Extragere unei famili

Creat de dragos2006, Martie 18, 2009, 09:53:31 PM

« precedentul - următorul »

crombra

Andrei ,sincer te invidiez. tare mi-ar fi placut sa fiu si eu BeeBuster, asa ca tine. Cred ca nu m-as fi plictisit niciodata. Si se pare ca ai mult de munca.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: crombra
Citat din: AndreiRNRe-construit in 8 zile.
Este pe o locatie 'curatata' de tine? Care? Aia cu albine multe in pod?
Da, au reconstruit rapid dar le-am scos din nou.
Este un cartier superb pt apicultura avand un bulevard cu salcami.
Acum mi sa oferit o ocazie sa semnez cu firma de gaze pt a scoate familiile de albine si roiuri de langa contoarele si echipamentul lor.
Ar fi si bine platit.

crombra

Bravo! Succes! Ia-le banii! In ritmul asta poti sa-ti faci o stupina pe cinste.
Eu am un unchi in Los Angeles. Angheluta Dumitru se numeste. Acum doua zile am vorbit cu el la telefon si i-am spus despre tine si cum scoti colonii din diverse locuri.
Spunea ca sunt multe cazuri in California datorita numarului mare de stupi care vin la polenizat plantatiile. Nu toate roiurile pot fi tinute sub observatie.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Pai anul acesta ma opresc la 20 de famili si asta cu cheltuieli zero sper dar la anu trebuie sa-mi gasesc o locatie langa o livada unde pot creste la 50.

D006

Inca doua cutii pline cu albine.

D006

Cam sus.
Sau cea mai sus plasata colonie extrasa de mine.

D006

Aveau vreo 7 botci si le-am pus si in alte nuclee si din albine am facut doua roiuri mari cu puiet capacit.

PricopArthur

Cand am vazut pozele impreuna cu baiatul meu, amandoi am zis odata OAUU! :smile:
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Citat din: AndreiRNAveau vreo 7 botci si le-am pus si in alte nuclee si din albine am facut doua roiuri mari cu puiet capacit.
N-am prea inteles ce ai vrut sa spui. Un roi natural nu are botci ci matci nefecundate (daca sunt mai multe). Si la cum ai procedat am obiectii. De obicei nu ai de  ce sa imparti un roi in doua, mai cu seama ca vad ca mereu mai gasesti cate un roi. Daca botcele de care vorbesti sunt in fagurii pe care i-ai dat la roiul impartit, ele vor fi roase rapid din moment ce roiul(i) are(au) regine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Pai am specificat ca era o colonie si nicidecum un roi.
Aici construiesc fagure si in aer liber .
La capatul fagurilor erau botci frumoase.
In prima zi am implut o cutie dar sa intunecat.
Aveam niste albine fara matca asa ca le-am dat si lor un fagure cu botci in timpul nopti. Brrrrrr.
A doua zi am pus restul intr-o cutie dar le-am stropit inainte si au stat cuminti pe fagure cand am taiat.
Sa speram ca amandoua cutiile se dezvolta in famili frumoase.
A fost o saptamana bogata in roiuri.
3 am pus la cutii si acuma le hranesc sa se dezvolte frumos.

stefan1

Acum am inteles. N-am inteles totusi de ce a vrut acea colonie sa roiasca? Nu a mai avut spatiu de dazvoltare? Nu are aerisire buna? Sigur ca daca vei inmultii soiul ala de albine va trebui sa-ti mai pregatesti lazi goale.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Un roi  intrat  anul asta  intr-un stup.Deci e  posibil sa  aiba  botci.

filip

Si roiul poate roi in acelasi an. :nod:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Si  ceva  miere,anul  asta  va  fi de  exceptie.Da  adracului  de  rasa...foarte  roitoare.

filip

Schimbale matca cu matca imperechiata mai putin roitoare
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)