despre rame

Creat de antiopa din ardeal, Februarie 02, 2011, 11:02:39 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

 Nu prea stiu cum sa ma exprim ca sa fiu inteles. Reglajul principal este prin aplicarea unor limitatoare la inceput si la sfarsit de cursa (in lungul panzei de circular). In acest mod se limiteaza lungimea scobiturii in hranitor. Apoi reglez liniarul paralel cu panza (nu stiu cum se numeste) astfel incat grosimea peretilor laterali ai hranitorului sa fie de 5 mm. Urmeaza prelucrarea a 2 canale longitudinale la marginile hranitorului dupa care modific distanta de la liniar la panza si efectuez 2 prelucrari cu acelasi reglaj. Dupa 4 reglaje ale liniarului hranitorul este gata. Numarul de reglaje depinde de latimea hranitorului si de ceaprazul panzei cu ajutorul careia faceti prelucrarea. Eu nu fac hranitoare mai late de 37 mm (latimea normala a ramei). De fapt ca sa fiu sincer ramele mele sunt de 35-36 mm (1 mm depunere de propolis este inevitabila) si prin urmare si hranitoarele au aceeasi latime.

pharaonu75

Pentru mine te-ai exprimat perfect! Am inteles tot!
Multam!  :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Trebuie mare atentie pentru ca panza poate apuca bucata de lemn din mana, sa o scapam si sa ramanem cu mainile in panza.

orbanstefan64

super activitate felicitari !! :hi: :hi:

orbanstefan64

eu cel putin nu am avut niciodata curajul  sa fac pe circular frezari in schimb am un coleg timplar care ma ajuta nu are probleme frzeaza fluierin si inca are toate degetele :uimit: :uimit:

tassevasi

Am inteles ,  santurile facute pe lateral sunt dintr,o singura trecere ,apoi modif  distantierul si facut interiorul .
Am sa incerc si eu cu doua pinze (sa am grosime in loc de ceapraz) ,cu distantier de 2mm intre ele ,cred ca nu am sa ajung sa fac adincimea de 11cm,nu am pinza asa mare  .
Numai bine :hi:

antiopa din ardeal

Citat din: bucovineanu din Martie 19, 2011, 11:12:43 PM
Trebuie mare atentie pentru ca panza poate apuca bucata de lemn din mana, sa o scapam si sa ramanem cu mainile in panza.

  Nu e chiar asa de periculos pentru ca lemnul de prelucrat la introducerea in span este in contact cu limitatorul de inceput de cursa si prin urmare nu este un soc. In plus in timpul prelucrarii mana este mereu protejata de panza de circular prin grosimea peretilor hranitorului.

bucovineanu

Stiu cum se lucreaza dar nu am curajul sa fac astfel de frezari. Cu 2 panze pericolul e si mai mare.

ioanardelean55


Nu va jucati frtilor  :yellowcard:

Kov iulian

Si eu mai fac manevre de astea dar nu cu doua pinze ( e periculos ) si atunci cind fac de astea folosesc doua capatiie de scindura sau alte metode prin care miinile mele stau departe,ca sa manevrez lemnul din care fac hranitor, mi-sa mai intimplat sa imi traga lemnele din mina, daca nu folosesam metode de astea acum scriam cu degetele de la picioare ( Doamne fereste )  Atentie mare nu va jucati, daca nu va pricepeti mai bine dati acolo citeva milioane si le luati din magazin sau de la un timplar decit sa petreceti toata viata fara degete sau o mina.

bucovineanu

Pentru a face hranitoare cel mai bine e sa folosim burghie sau freze tip burghiu montate in mandrina  pe axul de circular sau abricht.
  INCERCAREA  DE A  FACE HRANITOARE CU AJUTORUL PANZELOR DE CIRCULAR, DACA NU AVEM EXPERIENTA, VA DUCE SIGUR LA AUTOMUTILARE. TREBUIE SA FIM CONSTIENTI CA ALTE DEGETE SAU MAINI NU MAI CRESC.

CRISTIAN71

Citat din: bucovineanu din Martie 19, 2011, 11:12:43 PM
Trebuie mare atentie pentru ca panza poate apuca bucata de lemn din mana, sa o scapam si sa ramanem cu mainile in panza.
CORECT
Eu nu am curaj sa frezez ulucul pe pinza de circular in acest mod descris pe aici .

antiopa din ardeal

Citat din: tassevasi din Martie 19, 2011, 11:27:54 PM
Am inteles ,  santurile facute pe lateral sunt dintr,o singura trecere ,apoi modif  distantierul si facut interiorul .
Am sa incerc si eu cu doua pinze (sa am grosime in loc de ceapraz) ,cu distantier de 2mm intre ele ,cred ca nu am sa ajung sa fac adincimea de 11cm,nu am pinza asa mare  .
Numai bine :hi:
Adancimea hranitoarelor este totusi de 9.2-9,3 cm nu de 11 cm cum am scris dar in ce priveste volumul nu m-am inselat.

antiopa din ardeal

  Intr-adevar metoda de mai sus de facut uluce este periculoasa. Trebuie sa o considerati o metoda de criza. Din pacate nu scapam de criza si de recesiune asa repede cum se lauda unii. Nu ca as avea ceva cu ei, si cei dinaintea lor au comis-o de numa' dar nu-mi imaginez ca atunci cand scapam de astia sa nu ne pricopsim cu unul care sa se transforme sau sa se inconjoare de lupi de paza la oi.
Asa ca metodele de criza se vor folosi mult timp in continuare, cel putin eu o sa le folosesc. Am facut cu aceasta metoda vreo 150 200 buc in 5 ani deci foarte putine. Cele pozate mai sus le-am facut in 2 dupa-amieze.
Am si o metoda de criza de gaurit rame. Nu este periculoasa dar o numesc de criza pentru ca are o productivitate scazuta. Se foloseste o masina de gaurit de mana fixata intr-un dispozitiv de gaurit vertical si un sablon de tabla. Cu aceasta metoda 2 persoane pot gauri lejer intr-o ora 300 laterale=150 rame (o pers pune si scoate piesele in sablon si una gaureste) In afara de disp de gaurit multiax care e destul de scump si care a fost prezentat pe forum poate mai prezinta cineva si alte metode mai practice.

dan.smarandoi

Aceleasi hranitoare le-am facut impreuna cu un prieten cu ajutorul unei drujbe electrice,si a unei menghene.Data viitoare cand mai fac o sa pun un filmulet