Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Sinteti un norocos cu asa vreme frumoasa.
Daca eram atent la momentu cind ati facut adapostu acum puteam sa ma laud si eu cu mai multe grade in adapost
Pe fata am folosit extrudat de 20mm si constat ca e mai bun carbonatu transparent
Sper sa inlocuesc cit de curind
Dupa ora 18 zic si cite grade am avut azi maxima

ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Februarie 08, 2014, 09:40:08 AM
Mierea poliflora era cristalizata asa ca am folosit miere de salcam . Dar la urmatoarele hraniri voi folosi miere poliflora.

AM FOLOSIT doar miere cristalizata si respectat cu cintaru linga mine
proteina 15%
sa fie mai moale am adaugat la 10Kg    1L de  sirop invertit +
cele de NOSEMA

bismark

   Cine stie,cunoaste Dragos hraneste  cu miere de salcim si poliflora.Eu am mai scris ca nimic nu este mai potrivit pentru start decit mierea.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

harnaj12

As vrea sa-l intreb pe d.ul Dragos daca apicultura domniei sale asa de rentabila cum o declara el este chiar asa de rentabila administrand familiilor de albine miere de salcam sau poliflora in loc de turte de serbet,eu ma indoiesc de o astfel de rentabilitate????

MariusApicultura

Citat din: harnaj12 din Februarie 10, 2014, 12:29:57 PM
As vrea sa-l intreb pe d.ul Dragos daca apicultura domniei sale asa de rentabila cum o declara el este chiar asa de rentabila administrand familiilor de albine miere de salcam sau poliflora in loc de turte de serbet,eu ma indoiesc de o astfel de rentabilitate????

Nu ca iau apararea dl dragos2006 :nono:,  sa dai miere de salcam la albine pentru o dezvoltare sanatoasa si naturala ....clar este pe primul loc din orice punct de vedere..chiar si rentabilitate. Comparatia e ca si cum ai  manca soia in loc de o friptura.
Si in plus daca ai o familie puternica, are si cine sa iti culeaga nectarul ca sa faci si productii bune de miere marfa. Deci poti pierde in loc sa castigi..

:hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

marius_vfp

Citat din: harnaj12 din Februarie 10, 2014, 12:29:57 PM
As vrea sa-l intreb pe d.ul Dragos daca apicultura domniei sale asa de rentabila cum o declara el este chiar asa de rentabila administrand familiilor de albine miere de salcam sau poliflora in loc de turte de serbet,eu ma indoiesc de o astfel de rentabilitate????

salut , harnaj12 , numele asta inseamna ceva mare in apicutura la tine de unde se trage ?

referitor la mierea de salcam administrata in acest timp si rentabilitare profit etc ,
eu zic sa pui mana pe un pix si o foaie de hartie si sa faci un calcul , cat valoreaza pentru tine 1kg de miere salcam la ora actuala si cat valoreaza dezvoltarea unei familii de albine pe care o ai acum hranita cu miere de calitate , daca dai soia obtii 500gr aport daca dai salcam obtii 2kg de albina , cat valoreaza diferenta pentru tine , eu daca as avea miere acum as baga-o in stupi si nu as vinde-o sa cumpar apifonda  :qp:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

harnaj12

Nu este chiar asa-si cred ca va inselati amarnic deoarece in cazul exploatatiilor mari de peste cateva sute si chiar mii de stupi mierea ca stimulent in viata familiilor este buna dar de evitat cu desavarsire deoarece este cea mai rapida sursa de transmitere a bolilor si in special al puietului. Nu mai vorbim de cantitatea de miere care s-ar administra acestor sute sau mii de familli ca stimulator energetic ,miere care in loc sa fie vanduta va fi consumata de albine.
Iar in al treile rand dar nu in ultimul astazi nu se poate vorbi de o apicultura rentabila si rationala administrand fam.noastre de albine miere ca stimulare-este o adevarata prostie omeneasca si lipsa de profesionalism sa ne comportam in acest mod-fara a jigni pe nimeni-stiut fiind ca marea majoritate a apicultorilor fac acest lucru.
Mai ganditi-va la ce v-am scris,desi mai am unele consideratii extrem de practice in acest sens.

marius_vfp

#7297
ma , tu fa cum vrei tu , fiecare face dupa cum il taie capu , daca ai mercedes pui gaz bun daca ai dacie bagi ca..t ca tot mere . ideea e cat poti sa rentabilizezi profitul eu bag 1 kil de miere ca stiu ca voi scoate 4 , imi raman 3 , tie daca iti raman 2 te declari fericit, conteaza foarte mult ce iti da sub linie cand faci diferenta,  dar eu aduc plus valoare muncii mele si nu cumpar rahat vidanjat de la strain , referitor de raspandirea unor posibile boli fii sigur ca era la mintea cocosului ca nu voi administra miere cumparata ci miere din productie proprie.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

romikele

Citat din: marius_vfp din Februarie 10, 2014, 01:33:12 PM
...
spor
Vezi ca te-a luat valul, si la al doilea "cacat" ai uitat sa pui puncte-puncte...  =))

G. Iulian


harnaj12

Tocmai aice-i baiul-mierea din productia proprie ce ne poate pacali,e destul sa extragem mierea de la o familie infestata de sporii de loca care nu prezinta inca simptomele vizibile bolii fiind cunoscut ca intr-o picatura de miere contaminata cu bacilus larvae pot supravietui cateve milioane de astfel de spori si in cativa ani buni avem bola garantat la o buna parte din famillile noastre.
In al dolea rand cunoscutul biostimulator energetic Apifonda caci de el este vorba nu este un cacat oarecare sau un cacat strain  cum il numiti d.voastra -frumos limbaj de un invatator-se vede nea ca esti din Vaslui-limbaj bazat bre-de om cult nu gluma ce za zic- BRAVOO- ci este vorba de un produs valid recunoscut de intreaga lume apicola.

D006

Dragul meu harnaj12 inainte de a intra si eu in acest dialog te rog sa-mi spui daca lucrezi sau detii o stupina de dimensiunea gen sute sau mii de stupi . Daca nu sunt prea indiscret cred ca ar fi bine sa ne cunoaste mai intai , datele mele le gasesti peste tot , tu cine esti si ce fel de stupina detii . Numai astfel putem purta un dialog ca niste oameni normali la minte.

harnaj12

Draga Dragos,eu sunt un batran de 80 de ani care in tineretea mea am detinut ca privat peste cateva sute de stupi lucrand singur,avand cate un muncitor sezonier la caratul stupilor sau la extras mierea.
Pot spune cu mandrie ca am avut onoarea sa cunosc pe aproape mai toti greii apicultorii acestei tari si de la ei am invatat tot ce stiu astazi. Am practicat atat stuparitul stationar cat si cel pastoral mai prin toata tara,dar am si umblat prin lumea mare din Norvegia pana in Grecia sa vad si eu cum se practica apicultura in lumea asta.
Am vazut multe si am experimentat multe lucruri cu de-ale albinaritul,si azi cand asa batran cum sunt mai citesc si eu pe ici pe colea ce se scrie pe net si de accea te rog sa ma scuzi nepoate daca intervin sa mai indrept anumite greseli care se fac printre apicultori.
Personal te respect desi chiar daca esti un bun meserias uneori cum spunea cineva mai demult bati campii cu anumite prostii,taica sunt si acelea bune ca glume dar na-s vrea ca multi din tinerii de astazi si chir nepotii mei sa traiasca cu convingerea ca chiar este asa-cand ai dreptate ai-cand nu ai-nu ai,astai tot si saltare .

D006

Dacă spuneati numele si de unde sunteti aș fi raspuns " incăntat de cunostintă" dar așa...  Mă mir ca un domn respctabil la varsta senectuții sa aibă nevoie de protectia anonimatului . Dacă doriti sa ramaneti un erou anonim gen Zorro sau Joe Limonada vă invit sa deschideti un topic separat unde sa vb. deoarece aici pe "Jurnal " imi place sa dialoghez cu oameni si nu cu anonimi.
   Cu respect Dragoș Gavrilă  , un bătran de 80/2 ani.

Bătrânul

Dragos vorbesti prostii !  :rotfl: Ar trebuii sa sti ca rominii in ultimi 60 de ani erau invitati si sustinuti sa se plimbe prin lume cu albineme . Toate cheltuielile erau sustinute de Ceausescu  =)) =)) =))