buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64


marius_vfp

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 12, 2012, 07:20:01 PM
Pentru un producator de faguri, masinaria este depasita de foarte mult timp!

Pentru un apicultor, masinaria nu renteaza! Daca insa apicultorul valorifica o buna parte din fagurii produsi, s-ar putea sa aibe o mica afacere!

cel mai bine cred ca s-ar preta unei mici asociatii
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marinlm64


pharaonu75

Sa-i mancati sanatosi si sa mai cresteti astfel de porci si pe viitor!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

roi_ag

Te-ai uns pe buric pacatosule! :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Zii ceva de scula aia cu care ai omorat porcul. =D>
Sa-i mancati sanatosi !!!  :beer:

pop alin daniel

UN  ROMAN ADEVARAT  :bravo:
SARBATORI FERICITE NEA MARIN

marius_vfp

felicitari domnule marin , scula aia e adevarata cam cati volti circula prin cabluri , e pusa direct la priza sau pe vreo baterie , daca e la priza direct ce sigurantza fuzibila folositi .

spor , asa asomare mai da , ati luat porcul prin surprindere felicitari.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marinlm64

de aparatu asta nu ştiu prea multe, e construit de un electriceri si ştiu doar căi transformator din tv şi poate are 24 volţi nu ştiu precis ,acest aparat este bine săl cumpăraţi gata, io am dat la vremea aia 50 euro ,acum e mai mult dar nustiu cât.. cu curentu nui de glumit ,porcu este paralizat dar de se scoate de la curent mintun se ridică dar eu si de pun mâna pe el nu mă curentez ....sănătace ...

silviu

           Ca de ficare data Marin ne demonstreaza ca este un gospodar foarte bun.Sanatate pentru familia ta,mai ales ca ai acolo cateva
" flori" foarte frumoase .Sa va dea Dumnezeu numai bine si sarbatori fericite.
                                       Cu stima,
                                                  Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

cristi ciuc

Cred că mai avem multe de învăţat de la d-nul Marin, dacă binevoieşte să se manifeste, în continuare.
Dispozitivul de asomare este super. Personal aş fi interesat de mai multe detalii şi caracteristici ale acestuia.
Le urez din inimă sărbători fericite, sănătate şi spor în toate!
La mulţi ani!

Donbazil

Sal'tare!
Frati stupari din toata tara.......
Noi nu prea reusim sa intelegem cum e la ei.....
Marin, ortacu' nost' de apicultura si de forum, a demonstrat ca-i maistor la multe lucruri, printre care - cel mai important la filmat-  ca altfel nu aveam cum sa ne convingem....Bravo lui !
Numa ca noi, banatenii de dincoace de granita, imediat dupa " evenimentele din 89" am avut dreptul la pasapoarte si am profitat......Faceam si 2-3 curse pe saptamana la Varset.....si chear la Beograd....
Sunt multe sate romanesti dincolo si a fost usor cu micul trafic de frontiera ( bisnita pe romaneste).....Duceam ce aveau ei nevoie si aduceam ce ne trebuia. Nici acuma nu-i treaba cu mult schimbata numa ca-s altele "marfurile" duse si aduse....
Io am cunoscut un tiz d-al meu Vasile din Satu-nou (Novoselo) .....Sat romanesc si cu oameni la fel de gospodari si aranjati ca ortacu' Marin....Mergeam la ei, ne omeneau, am si dormit la ei, au fost si ei la noi in Romania  si  faceam afaceri cinstite
Pentru prima data am vazut si eu casa mare, cu magazin la strada ( minimarket),  cu mercedesu sub poarta ( ei zic limuzina) si cu 2-3 tractoare, combina si toate sculele necesare fermei in curte.
La ei cine-i fermier ( producator) apai cu asta se ocupa, rar care are si servici....
Asa a fost la ei inca de pe vremea lui Tito. Au putut iesi afara prin Germania, Austria, Suedia, etc. Au adus bani si au investit in satul lor. Au trait bine si inca traiesc mai bine ca noi, desi au fost loviti atat de destramarea Jugoslaviei cat si de razboiul nedrept dus de americani ( am vazut la Beograd ruinele ambasadei Chinei)....Astia muncesc da' si au asa ca sa nu va mirati de ce vedeti la Marin....La ei, cand e rau si nu mai au dinari, zicea in gluma prietenu'  Vasile, mai schimba niste marci (pe vremea aceea)....Si acuma toate sunt mai ieftine decat la noi.....
Eu ma bucur foarte mult ca fratele Marin ne ilustreaza si ne arata viata lor asa cum e .....Este un extraordinar reporter, un adevarat cronicar contemporan.....Sa traiesti ortace!..... :bravo:
Si te rog sa nu te manii c-am indraznit sa scriu la pagina ta.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget :thanks:

P.S. Iar despre graiul frumos vorbit in partea aia de Banat......Iota Vinca poate sa va spuna mai multe. Eu l-am iubit de mic pe Ventila Agrariu, ca ascultam Radio-Novisadu'...... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

marinlm64

Mis fălos că vă place aceste filme  ce fac....Mulţam din suflet ...sănătace ...si numai bine ...

stefan1

  Totdeauna e o placere sa te auzim si sa mai 'furam' cate ceva de la tine. Sanatate si tot binele tie si familiei!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

Dragii mei stupari vă doresc un Crăciun Fericit ,şi iată un colind de la Georgeta

Geta cu colinda .

silviu

Ma Marine,fi atent ca a vazut-o George al meu pe Georgeta ta si indata te trezesti cu el pe la tine pe la poarta.Sa traiasca si sa fiti cu totii fericiti.Craciun fericit.
                        Cu stima ,
                                   Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca