Familie de albine fara hrana

Creat de Viorelalbinaru, Decembrie 22, 2013, 02:10:34 PM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

Buna ziua  .vreau  sa>va  spun in primu rand  la multi ani si sarbatori fericite la toti apicultori si multa sanatate noua si albinelor .,   am si eu o mica problema  am un stup aproape fara hrana   acum doua zile am facut un control auditiv   un stup din toti nu se auzeau deloc  azi find foarte cald 8-9 c  au esit la zbor si la stupu resectiv am facut  un control   familia este fara hrana aproape deloc doar pe 2 rame cate jumate de palma  de mere ne capacita nu cred ca va trai pana in ianuare ce ma sfatuiti sa fac va multumesc foarte mult ??

romikele

Daca are albina suficienta, unifica-l cu un altul mai slabut.
Decat doi prosti, mai bine unul bunicel cu sanse sa treaca iarna.

bucovineanu

Daca nu te induri sa-l unesti, pune urgent o punga cu miere cristalizata desupra ramelor.

istodorescu vasile

daca la aceasta data a ramas fara rezerve de hrana asta v- i se datoreaza dumneavoastra, fiindca nu v-ati facut treaba corect atunci cind ati impachetat pentru iarna. daca familia respectiva este slaba o unificati cu alta slaba, iardestul de puternica , cel putin 4 intervale merita sa o pastrati .  problema cu hrana o puteti realiza  cel mai eficient cu miere cristalizata pusa in pungi la indemina ghemului. daca nu dispuneti de miere  cunparati apifonda sau faceti acasa turte de zahar  dupa diferite retete.cu  hrana ce urmeaza sa va hotariti sa o folositi interveniti periodic cam la 3 saptamini . este singura solutie. repet ca cel mai indicat ar fi mierea in pungi ca nu uzeaza albinele ca zaharul. eu va doresc bafta cu familia respectiva , si inainte de inchiere va urez sarbatori fericite si un an nou plin de realizari.

Viorelalbinaru

Va multumesc pentru raspunsuri .familia este pe 5 rame bine acoperite  de albine   voi pune turtite cu mere  sau serbet  pana in primavara   ?ce este mai bine turtite sau serbet multumesc ?

romikele

E posibil sa fi fost ceva furtisag, chiar de catre viespi.
Daca are 5 rame acoperite cu albina, merge turta, dar mai bine e cum zice bucovineanu...
Nu strica in plus o rama cu miere de la rezerve - daca exista -

istodorescu vasile

eu personal dupa miere prefer serbetul , si pe locul 3 turtitele din zahar

Viorelalbinaru

osa  cumpar de la un apicultor din zona 4 l de mere si le bag pana in primavara   .la rezerva nam deloc prindea bine acuma daca aveam   la furtisag nu cred  e gresala mea ca la sfrsitu luni septembrie avea puet pe 3 rame  si nu leam bagat sirop deloc find puet au consumat foarte mult  multumesc entru ajutor oseara frumoasa .

relutu

Cred ca mai bine puneti apifonda sau alceva decat sa cumparati miere ce provine din alta stupina.

un OM

Treaba cu mierea din alta stupina este de multe ori descurajanta pentru incepatori.
Atat timp cat stupina de unde se cumpara se dezvolta sau se mentine la un numar aproximativ egal, parerea mea este ca se poate achizitiona linistit miere.
Cand numarul de stupi scade, se aprind beculetele.
Si intr-un caz si celalalt este simplu, privim peste gard  :), suntem romani, ne bucuram de succesul vecinului :zzz:.

kamy


istodorescu vasile

Citat din: kamy din Decembrie 27, 2013, 07:41:21 AM
1,miere
2,apiinvert
3 turta!
apiinvert este pentru stimulare in sezonul activ .  e vreunul care baga apiinvert la sfirsit de decembrie? ma indoiesc. nu dati sfaturi aiurea.

D006

Citat din: Viorelalbinaru din Decembrie 22, 2013, 02:10:34 PM
Buna ziua  .vreau  sa>va  spun in primu rand  la multi ani si sarbatori fericite la toti apicultori si multa sanatate noua si albinelor .,   am si eu o mica problema  am un stup aproape fara hrana   acum doua zile am facut un control auditiv   un stup din toti nu se auzeau deloc  azi find foarte cald 8-9 c  au esit la zbor si la stupu resectiv am facut  un control   familia este fara hrana aproape deloc doar pe 2 rame cate jumate de palma  de mere ne capacita nu cred ca va trai pana in ianuare ce ma sfatuiti sa fac va multumesc foarte mult ??

  Frate tu esti masochist ? si anul trecut aveai aceleasi probleme !  cum a iesit treaba cu ramele de sirop date in iarna ?

kamy

Citat din: istodorescu vasile din Decembrie 27, 2013, 09:26:22 AM
Citat din: kamy din Decembrie 27, 2013, 07:41:21 AM
1,miere
2,apiinvert
3 turta!
apiinvert este pentru stimulare in sezonul activ .  e vreunul care baga apiinvert la sfirsit de decembrie? ma indoiesc. nu dati sfaturi aiurea.
Neica,ce am scris sade in picioare,apiinvertu poti sa-l dai oricand nediluat doar sa nu uiti ca e cu un pas in urma mierii,e mai slab si caloric dar nu uzeaza albinele,zaharul le uzeaza!asta asa sa nu ramai indoit dar daca nu ai incercat nu inteleg de ce postezi aiurea?

istodorescu vasile

domnule kamy nu intru cu dumneavoastra in asemenea polemici . nu am folosit asa ceva si nici nu voi folosi, dar citind pe aici pe forum, un anume domn dumitru cum isi spune pe aici pe forum reprezentant al firmei ce comercializeaza acest apiinvert, recomanda unui apicultor sa citeasca prospectul produsului apiinvert specificindu-i ca in sezonul rece sa foloseaca apifonda , apiinvertul fiind indicat pentru hranirile de toamna si primavara, iarna repet indicind-ui sa foloseasca apifonda. daca dumneavoastra  stiti altceva este problema d-voastra, dar eu il cred pe respectivul care avea interes sa vinda si daca ar fi fost indicat l-ar fi recomandat. si pentru stiinta dumneavoastra va aduc la cunostinta ca in aceasta perioada este indicat  sa se puna miere cristalizata[zaharisita], nu si miere fluida , banuiesc ca intelegeti de ce. din ce am vazut apiinvertul este  ca mierea de salcim la densitate.asa ca m-as gindi mai bine inainte sa il administrez la albine in aceasta perioada.