citeva informatii interesante.

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 24, 2010, 12:49:04 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Din ce am citit eu, pragul de infestare cu verroa este diferit de la zona la zona. In zonele nordice acest prag este mai mare. Numarul de paraziti admisi este si in functie de virozele pe care acest parazit le inoculeaza albinelor, si care in zonele cu climat mai cald sunt mai multe si periculoase.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

antiopa din ardeal

Citat din: filip din Ianuarie 10, 2011, 11:50:15 AM
ŞTIAŢI CĂ ...   

• Prezenţa unui parazit de varroa pe o albină este comparabilă cu infestarea unui singur om cu un kilogram de păduchi.

  Afirmatia de mai sus se refera la raportul dintre greutatea medie a omului si greutatea paduchilor sau efectul produs de paraziti?

• Pragul admis al infestării albinelor cu varroa este de 0,5%, potrivit cercetărilor realizate de doctori în medicină veterinară din Europa.

Spasa STOIANOV

  Acest prag admis inseamna 1 parazit la 200 albine? Cred ca se refera la perioada de iarna, in rest pragul cred ca este mult mai mare.

ioanardelean55


In anul 1904 Edward  J a c o b s o n  descopera la albinele din insula Jawa ,a arhipelegului indonezian, un acarianpe care ,mai tirziu , A. C. O u d e m a n s  il descrie si il incadreaza taxonomic, dindu-i numele de ; VARROA Jacobsoni.  :nono: :nono:

bismark

     D-le Ion Ardelean melisa dv. face minuni.Va multumesc din suflet.Anul acesta am mai facut ceva achizitii pentru albine.Citeva soiuri de salcimi si plante care infloresc pina in octombrie.Nu am reusit cu evodia sa prind. Dar nu-i nimic am asigurata perioada de vara cu salcim ornamental,liliac de vara roinita, salvie si alte bostanoase. :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333