buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

johnysibiu

Deci si Marin umbla prin pruni? Credeam ca numai stuparii de week-end ca mine.

marinlm64

Se mai întâmplă şi la mine ,sunt ani de roit ,şi nici nu teaştepţi care stup roieşte .Anu trecut am avut un roi numa, şi ăla la pădurea de băgrin ,decând mă duc la pădure nu mia roit, şi uite că acum da. Daia lam molărit săl ţin minte .Şi eu nu am atânt timp cât miar trebui la ei ,că am şi altele multe de lucru .Salut ...Năroc...

ion patrut

marine te rog  mai pe intelesul meu eu sunt din moldova cei aia padure de"BAGRIN?

romikele


johnysibiu

Poate explica cineva ce este molaritul , nu de alta, dar eu ma ocup cu molarii.

mape 48-petru manea


ion patrut

multumesc pentru raspuns asai de nostim la vorba omu asta!

stefan1

Citat din: johnysibiu din Martie 13, 2012, 07:32:38 PM
Poate explica cineva ce este molaritul , nu de alta, dar eu ma ocup cu molarii.

  Eu cred ca inseamna 'insemnat' din germanul 'malen'=a picta, a vopsi. Adica l-a marcat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

adi-m

Citat din: stefan1 din Martie 14, 2012, 02:00:02 AM
Citat din: johnysibiu din Martie 13, 2012, 07:32:38 PM
Poate explica cineva ce este molaritul , nu de alta, dar eu ma ocup cu molarii.

  Eu cred ca inseamna 'insemnat' din germanul 'malen'=a picta, a vopsi. Adica l-a marcat.
Int-o parte a Banatului are sensul de  "a zugravi"  :hi:

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: marinlm64 din Martie 13, 2012, 08:57:09 AM
Se mai întâmplă şi la mine ,sunt ani de roit ,şi nici nu teaştepţi care stup roieşte .Anu trecut am avut un roi numa, şi ăla la pădurea de băgrin ,decând mă duc la pădure nu mia roit, şi uite că acum da. Daia lam molărit săl ţin minte .Şi eu nu am atânt timp cât miar trebui la ei ,că am şi altele multe de lucru .Salut ...Năroc...
Va salut cu respect D-l Marin si pe D-na Mari,va admir mult pentru vastul bagaj de cunoastinte pe care l-ati acumulat de-a lungul timpului,va multumesc pentru ceea ce impartiti cu noi, sper sa ajung si eu ca si D-voastra,va transmitem sanatate,D-voastra si familiei si sa ne stim de bine! Naroc"!!!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

stefan1

Citat din: adi-m din Martie 14, 2012, 02:53:37 PM
Citat din: stefan1 din Martie 14, 2012, 02:00:02 AM
Citat din: johnysibiu din Martie 13, 2012, 07:32:38 PM
Poate explica cineva ce este molaritul , nu de alta, dar eu ma ocup cu molarii.

  Eu cred ca inseamna 'insemnat' din germanul 'malen'=a picta, a vopsi. Adica l-a marcat.
Int-o parte a Banatului are sensul de  "a zugravi"  :hi:

  Si la noi, a zugravi se spune si "a măluri".
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

albinele la crocoş---în grăginuţa lu Mări

cristi ciuc

#418
Frumoase instantanee!
Încet, încet ne obişnuim cu denumirile frumoase folosite.
Eu chiar utilizez la avatar un crocoş, pentru că este o floare deosebită, care răzbate prin zăpada de la Ciuc. Am pus nişte bulbi în pământ şi foarte timpuriu, primăvara, am realizat nişte fotografii care mi-au plăcut.
Numai bine!

marius_vfp

salut, am o mica nelamurire crocus sau brandusa e una si aceeasi planta?
eu am cumparat un plic cu buli de crocus din kaufland ,abia astept sa le vad inflorind
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva