buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Daca folosim numai ceara din stupina proprie si nu avem boala la albine, nu e nevoie de nici un fel de sterilizare la 120 de grade. Am folosit numai faguri facuti cu presa artizanala si nu am avut niciodata probleme cu loca. Mai mare frica am de fagurii cumparati deoarece in ei este sigur si ceara de la familii bolnave si nu stiu cum a fost sterilizata ceara. La mine a venit un bostinar care avea cumparati de la cineva aproape 1000 de faguri de la cineva caruia ii murisera toate albinele de loca. Acea ceara a ajuns in faguri.

marinlm64


stefan1

  Nu stiu de ce ne complicam. Nicicand topitorul nu a fost sterilizator. Mai cu seama ca pentru a fi sterilizata ceara trebuie sa stea mai multa vreme la acea temperatura inalta. Cum l-a facut Marin este foarte bun. Daca vrem sa sterilizam ceara, folosim o incinta mica, nu un spatiu unde bagam rame intregi. Obombo a inteles ce se intampla. Daca recipientul sub presiune este mare, tabla acestuia este puternic solicitata si poate suferi deformari. De aceea se indica forme circulare, cu capacul rotunjit, ca tensiunile sunt mai mari la canturi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Nu e de joaca cu incintele sub presiune. Un prieten a improvizat ceva asemanator intr-o bucata de teava din otel din cele folosite la transportul agentului termic. Presiunea creste foarte rapid. A sarit capacul pe care il blocase si continutul fierbinte, la cativa metrii inaltime. Norocul a fost ca nu era nimeni in preajma.

Kiwi Bee

Topitorul lui Marin.
Se merita sa fie facut mai inalt? :uimit:
Doua etaje.Dupa ce bagi primul cos cu rame mai pui un cos cu rame peste, apoi il inchizi.
Ar creste eficienta?(evident ai nevoie de mai mult material sal construiesti - dar pui tot atita apa ca si la Marin + tot atit foc ca la Marin)

Eventual o tura de topit va tine putin mai mult timp.

pharaonu75

Postarile referitoare la topitorul sub presiune le-am mutat pe topicul special destinat, AICI.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marinlm64

  nui bine sa aibă rame deasupra că le mânjeşte de ceară pe ramele din jos si atunci ia mai mult timp cînd le grijeşti cu mîna adică cu cuţitu ramele, la butan gas merge mai repede 30 min , iar la mine puţin mai lung 40 45 min căi la cioclozi 100 de rame pot la zi cum lucru eu pe uşor  , mie mai îmi trebuie o centrifuga sa mai fac o cotăriţă si atunci cînd scot una cu rame topice mintun o pun pe cealaltă  ...salut

marinlm64


POSTASUL

 donu Marin aveti grija cu albinutele  =))  =)) :bravo:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

orbanstefan64

faine albinute nea marine dar la alergia mea  is periculoase rau  :rotfl: :rotfl:

bee_lover

Sa nu-mi zici ca si la alea ai alergie  :P  =))

orbanstefan64


POSTASUL

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 12, 2011, 12:19:30 PM
am baut in armata pt toata viata =)) =)) =))
Stefane daca te bazaie asa o albina  :bzz: degeaba bei bromura  ca tot ai probleme cu acu  =))  =))  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marinlm64

mierea cu lăpcişoru de matcă  rezolvă şi  acul  salut :rotfl:

orbanstefan64