SRIMULENT ADJUVANT PENTRU COMBATEREA VAROZEI FOLOSIT IN ALIMENTATIA ADULCOFRUCT

Creat de fitoconsult, Aprilie 20, 2013, 07:22:46 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: romikele din Aprilie 22, 2013, 02:45:40 PM
Nu s-a gresit nici o formula, doar ca cei care s-au grabit sa administreze siropul la albine nu au avut experienta cu acesta si de aici necazurile.
De fapt Dulcofructul nici nu este recomandat de catre Cirast a fi folosit la iernare, ci doar la stimulare.
Pentru iernare se recomanda hrana solida, gen turte ca de ex. Apifonda (e ok, domnu Dumitriu?  :wink2: ) sau home made din zahar pudra si miere (cele mai bune!).

Am inteles treaba cu lipsa mea de experienta in a administra dulcofructul... si o accept.... ca nu m-a nascut mama administrand dulcofruct albinelor.
Cat despre recomandarea Cirast de a se folosi dulcofruct doar la stimulare, nu prea este asa... ei (nu altcineva) au scris pe eticheta ca se foloseste atat la stimulare cat si la completarea rezervelor de hrana (vezi atasamentul).

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Aprilie 22, 2013, 04:24:43 PM
  1)In ce an ai cumparat dulco ?
   2)ce cantitate ai cumparat ?
   3)cat ai dat pe colinia de albine ?
    4)cand ai dat siropul toamna ?
    5)L-ai dat asa cum l-ai cumparat ?
    6)De unde l-ai cumparat ? 
    7)Ai cumparat cu factura si CERTIFICAT DE CONFORMITATE ?

1) 2011

2) nu are importanta... 3 tone sau 300 de kg au aceeasi compozitie

3) exact aceleasi cantitati pe care le dadeam si daca administram zahar invertit de mine (max. 300 ml la 2-3 zile pentru stimulare, sau max. 1 litru, la 2-3 zile pentru completare)

4) 15 august - 15-20 septembrie

5) Nu! Am mai adaugat protofil (17ml/l) si pentru fiecare bidon de 13 kg dulcofruct am mai adaugat 3 litri ceai de plante (in cazul stimularii) sau 1,5 litri ceai (in cazul completarii)

6) L-am cumparat de la un distribuitor (bidoane nou-noute, intacte, sigilate, etichete autocolante). Nu am nicio suspiciune ca ar fi fost adapat, desi am inteles ca se cam practica asta in cazul siropului vandut vrac de la Cirast si ambalat la pet-uri prin nu stiu ce garaj, de vreun intermediar pus pe profit. Asta cred ca afecteaza cel mai mult imaginea dulcofructului, nu faptul ca scriu eu ce nu imi convine... daca produsul da rezultate, lumea se convinge, mai cumpara si spune ca am vorbit eu aiurea! Macar sa fie asa!

7) Nu m-au interesat, desi vanzatorul s-a oferit sa imi dea.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006


pharaonu75

O dam cotita?
Sunt in inima Baraganului, imi creste floarea-soarelui si din asfalt!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

de unde stii ca ai avut probleme de la dulco si nu de la floarea soarelui ?

  In aceasta primavara foarte multi apicultori de vaita de mortalitati mari si slabirea coloniilor de albine , ei NU au folosit dulco dar au fost la floarea soarelui .

pharaonu75

Floarea soarelui am avut in toti anii, insa dulcofruct doar in iarna 2011-2012!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  dar nu ai avut persticidele din ultimii 3 ani !  Daca veneai la Bucuresti la conferinta sustinuta de Gilles Ratia ai fi aflat niste lucruri extrem de importante legate de mortalitatea la albine inregistrata in ultimii ani.  Nu este numai problema ta , e o problema la nivel global si nu cred ca dulco e folosit pe toata planeta .

dumitriu

Citat din: romikele din Aprilie 22, 2013, 02:45:40 PM
Pentru iernare se recomanda hrana solida, gen turte ca de ex. Apifonda (e ok, domnu Dumitriu?  :wink2: ) sau home made din zahar pudra si miere (cele mai bune!).
Intotdeauna am sustinut ca hrana cea mai buna pentru albine o constituie mierea.Produsele pe care le vand le consider suplimente de hrana, care trebuie administrate atunci cand rezervele de hrana sunt insuficiente.Nu intentionez sa-mi vand marfa doar de dragul de a face vanzare, ci atunci cand e nevoie.

dumitriu

Citat din: iosca din Aprilie 22, 2013, 03:23:13 PM
Hrana solida gen Turtele/apifonda de la Dumitriu (pe care-l salut cu aceasta ocazie, si-l astept prieteneste la inca o discutie cu scantei, asa cum n-am mai purtat de mult cu dansul, despre compozitii/retete/hidrolizate/promovsre/Agrana/zahar,etc.) sunt recomandate, sau le folosim, unii, in timpul iernii, ca recomandate nu stiu cat sunt si astea.
Va salut si eu cu aceasta ocazie!!!
Oricand va stau la dispozitie pentru discutii pe marginea subiectului, chiar daca ies si "scantei" iscate de divergentele de opinie.Fiecare din noi poate avea propriile opinii legate de subiect, atat timp cat incercam sa dezbatem problemele cu argumente solide si respect, sunt convins ca vor fi in beneficiul tuturor.
cu stima,
Dan Dumitriu

iosca

Vroiam numai sa-ti zic ca din punctul meu de vedere gresesti cand spui ca nu se ierneaza pe sirop (gen apiinvert). Ba se ierneaza pe sirop care completeaza rezervele de hrana (din toamna pt iarna). Turtele sunt....necesare unde si unde dar nu putem spune ca iernam pe ele.
De asta radeam caci daca te aude unul incepator ca nu-i bun apiinvertul pt iernare (mai ales afirmat de tine), va administra un alt sirop in acelas scop.  :hi:
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

dumitriu

Citat din: iosca din Aprilie 23, 2013, 12:32:48 PM
Vroiam numai sa-ti zic ca din punctul meu de vedere gresesti cand spui ca nu se ierneaza pe sirop (gen apiinvert). Ba se ierneaza pe sirop care completeaza rezervele de hrana (din toamna pt iarna). Turtele sunt....necesare unde si unde dar nu putem spune ca iernam pe ele.
De asta radeam caci daca te aude unul incepator ca nu-i bun apiinvertul pt iernare (mai ales afirmat de tine), va administra un alt sirop in acelas scop.  :hi:
Eu ma refeream strict la perioada de iernare, nu la completarile de toamna.

iosca

Iernarea albinelor se face pe rezervele din rama ! Restul, (turte......etc) .........sunt facultative si razlete.Asta vroiam sa zic !
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

salixbabilonica

Citat din: salixbabilonica din Aprilie 22, 2013, 03:14:20 PM
Dulcofructul acesta este tot un hidrolizat.Hidroliza se realizeaza se realizeaza pe cale enzimatica(deci ,omul a selectat tulpinile de drojdii care dau cele mai multe enzime) si prin tratamentul cu acizi puternici(ia ghiciti care!!)Din punct de vedere financiar,tratamentul cu enzime e rentabil doar in industria berii,se lucreaza cu concentratii slabe de amidon pentru a putea fi atacate de enzime,procesul e indelungat si energofag.la bere renteaza pt ca se vind volume mari de lichid la o concentratie redusa de alcool.Intrebarea care se pune si la care ii rog pe colegii ce au folosit astfel de siropuri este:exista o alta cale de fabricatie  a unui sirop de viscozitatea Dulcofructului si nu stiu eu(posibil !!),sau este vorba de altceva ,strict financiar(vezi cazul din anii 1992,cind politia a prins o retea de fabricanti de alcool care puneau tiganii de la gropile de gunoi de linga Bucuresti sa adune ambalajele de tigari,strict LM si Assos,aveau hirtia mai fina,le tocau si le marunteau cu masini,hirtia tocata se amesteca cu apa fierbinte,rezulta o pasta ce se trata cu acid sulfuric,se ,,spargea'' chimic formula celulozei la amidon si apoi la GLUCOZA si alte glucide,care apoi fermentau si prin distilare rezulta ALCOOL.)Acest tratament i se poate aplica oricarui produs ce  contine celuloza sau amidon,chiar de calitate slaba.Daca gresesc in asocierea acestui sirop sau altora cu rationamentul meu imi cer scuze anticipat,dar vreau sa fiu contrazis cu argumente solide.
Si totusi nu risca nimeni un raspuns la asa zisa hidroliza enzimatica a siropurilor?!Eu am rabdare. :bzz:

D006

ce raspuns sa primesti la povestea de adormit copii despre pachetele de tigari ?  avem totusi o limita a decentei ...

salixbabilonica

Eu am intrebat cum se fabrica acest Dulcofruct din ce ,si in ce conditii?Daca te limitai sa spui clar ca  ceea ce am spus eu nu e posibil era OK,cit despre faza cu decenta personal nu cred ca esti printre cei ce se pot lauda ca avind asa ceva..As aprecia mult daca ai spune clar tehnologia de fabricare a Dulcofructului.