi.
Aproape am doua lazi nuclee cu fagure cladit in ele si in pomi doua clopote si vom vedea ce aleg ele.
Primul roi nu se aseaza prea sus,iar roiul secundar iese la 9 zile dupa primar daca timpul permite asta,deci cu ochi pe el ca pe butelie,tertiarul parca iese intre 7 si 9  zile si poate continua pana la epuizarea stupului.Rog colegi sa corecteze unde am gresit  :cool:  :wink:
Roi secundari se aseaza mai sus pe craca si nu stau prea mult 1/2 ore
         valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

stefan1

Roiul secundar iese de obicei la 8 zile dupa primul. Logica este asta: matca batrana poate pleca imediat dupa ce este capacita prima botca. Roiul al doilea pleaca cu primele matci tinere iesite. Cum perioada de la capacire la eclozionare la botce este de 8 zile, si al doilea roi poate iesi la 8 zile de la primul. Exista insa o larga variabilitate. Matca batrana nu este obligatoriu sa plece la capacirea primei botce. uneori pleaca doar inainte ca sa eclozioneze primele botce. Atunci roiul al doilea poate fi mai repede de 8 zile. Conditii meteorologice sau alte probleme din stup pot sa intarzie al doilea roi la mai mult de 8 zile. Se poate si sa nu mai existe al doilea roi. Daca stupul roieste de mai multe ori, distanta intre roii neprimari este de obicei de 3 zile. Perioada de roire nu poate fi mai mare e 16 zile de la disparitia matcii (16 zile este perioada de la ou la eclozionare a unei matci). Ultimul roi pleaca totdeaunainainte de a iesi ultima matca.
La albina africanizata numarul de roi este si mai mare si de obicei roii sunt mici.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Oauuu, informati ff utile.
Cun e cu ideea ca prima matca iesita inteapa restul botcilor si le omoara?

stefan1

Asta e valabil daca stupul (sau roiul artificial) nu mai are plan de roit.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Se pare ca nu e chiar pregatire de roire ca in fiecare dimineata gasesc ciorchine de albina pe perete in jos de intrarea lor.
O sa le fac o poza.

D006

Citat din: AndreiRNSe pare ca nu e chiar pregatire de roire ca in fiecare dimineata gasesc ciorchine de albina pe perete in jos de intrarea lor.
O sa le fac o poza.
Punele  o sita de  aerisire si o  sa  vedem  daca mai  fac  barba.

D006

Azi dimineata

filip

Daca ai o botca capacita poti incerca sa scuturi BARBA de albine si sa formezi un roi.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Pai am alaturi pusa o cutie de nucleu cu un fagure cladit si 4 necladite in asteptare de roire.

gudas valentin

Citat din: AndreiRNPai am alaturi pusa o cutie de nucleu cu un fagure cladit si 4 necladite in asteptare de roire.
Este o solutie cu feromoni de matca unge pe interor si sigur intra in cutia pregatita(nu mai are mult si roieste dupa cum arata barbia  =D  )
           
                            valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Citat din: valy gudas
Citat din: AndreiRN
Pai am alaturi pusa o cutie de nucleu cu un fagure cladit si 4 necladite in asteptare de roire.
Este o solutie cu feromoni de matca unge pe interor si sigur intra in cutia pregatita(nu mai are mult si roieste dupa cum arata barbia  =D  )
Pai asa am facut.
Am dat la 3 cutii cu feromoni si cand a roit a ales cutia mea.
Asa am crezut si eu dar "barba" asta o vad dimineata de 2 saptamani.
Poate acuma ca sa facut canicula se hotarasc sa roiasca.

filip

Daca nu iei barba si sa-i pui o rama cu puiet si o Botca sau Matca imperechiata asa va sta pana roieste .Iar roiul poate pleca si il pierzi.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)