buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64


tassevasi

  Bravoo, se vede artistul  din tine .
   Am gindit eu ca te pricepi si  la arta ,nu numai la stupi  si agricultura .
  Numai bine  Marine.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Donbazil

Sal'tare!

Frate Marine, te rog sa vezi pe saiturile de apiculturadin Serbia, cand sunt  organizate manifestari apicole (targuri, expozitzii,etc) - care ne-ar putea interesa si pe noi, ortacii de pe forumurile  de apicultura.
Crede-ma ca noua care nu stim limba sarba ne este mai greu....Eu chear daca o " rup" cat de cat, da' la scris .....Ne moje.....Ne razumem....
Asa ca ramai omul de baza in relatzia noastra pe linia Serbia.....
Ar mai fi cativa ortaci, da' nu prea i-am mai vazut pe forum.....
Daca pui mana pe ceva reviste cu articole care ne-ar putea interesa,  ori articole de prin forumurile lor apicole pe care tu ai acces si cunostintze, fa bine si......FA BINE!.....
Cel putzin noi, banatzenii suntem prea aproape de voi ca sa nu colaboram.....Ar fi pacat....
Naroc bun!
Sal'tare, numa' bine tie la familia si "familiile" tale. :thanks: :bravo: :yes: :bravo: :coffee: :beer:
Donbazil - Faget.

marinlm64

Salut Danbazil...din păcace pe saitu sârbesc nu intru că nustiu nici unu şi nam nici cont . Acolo numi pot posta filmele că sânt în româneşte ,vizionările sunt 90% din România şi R. Moldova iar Serbia e 2 % dacă?     
    Simpoziumu Apimondia se ţine la Belgrad din 18 -19 Februare , şi eu nu particip .Ultima săptămână din Febr.e la Zrenianin predări si acolo poate măduc depinde de timp. La începutu lu Martie ,dar nu stiu data ,că nam primit încă revista se ţine la Novi Sad şi nu mă duc nici acolo .Din reviste am Pcelaru care apare lunar şi Pcelarski zurnal care apare de 4 ori în an.Dacă mai întreba de ceva concret îti voi răspunde , dar aşa nu ştiu ce săţi zic ...pozdrav od Marina... (salut de la Marin)...Năroc..

marinlm64

astă primăvară am tăiat ramele de DB din stupii orizontali (poloşka) si iam trecut pe Az că la  stupină e foarte important sami fie ramele oformă si acum am să fac reparaţi la lăzi si în viitor o sami fie aşa..vă salut.. năroc..

orbanstefan64

ai luat ramele GERSTUNG le ai taiat urechile de la umerase si le ai bagat in rame DADANT????????

stefan1

  In ce perioada ai facut filmul asta? Imi parea ca vad polen de salcie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

-Scuzaţi că nu mam exprimat bine,am scris acolo trecerea de la Rama DB la AZ.Şi maţi înţeles că am tăiat rama,Eu am tăiat doar faguri din rame DB,iam croit pe rama AZ .Rama de AZ am pusu în rama DB Ca so lipească.
-Polenu e de la salcă şi o fost 1 aprilie se aude şi pe film.
-Cameramanu o întârziat puţin si daia nui cum am taiat rama numa cum o chicesc în rama AZ,că o trebuit să lucru repede că mau şi atăcat, dar liam şi zăbovit puţin de la lucru.. dar o fost musai să fac că leam dus la pădure . Leam  ţinut câteva zile   (până nor prins faguri de licezi)şi după aia iam mutat în pavilion ,numa cată 2 -3 stupi am făcut la zi că nam putut mai mulţi cor atăcat .

de rama Gerstung nam auzit ,ce dimemzie are şi în ce stup merge?? salut şi numai bine ....Năroc...

marinlm64


tassevasi

 =D> =D>
Nici nu sti ce comoara ai in casa .
  Sa-ti traiasaca  si sa fi-ti mereu asa fericiti .
   Numai bine .

stefan1

  Da, multa munca pentru acele frumuseti si tot mai putine femei mai sunt dispuse sa-si petreaca atata timp cu acul in mana. Felicitari doamnei!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64


marinlm64


marius_vfp

#299
marine marine imi plac la nebunie , filmele tale le urmaresc cu mare interes,
totusi asi vrea sa stiu a cui a fost ideea la acea scula , nici nu stiu cum so numesc , clestele-ciocan sau ciocano -clestele ?
trebuie patentata toata treaba asta ,
am o mica rugaminte la tine , daca ai putea sa inregistrezi sunetul produs de albine cand ierneaza , si sa explici cam cum sta treaba din interior , am urmarit filmul de mai sus , dar pacat ca nu se aud si ele
spor la treaba . :coffee:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva