Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: bio din Februarie 02, 2014, 03:57:01 PM

...
Cind ma duc al stupina, de cele mai multe ori sunt singur si  cine naibii sa ma filmeze...

Nelutule, daca esti gazda buna, vin eu si te filmez la primavara!
Tu trebuie sa arunci ceva friptane pe gratar, ca sa nu i se descarce bateriile cameramanului! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

captain bee

nu o sa apara in imagini....se miscă foarte repede...ca Matrix sau Fast & Furious.......... =)) =))

bio

Citat din: pharaonu75 din Februarie 02, 2014, 06:23:36 PM
Citat din: bio din Februarie 02, 2014, 03:57:01 PM

...
Cind ma duc al stupina, de cele mai multe ori sunt singur si  cine naibii sa ma filmeze...

Nelutule, daca esti gazda buna, vin eu si te filmez la primavara!
Tu trebuie sa arunci ceva friptane pe gratar, ca sa nu i se descarce bateriile cameramanului! =)) =)) =))

Ok, te asptept ...de fapt va astept, ca imi plac musafirii ./

.. din toamna trecuta am inceput ceva lucrari de modernizare a spatiului  de cazare de la ferma,  care le voi termina in primavara este un bun prilej de a face si inaugurarea.

PARINTELE

Citat din: bio din Februarie 02, 2014, 09:20:41 PM
Citat din: pharaonu75 din Februarie 02, 2014, 06:23:36 PM
Citat din: bio din Februarie 02, 2014, 03:57:01 PM

...
Cind ma duc al stupina, de cele mai multe ori sunt singur si  cine naibii sa ma filmeze...

Nelutule, daca esti gazda buna, vin eu si te filmez la primavara!
Tu trebuie sa arunci ceva friptane pe gratar, ca sa nu i se descarce bateriile cameramanului! =)) =)) =))

Ok, te asptept ...de fapt va astept, ca imi plac musafirii ./

.. din toamna trecuta am inceput ceva lucrari de modernizare a spatiului  de cazare de la ferma,  care le voi termina in primavara este un bun prilej de a face si inaugurarea.

Sa nu uiti ca trebuie si sfintit,o sfestanie.

D006

Bio le face pe toate ca e un bun crestin.

joohny

[quote author=bio link
Ok, te asptept ...de fapt va astept, ca imi plac musafirii ./

.. din toamna trecuta am inceput ceva lucrari de modernizare a spatiului  de cazare de la ferma,  care le voi termina in primavara este un bun prilej de a face si inaugurarea.
[/quote]

Va salut.D-le Bio,cind faceti inaugurarea,deoarece vreau sa fiu si eu prezent,nu de alta insa mai am vreo 5 kg. sa ajung la greutatea normala.Binenteles fara bors cu cartofi sau fasole,sint satul de-acasa. :).Sanatate.

PARINTELE

Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2014, 10:51:33 PM
Bio le face pe toate ca e un bun crestin.
Nu ma indoiam de Bio,ca ar trece cu vederea randuielile crestine.

RazvanTi

Citat din: bio din Februarie 02, 2014, 09:20:41 PM
... din toamna trecuta am inceput ceva lucrari de modernizare a spatiului  de cazare de la ferma,  care le voi termina in primavara este un bun prilej de a face si inaugurarea.

unde nenea? acolo unde m-ai dus pe mine?
daca da, prezent si eu un weekend cu scule de pescuit cu tot :P
si-asa de cand te tot amenintz cu o vizita... :P
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

D006

  Azi am aruncat un ochi prin stupi si fetele incep sa se reactiveze . Cele unde aplic stimularea tip Daniel Calmus in 20 din 24 colonii , albinele deja asteptau lingura cu mancare . Azi pt. ca la mine este frig am optat sa le dau miere de salcam amestecata cu miere de fan.
   Dar per ansambul incepe sa se auda activitate , mai e putin si se incheie primul ciclu de 3 sapatamani si trebuie sa ne pregatim de munca mai multa.

bismark

    OK, bravos natiune, asa da. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oscar

stimularea de care ai vorbit nu e bine de aplicat de la 1 martie cand temperaturile sunt ceva mai ridicate ca in perioada aceasta(la mine sunt constant ziua -7/-10)
cei de la Tunari au temperaturi mult mai ridicate si probabil de asta incep mai devreme,parerea mea

D006

La mine de acum in colo toata luna vor fi temperaturi pozitive ziua   deci  se poate intra in forta .
  http://www.accuweather.com/ro/ro/ramnicu-sarat/272547/february-weather/272547
  Asa ca mai castig o generatie de albina .

joohny

Va salut.Daca-i toata luna  cu + atunci o generatie si ceva. :).Ferice de cei cu astfel de temp.Sanatate.

octav

Va salut, cer scuze ca intervin dar am o intrebare. Daca sunt temperature pozitive si totusi nu ies la zbor de curatire se poate incepe cu turta protieca?
Nu le face "rau la burta"?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

NiKoN

In prognoza repectiva nu se  tine cont de fenomenul numit ceata. Numai daca ai stupina in zona inalta si de obicei nu apare ceata, poti sa iei in calcul acele temperaturi.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!