SRIMULENT ADJUVANT PENTRU COMBATEREA VAROZEI FOLOSIT IN ALIMENTATIA ADULCOFRUCT

Creat de fitoconsult, Aprilie 20, 2013, 07:22:46 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Vrajeala ca diferite siropuri ajuta la combaterea varoa a aparut odata cu subventionarea siropurilor prin PNA. Banii alocati trebuie sa fie folositi pentru a lupta impotriva varoa si deodata siropurile au devenit "adjuvanti pentru combaterea varoozei".

vranceanul

Multumesc pt. raspuns, (scuze pt. 'adjuvant') in final rezultatul este o mare pacaleala ca adjuvantul ajuta la combaterea varozei. Ceva asemanator Ursu.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Aprilie 26, 2013, 02:39:56 PM
...
  Hai sa facem o paralela cu oamenii : cine crezi ca va muri de TBC , un amarat care traieste de pe azi pe maine si mananca mai nimic sau un om care are la dispozitie o dieta bogata ?

Nu este buna paralela TBC-varroa!
Intrebarea corecta era:"cine crezi ca va scapa mai repede de paduchi, un amarat care traieste de pe azi pe maine si mananca mai nimic sau un om care are la dispozitie multa mancare?" Dar cu referire strict la alimentatie, fara argumente precum "cel care mananca mai bine are si bani pentru tratamente de despaduchere", ci "vindecare" strict de pe urma alimentatiei.
Raspunsul firesc si corect este acela ca nimeni nu scapa de paduchi doar daca mananca mai mult. Paduchii se combat cu substante specifice, dedicate.

Dar mirajul banilor de la UE ii face pe unii sa emane astfel de false "axiome", iar pe altii sa le inghita precum pelicanul. Oare o fi pe planeta asta vreo natie mai usor de corupt, sau care se vinde mai ieftin decat romanii?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Vand apa de fantana! 4 lei litrul!
Este un bun adjuvant in combaterea varroa, deoarece o familie de albine care este mai bine hidratata se poate apara mai eficient impotriva varroa.

  :P :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 27, 2013, 09:49:45 PM
Vand apa de fantana! 4 lei litrul!
Este un bun adjuvant in combaterea varroa, deoarece o familie de albine care este mai bine hidratata se poate apara mai eficient impotriva varroa.

  :P :P

Eu vand o apa mai buna ca a ta, este extrasa de 100 de metri, filtrata prin doua filtre, unul textil grosier iar cel de-al doilea cu cartus de carbune activ care filtreaza apa la nivel microscopic.

Astfel apa mea este o apa mai pura iar efectul acesteia mult mai bun, tocmai de acea eu o dau cu 5 lei pe litru . :)

pharaonu75

Citat din: Kov iulian din Aprilie 27, 2013, 10:18:02 PM
Citat din: pharaonu75 din Aprilie 27, 2013, 09:49:45 PM
Vand apa de fantana! 4 lei litrul!
Este un bun adjuvant in combaterea varroa, deoarece o familie de albine care este mai bine hidratata se poate apara mai eficient impotriva varroa.

  :P :P

Eu vand o apa mai buna ca a ta, este extrasa de 100 de metri, filtrata prin doua filtre, unul textil grosier iar cel de-al doilea cu cartus de carbune activ care filtreaza apa la nivel microscopic.

Astfel apa mea este o apa mai pura iar efectul acesteia mult mai bun, tocmai de acea eu o dau cu 5 lei pe litru . :)

Da, dar apa mea in scurt timp va fi subventionata cu bani UE!
Cumparati de la mine, nu de la Kov Iulian!
=)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 27, 2013, 09:49:45 PM
Vand apa de fantana! 4 lei litrul!
Este un bun adjuvant in combaterea varroa, deoarece o familie de albine care este mai bine hidratata se poate apara mai eficient impotriva varroa.

  :P :P

  Am vazut pe la targuri in produs apicol care cica combate cam toate bolile de la albine . contine 99% apa si costa vreo 10 lei litru . Se poate aplica aceiasi logica.

iosca

Citat din: dragos2006 din Aprilie 26, 2013, 02:39:56 PM
Inca nu s-a inventat substanta care sa combata eficient varoza !  daca se inventa acum  nu mai eram loviti asa rau de acest parazit.  Aceste siropuri se numesc : ADJUVANT in combaterea varozei . Cred ca acum ai inteles.  Nimeni nu spune ca aceste siropuri sau otravurile folosite in tratamentul clasic distrug complet varooa. Siropurile ajuta la ridicarea imunitatii albinei care astfel poate lupta mai bine cu boala .

  Hai sa facem o paralela cu oamenii : cine crezi ca va muri de TBC , un amarat care traieste de pe azi pe maine si mananca mai nimic sau un om care are la dispozitie o dieta bogata ?
Dragos, am tot respectul pt tine, dar nu veni cu asa ceva pt ca pur si simplu ne jignesti ! Vinzi castraveti la gradinari si vrei sa-i si cumpere ?
              Stii destul de bine ca si noi ca siropul respectiv n-are nici o treaba cu ce scrie pe eticheta si totusi continui sa ne prezinti niste explicatii pe care nici tu nu le crezi !
               Eu am mai spus si repet : Siropul nu este deloc rau (cu exceptia unei perioade trecute) fata de celelalte din bransa lui ! Schimbati prostiile scrise pe eticheta si veti avea numai de castigat ! 
                Un coleg, pe care-l citez mai jos, a facut o afirmatie care mi-a mers la inima  ! :   

Citat din: jenica67 din Aprilie 22, 2013, 10:22:14 PM
        Dragos m-ai inteles gresit. Nu am criticat produsul, ci prezentarea lui. Eu am niste principii in viata : nu cumpar marfa de la hoti. Mie cand imi prezinti asa un produs, poate fi aur pur, nu ma intereseaza, nici din curiozitate.  Am si precizat ca este o eroare de marketing in prezentarea lui. Greselile de marketing se platesc grav in viata. Vezi greseala firmei Dacia, care a dorit sa vanda Dacia Nova in Spania, cu ani in urma, fara sa cereceteze ce inseamna NoVa in spaniola si care se traduce NU Merge. Cine sa o cumpere cu asa un nume ?
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

D006

  Fara supare dar aici cine critica acest produs nu este nici apicultor de fortza si nici nu  a prea folosit acest produs .
   Cei care stiu cu ce se mananca apicultura folosesc si isi vad de treaba .

  Vorba lunga saracia omului !  vorbea mai sus cine va de principii ...  avea maestrul Dinica o vorba  : la banii tai nu-ti permiti ...


Dor de Gheorghe Dinica - La banii tai tu iti permiti sa ai demnitate ? :)))