Yulian

Creat de yulian, Februarie 07, 2014, 02:33:05 PM

« precedentul - următorul »

badearazvan

cum adica economist?

Eugen B

acuma cu cate ai intrat in iarna?

yulian

#47
Citat din: Eugen B din Ianuarie 17, 2017, 10:23:20 AM
acuma cu cate ai intrat in iarna?
62 familii, 46 f bune...restul de umplutura... Nu am deschis stupii din octombrie. Am ascultat cu furtunul...toata lumea se auzea. Asteptam primavara :hi:
P.S. deja sunt mai mult decat suficiente pentru cat pot duce in asa fel incat sa impac si serviciul si albinele si, evident, familia!

Citat din: badearazvan din Ianuarie 17, 2017, 09:48:40 AM
cum adica economist?

Cauta in COR  :cool:

Eugen B

yuliane ai mai fost la bocsa? in 2016, ca vad ca la telefon dau mai usor de basescu decat de tine :))

yulian

Citat din: Eugen B din Ianuarie 18, 2017, 07:37:54 PM
yuliane ai mai fost la bocsa?
Nu Eugen...am ramas la poliflora in HD...am scos un supermultumitor de 13kg/familie...miere care nu a cristalizat nici acum. Imi cer scuze..dar chiar am schimbat telefonul..si nu mai am nr. tau, poti sa imi trimiti in privat  :hi:

yulian

2017

yulian

2017 Rapita

yulian

2017 salcam

yulian

2017 amorfa

yulian

2017 tei  =))

yulian

2017 floare

yulian

Rezultate

MirceaCalin

#57
Bravo, jos pălăria !!!
Apreciez în special faptul că ai menţionat pe undeva şi "cifrele" anului apicol !
=D>

Am găsit (Later edit):

Citat din: yulian din August 26, 2017, 11:01:05 AM
1.4 t de miere din 32 familii de productie si 35kg ceara, inca nu m-am bagat in ramele pe care le scot toamna din care astept inca minim 10 kg. Am mai facut approx. 50kg de polen, si am vandut approx. 20 borcane de capaceala de salcam cu 35 lei.
Repet, nu sunt profesionist, fac apicultura la distanta - stupii au stat pana acum cam 3 luni in jud TM unde am avut cules de: rapita, salcam, floare si acum ceva poliflora. Am mai facut miere poliflora si tei.
Vechime - 6 ani. Angajat 8 ore/zi - 8-16. Munca la stupi...in timpul liber.
Sistem folosit 10R+2xMag 1/2. Anul viitor vreau sa trec la mag 3/4 ca sunt prea des luat prin surpindere cu mag de 1/2.
Multumit? Primesc o diploma??

yulian

#58
Multumesc. Eu sunt hobbi(s)t..interesante sunt cifrele de la apicultorii profesionisti.N-am avut pe nimeni in familie apicultor...sunt deschizator de drumuri, am invatat pe pielea mea...dar sunt multi care sunt la a 2-a, a 3-a generatie, care inseamna...mult. La mine e mai greu ca eu centrez...eu dau cu capul, sunt singur in business...cel putin nu am pe cine da vina  =)) =)).
Invataminte de anul asta: 1. corp de 3/4 sau stai langa ei daca stupii sunt tari si ai cules, 1 corp de 1/2 e frectie la piciorul de lemn.
2.Am dat 4 corpuri de 3/4 la crescut la tei...a blocat tot in cuib, mi s-au dus in cap familiile.
3.Nu ma mai duc la tei...niciodata. Din stupi cu 2 magazii de 1/2 pline de albine am plecat cu jumatate de stupina pe 9 rame :mad:
4. Am gasit loc de vis in jud TM cu 4 culesuri  :wink2:
5. Cel mai bine e sa extragi si sa dormi acasa...am avut doua extractii anul asta in garaj  :yes: :yes:

Succes si cat mai multe realizari tuturor!!  :hi:

yulian

Apicole mai putin placute...in pastoral