buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

 Talentata ,gospodina adevarata , felicitari .
  Numai bine .

orbanstefan64

Doamne ajuta Mari alaturi de Marin !!! : sampanie: :birthday:
:hi: :hi: :hi:

marinlm64


Mihai Sergiu

ei nea Marine m-ai facut sa salivez peste tastatura  :D :P :D
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

stefan1

  Si le mai mancati daca-s asa faine?  :razz:  :razz:  :razz:
  Felicitari doamnei Mari!  =D>
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64


Mihai Sergiu

Nea Marin o intrebare de incepator: aveti familii asa de puternice de puteti tine 10 rame in cuib? sau la pavilion este o temperatura mai ridicata?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

marinlm64

la tipu meu de lăzi trebuie 10 rame căi rama mai mică si daia trebuie 10 rame

stefan1

  Nu am vazut eu bine? Parca ultimele imagini din film erau cu albine la adapator! Daca e asa, sigur mai e puiet la una sau mai multe familii!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

după cum îs la apă sar pucea să aibă stupii cu mătci cinere de anu asta încă putin puiet, da asta navem ce face căi temperatura ca primăvara că mai iestă si flori (păpădia), că am văzut cu polen ...sănătace..

stefan1

Citat din: marinlm64 din Noiembrie 29, 2012, 02:07:13 PM
după cum îs la apă sar pucea să aibă stupii cu mătci cinere de anu asta încă putin puiet, da asta navem ce face căi temperatura ca primăvara că mai iestă si flori (păpădia), că am văzut cu polen ...sănătace..

  Desi nu imi place ca toamna reginele sa oua pana tarziu, toamna aceasta, cand temperaturile au fost mai ridicate ca de obicei si cand albinele chiar au mai putut aduce polen (si la mine, acum cateva zile, la 9 grade, am vazut 2-3 albine aducand polen), deci toamna asta se poate ca puietul tarziu sa fie un castig. Pericolul poate fi daca impachetarea de iarna a fost timpurie si albinele au mancat cu puietul mierea de pe fagurii centrali. De asemenea tratamentul in lipsa puietului nu se mai poate face (la unii l-am facut in septembrie cand nu mai era puiet, dar reginele au reinceput sa oua dupa ploile din toamna).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

la temperaturile astea mari din noiembrie so mai putut face tratament cu fum si ar fi bine dacă mai este tmp de 12 grade să faci că acum multe famili sunt fără puiet ...sănătace...

marinlm64


Mihai Sergiu

acestea sunt rame cu laterale drepte oricum foarte practic, de curiozitate la acestea mai trebuie montate distantiere?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

bucovineanu

Exista distantiere din tabla care se monteaza pe stupi. Aceste rame se preteaza foarte bine pentru descapacirea mecanica.