buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

gabriel26do

Craciun Fericit dumitale si familiei, va multumesc pentru cele postate, mie unu ca incepator imi sint de mare folos si sa continuati la fel, imi place de dumneata ca esti foarte inventiv. Multa sanatate si sa auzim de bine. LA MULTI ANI.
SunPhoto     YouTube

MIHALACHE

CRACIUN FERICIT SI MULTA SANATATE TIE SI FAMILII TALE, SI SA STII CA AI DE CE SA FII MANDRU.

popa ioan

domnul Marin ce fel de aparat e acela cu care ati asomat porcul ne spuneti cu e construit

Calin Catalin

Cu respect va urez sa fiti sanatos, sa aveti parte de fericire si belsug alaturi de cei dragi!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

marinlm64


pop alin daniel


ioan busa


mosunick

LA MULTI ANI SI SANATATE, NEA' MARIN!!! Si sotiei dvs. la fel!
Am o intrebare la dvs.:
Am incercat reteta pentru pogace (cea de pe youtube) si mie imi iese de culoare rosu chihlimbariu si ii transparenta. Cand zaharul se topeste, e deja trasnparent cu o tenta de rosu, dupa ce adaug mierea (poliflora, evident zaharisita la vremea asta) si o fierb, iese ce v-am zis. In loc de otet am folosit sare de lamaie 2 gr la kg.  Ii bine sau ceva nu am facut cum trebe? Pot sa o dau la abine sau nu?

Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

marinlm64

pogacia nui bun să fie rosie căi arsă şi nui bun sa se dea la stupi ,fă aşa cum spun eu la film şi ferbe după minuce ...sănătace ...numai bine

orbanstefan64


marinlm64

Pregled pčela na 9sc


un stupari de la serbia cum lucră la temperatura de -9 astăzi în 8 ianuare si e bine asa zice el si nutrebuie sa pună dasupra nimic nici hârtie nimic numa ramu, dacă-s albinele sanătoasă zboară si nui bai nimic.. el e de parere asta si o lasat stupu sa facă experenţă ,trebuie miere destulă în ladă

marius_vfp

banuiesc ca spune multe utile , dar pacat ca nu prea inteleg nimic,
sanatate marine spor la treburi .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Fane

LA MULTI ANI ȘI MULTA SĂNĂTATE frumoase și interesante filmulețe mai faceți d-le Marin dar și gogoșile alea făcute de doamna m-au dat pe spate și ași vrea și eu rețeta dacă nu e una secreta ca prea bine arătau , am înghițit în sec și eu și soția mea care e o buna gospodina dar asa gogoși nu a făcut niciodată.
Sa mâncați porci sănătoși și  sa auzim numai bine.

marinlm64

   reţeta de crofne (gogoşi)

4 dl-- lapte

2 dl--apă

2- gălbenuşe 

1 pachet de drojdie 50 gr proaspete

sare şi zahăr după gust

făină T-400 moale cam 0.75  kg

se frământă să fie mai moale aluatu ,la urmă se unge blidu cu 2 -3 stropi de ulei ,se prăsară făină şi se lasă la crescut pânăi cât blidu ,în bucătărie să fie cald ....(Mări zbiară de ies afară să nu ricesc bucătăria :))   se pune pe masă, sentinde să fie de 2-3 degete grosime, se taie cu paharu mare aşa cum se vede la film ,se lasă pe masă până se încălzeste uleiu.apoi  se frige în ulei (1 l sau mai mult ulei.. uleiu să nu fie fript tare,se probeşte cu o bucăţică de aluat si trebuie să crească mai încet nu dintro dată sal ia focu) se pune crofna si se frige .friptu este foarte inportant la crofne de asta trebuie mai multă praxă ... sămi scri cum ai reuşit...sănătace...


exarhu

am mancat crofne in banat anu trecut la un prieten, sunt faine. :nudie:
da