Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

catel

Citat din: dragos2006 din Martie 25, 2011, 11:20:34 PM
Ganduri din Blaj :


                                                         


frumos, ti se pune un nod in gat cand vizionezi acest filmulet. felicitari pt ceea ce incerci sa areti despre acest popor si despre apicultura. esti un parinte model.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

ionut.api

Citat din: dragos2006 din Aprilie 01, 2011, 11:23:40 PM
  Daca asta este cel mai mare pacat savarsit de mine , sa mananc carne cand altii mananca verdeata , sunt gata ca la Ziua Judecatii sa-mi primesc pedeapsa cu demnitate si daca Dumnezeu va considera ca locul meu este la cazanul cu smoala voi merge acolo cu zambetul pe buze.
  Recunosc ca sunt un pacatos dar in sufletul meu stiu bine ca imi iubesc aproapele si Dumnezeu va tine cont de acest lucru la Marea Trecere !

   Voi cei care tineti post si bateti cruci in biserici , ce bine ati facut azi ?  -  nu trebuie sa raspundeti , dar macar ganditi-va la diferenta dintre religie si superstitie !
cel ce mananca sa nu judece pe cel ce nu mananca iar cel ce nu mananca sa nu judece pe cel ce mananca. nu cered ca trebuie sa discutam pe acest forum despre lucruri ata de importante care tin de mantuirea sufletului nostru. fiecare dintre noi face ce poate pt. mantuirea sa.

catel

Citat din: dragos2006 din Martie 31, 2011, 08:26:09 PM
  La mine acasa abia a inflorit migdalui iar langa oras am vazut azi primul cais inflorit. La stupina cel putin peste o saptamana voi avea pomi fructiferi infloriti , pana atunci a inflorit papadia si timid urzicuta. Albinele cara polen masiv si cateva aduceau si nectar. Schimbul de albine este spre final , cred ca familiile de albine au trecut de punctul critic si de acum le va spori populatia.
  La 1 mai vin oamenii la mine pt. ca eu nu voi reusi sa extrag mierea de rapitza si voi avea nevoie de ajutoare ...  :)



PS. sacrificati o ora din viata voastra si urmariti urmatorul film , s-ar putea sa intelegeti  " DE CE  ? "

                                                                                         


de la acest filmulet ajungem sa ne cunoastem mai bine, ajungem sa ne dam seama ... de fapt fiecare cu parerea lui.
ms pt filmulet.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

        Vrem nu vrem timpul trece si familiile evolueaza !  Bine ca am ajutoare de nadejde !

                                                                               

Cristian IONITA

Citat din: dragos2006 din Martie 25, 2011, 11:20:34 PM
Ganduri din Blaj :


                                                         


Se pare ca si pe vremea aceea numarul de participanti la acest gen de manifestatii diferea ... probabil in functie de cine numara

Eu tineam minte din scoala ca au fost 40.000 de participanti ... si exista surse cu acest numar: http://www.studentie.ro/campus/1848_MAI_3_155_17_MAREA_ADUNARE_NATIONALA_DE_LA_BLAJ/c-132-a-15333 se pare insa ca exista surse care specifica 100.000
http://bataiosu.wordpress.com/2008/05/03/160-de-ani-de-la-marea-adunare-nationala-de-la-blaj/


milu56

Citat din: dragos2006 din Aprilie 04, 2011, 10:14:50 PM
        Vrem nu vrem timpul trece si familiile evolueaza !  Bine ca am ajutoare de nadejde !

                                                                               


Domnule Dragos,cati litri de fructoza ati administrat la acest stup in aceasta primavara?

D006

  Pana acum i-am dat aprox 3 kg. de fructoza .

  Am uitat sa va prezint pe ajutorul meu de nadejde , Stefan :

milu56

Sa traiasca o sa devina un mare apicultor dar cred ca isi da seama ca este munca multa la stupi.... :bravo:

Bătrânul

in stupine nu se folosesc doua culori ROSU SI NEGRU aceste culori nu sint vazute de albine si se ciocnesc in ele :yellowcard:

D006

#4599
  Cand eram mai tanar am citit acest lucru intr-o carte si am vrut sa verific in practica . Am vopsit unele familii in rosu si unele in negru. Urmaresc cutiile rosii  de 7 ani si pot sa spun ca in acele cutii am avut in general familii mai puternice decat media.  :new:

  Problema cu perceptia culorilor de catre albine este complicata si insuficient studiata ! E o smecherie cu amestecul de pigmenti din care rezulta culoarea ....  adica ochiul nostru percepe rosu dar in componenta vopselei poate exista un pigment care nu este sesizat de ochiul umar dae sesizat de cel al albinei.

milu56

Dl.doctor ai perfectcta dreptate dar nu multi stim asta.

D006

  Cu ceva timp in urma eram innebunit sa vad in sfarsit pomi infloriti , azi sunt plini de flori dar vremea nu permite albinelor sa fructifice nectarul si polenul lor.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Aprilie 05, 2011, 02:09:16 PM
  Cand eram mai tanar am citit acest lucru intr-o carte si am vrut sa verific in practica . Am vopsit unele familii in rosu si unele in negru. Urmaresc cutiile rosii  de 7 ani si pot sa spun ca in acele cutii am avut in general familii mai puternice decat media.  :new:

  Problema cu perceptia culorilor de catre albine este complicata si insuficient studiata ! E o smecherie cu amestecul de pigmenti din care rezulta culoarea ....  adica ochiul nostru percepe rosu dar in componenta vopselei poate exista un pigment care nu este sesizat de ochiul umar dae sesizat de cel al albinei.

interesanta chestia cu pigmentul
dar si rosul asta are n-spe mii d enuante
ce recomanzi?
mai aprins?, mai spre grena?, mai spre roz, adica mai pal?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

   Recomand stuparilor ca in materie de culori sa folosesca ce le place lor mai mult deoarece albinele au cu totul alte criterii de ORIENTARE si COMUNICARE  fata decat oamenii !

D006

        Va supun atentiei urmatoarea problema intalnita azi la o familie de albine : diafragma dupa 5 rame . Rama de la perete si rama de la diarfagma pline ochi cu miere veche si noua . Cele trei rame din mijloc au puiet pe 50% din suprafata in toate stadiile de dezvoltare iar in rest miere capacita. Mentionez ca mierea proaspata provine din stimularile facute in aceasta primavara .
        Ce sa fac acum ? daca opresc stimularea oare nu scade ponta ?
        Sa scot o rama din margine si sa introduc langa puiet alta goala ?