buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64

 :) se înţelege amea ca să nu mă zăbov sa ia întruna ciocanu în mână asa că repede fac şi una şi alta ...năroc... :smile:

marinlm64

nu se aude sunetu la albine că nu păt sa registrez aşa sunet încet, trebuie cameră profesionistă ...năroc...

marius_vfp

salut dl. marin , neati fi fost de mare ajutor cu acele sunete , incercati sa vedeti daca camera dumneavoastra are posibilitatea conectarii unui microfon exterior ,
va multumesc.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

Citat din: marinlm64 din Februarie 11, 2012, 05:08:45 PM
iarna în stupina mea


..Nea' Marine, cred ca  pot fi ceva probleme la albine daca ies in numar asa de mare  afara, la -5 grade. O tine adapost pavilionul dar pot fi alte cauze si motive care scot albinele afara la zbor.//

Ai facut un examen de stupina privind prezenta Nosemozei..?..testul ala,  cind tragi de ultimul tergit abdominal sa poti vedea culoarea la intestinele albinelor..?..

..sau o fi ceva mai multa albina batrina..??

..poate nu au mai zburat albinele de prea mult timp..

....sau o fi ceva infestare cu varooa si le deranjeaza pe albine..

Naiba stie , sunt doar pareri, dar mi se pare prea multa albina care iese afara pe aceea vreme destul de rece.

Obombo

Citat din: bio din Februarie 16, 2012, 10:12:30 PM... prezenta Nosemozei..multa albina batrina..??..poate nu au mai zburat albinele de prea mult timp...ceva infestare cu varooa
Citat din: bio din Februarie 16, 2012, 10:12:30 PM
O tine adapost pavilionul dar pot fi alte cauze si motive care scot albinele afara la zbor.
Mai mult ca sigur ca mai sunt si alte motive. De exemplu, soarele care bate in stupi :wink2:. Mai vizioneaza filmul odata si ai sa vezi ca de pe parte opusa a pavilionului nu iese nici o albina. Ori alea de pe dreapta sunt tinere si sanatoase tun, ori alea de pe stanga au simtit caldura. :hi:

mape 48-petru manea

sa mai discutat pe forum pozitionarea urdinisului spre sud sau spre nord--cum o fi mai bine ?
unul din avantajele pozitiei nord a fost ca albinele nu ies la zbor influientate de incalzirea de la soare,afara fiind prea frig si raman rebegite pe zapada --desigur sunt si dezavantaje

Mircea77

Eu am vazut intr-un filmulet al unui apicultor austriac sau german ca folosea niste stresini adaptate la stupi, prin care evita ca soarele sa bata direct pe urdinis, tocmai pentru a nu starni albinele sa iasa in zilele prea reci.
Acum inteleg ca asta este o idee buna pentru evitarea mortalitatii inutile a albinelor.

bucovineanu

Atunci cand albinele ies la zbor la temperaturi scazute ceva nu e in regula. Ori au intestinul prea incarcat, ori sunt dintre cele batrane care ies afara unde sfarsesc.  Oricum acele albine nu mai au mult de trait. Asa ca mai bine ies si mor afara decat sa-si dea drumul inauntru. In cazul din urma paguba ar fi mult mai mare. Mai este posibil sa fi fost deranjate de ceva, au fost scoase din "hibernare" si acum inselate de lumina soarelui ies la zbor. De aceea nu e indicat sa le deranjam umbland la ele cand e soare dar temperatura e scazuta.

marinlm64

Salut....dezavantaju cel mai mare la pavilioanele astea .sunt că albinele şi la temperaturi mai joase ies afară ,când e soare ,tot deauna la lăturea de la soare ies afară mai multe de cât la umbră ,asta mi se întâmplă de când stupăresc la pavilion dar nu numa la mine şi la stupariu de la care am învăţat că avea şi el două pavilioane.O cauză este şi căs prea învăluice ,a doua eu le iernez pe catu de jos ,şi e tmperatura mai mare, dar eu mis de părerea asta căi bine ,că foarte puţină miere consumă ,puietu nupoate răci nici odată ,si repede se dezvoltă primăvara ,nam avut nosemă nici odată la pavilion .Dacă nu leaş învălui asa tare şi dacă leaş ierna pe catu de sus,aşa cum fac alţi stupari de pavilion ,nar ieşi la temperatura scăzută afară, ar consuma mult mai multă miere riscul de nosemă ar fi mai mare si puietu ar pucea răci,când se înşiră şi vine frig, albina nu se dezvoltă aşa rapid în primăvară ,nu pot pune pogacea deasupra şi altele ce numi vin acum în cap .Aşa că eu am ales varianta dintâi ...Năroc...

marinlm64


POSTASUL

da Marine am vazut  :uimit: dumnezeu stie ce ne mai asteapta
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

..ohh..:)..bine ca-i in America ..


..se gaseste ceva antidot pina ajunge la noi.

johnysibiu

O fi varu' lui Varooa! Se descurca ei ca sunt baieti destepti. Au ajuns ei pe luna nu ca noi, nu putem tine doua amarate de autostrazi deschise cand bate un pic vantu iarna.

POSTASUL

Citat din: bio din Februarie 18, 2012, 10:19:15 PM
..ohh..:)..bine ca-i in America ..


..se gaseste ceva antidot pina ajunge la noi.
da sigur vor gasii , asa cum au gasit si pentru varoua
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

nelu65