despre rame

Creat de antiopa din ardeal, Februarie 02, 2011, 11:02:39 PM

« precedentul - următorul »

CRISTIAN71

Hai ca-i haioasa treaba ! Cu drujba ? Hranitoarele sunt totusi niste lucruri finute sau cel putin se realizeaza printr-o operatie de finete la masina si cu scule profesionale , dar sa le faci cu drujba asta chiar ca le intrece pe toate . =))

dan.smarandoi

Astea sunt hranitoarele,din pacate n-am lemn la indemana,dar am sa fac cat de curand un filmulet.

antiopa din ardeal

Citat din: dan.smarandoi din Aprilie 08, 2011, 09:46:33 AM
Astea sunt hranitoarele,din pacate n-am lemn la indemana,dar am sa fac cat de curand un filmulet.
Hranitoarele dv sunt chiar prezentabile. Se vede mana de meserias. Felicitari si la mai mare!

Calinu71

 :hi: Va salut. Cristos a Inviat! 
ma bucur pentru acest forum si as avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva in vederea gauriri ramei pentru insirmare in primul rind  care este metoda ce-a mai buna si un mod udor de gaurire usor si rapid va multumesc.
Să şti să lupţi când vrei să ai
Să nu renunţi când pierzi sau dai
Să fi şi bun şi înţelept
Şi vei găsi drumul cel drept.

milu56

#49
Citat din: Lucuta Calin din Aprilie 26, 2011, 08:22:32 AM
:hi: Va salut. Cristos a Inviat! 
ma bucur pentru acest forum si as avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva in vederea gauriri ramei pentru insirmare in primul rind  care este metoda ce-a mai buna si un mod udor de gaurire usor si rapid va multumesc.
vezi aici:

http://www.99poze.ro/p/17e671db330bc5ad4b617867679e839a.jpg
  http://www.youtube.com/watch?v=bBdPT471xZE&feature=player_profilepage

Calinu71

 =D> multumesc mult foarte tare.
Să şti să lupţi când vrei să ai
Să nu renunţi când pierzi sau dai
Să fi şi bun şi înţelept
Şi vei găsi drumul cel drept.

antiopa din ardeal

#51
Metoda prezentata de d-nul milu 56 este f. valabila in cazul in care doriti sa insarmati pe varticala (dupa cum am inteles este metoda cea mai moderna). In aceasta situatie daca nu ma insel nu este obligatoriu ca sarmele sa fie perfect intinse initial, exista varianta ca ele sa fie intinse cu ajutorul unei scule care indoaie sarma in zig-zag realizand tensionarea acesteia. Eu nu folosesc aceasta metoda de insarmare, in cazul insarmarii pe orizontala pe care o folosesc, intinderea sarmei se realizeaza f. usor in cazul folosirii lateralelor din tei cu ajutorul unui patent de preferinta nu prea nou sau altfel spus cu zimtii putin uzati astfel incat sa taie mai greu sarma ce trebuie intinsa. Eu folosesc sarma de inox de 0.4 mm. Daca lateralele sunt din brad rezultatul operatiunii cred ca poate fi pus sub semnul intrebarii. Am promis sa pun un filmulet, nu este grozav de clar pentru ca e facut cu telefonul mobil, sper sa reusesc sa-l atasez. Daca totul va fi OK voi reveni cu un filmulet clar, sper cu mai multe amanunte

mihai83

 Am si eu o intrebare, poate nu chiar la subiect. Corpurile care le fac sunt de tip MER cu distantiere pentru rame, deci lateralele ramelor in mod normal ar trebui sa le fac de 2.5 cm latime de sus pana jos. Daca le fac doar de 2 cm ar fi vreo problema?

adrianbarosan


milu56

Citat din: adrianbarosan din Mai 10, 2011, 10:10:50 AM
Nici o problema.
Nici o problema doar numai a rama nu seamana arata caraghios,eu le fac de 24 mm.

vezi aici:
http://www.99poze.ro/p/17e671db330bc5ad4b617867679e839a.jpg

antiopa din ardeal

 Vreau sa va arat o rama claditoare=rama capcana, zic eu destul de faina, sper sa reusesc sa atasez poza

antiopa din ardeal

 Si asa arata pe cealalta parte:

antiopa din ardeal

La combaterea varroa am si ajutoare de nadejde care la asa bunatati au uitat sa respecte distanta de siguranta:

antiopa din ardeal

Dar la asa cantitate nu au facut fata asa ca am trecut la adulti care au dat lovitura de gratie:

antiopa din ardeal

 Doar atat mi-a mai ramas pentru topit: