vreti sa va hraniti albinele gratis?

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Ianuarie 21, 2012, 01:49:02 AM

« precedentul - următorul »

romikele


mechenici

Salut.Ce se intimpla cu forumul imi apare in engleza,rog detalii despre pna
ai cishtigat-continua--ai pierdut-continua

romikele


adi-m

Pentru a accesa PNA trebuie sa fi inscris ints-o forma asociativa.Dar ca sa te inscrii in asociatie trebuie sa detii o diploma,un atestat,ceva din care sa reiese ca ai facut un curs de apicultura,o autorizatie sanitar - veterinara ,copie CI , etc  :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bio din Februarie 09, 2012, 12:37:29 PM
:thanks:,,..pentru Buletinul de analiza chimica..:)

aveam Buletinele de analiza chimica la alte substante folosite ca stimulkatori si asta imi lipsea sa pot face o comparatie lpersonala.

care sunt substantele folosite ca stimulatori la care faci referire?
la ce concluzia ai ajuns dupa comparatie?
poate si niste tabele comparative?
e bine de stiut si in interesul apiculturii..

multumesc
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: mechenici din Februarie 15, 2012, 07:11:37 PM
Salut.Ce se intimpla cu forumul imi apare in engleza,rog detalii despre pna
vad ca esi incepator in ale forumului
incearca sa nu fii  :offtopic:

fiecare intrebare pe care doresti sa o adresezi celorlalti membrii se face in zona ei specifica
exista si o zona a incepatorilor, dar cel mai important e optiunea "cauta" din partea de sus a paginii

exista numeroase topicuri deschise cu subiectul PNA. intra la "cauta" scrie PNA si gasesti multe informatii
multumesc
aici discutam despre hranirea decontata a albinelor
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bio

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Februarie 18, 2012, 10:32:52 PM
Citat din: bio din Februarie 09, 2012, 12:37:29 PM
:thanks:,,..pentru Buletinul de analiza chimica..:)

aveam Buletinele de analiza chimica la alte substante folosite ca stimulkatori si asta imi lipsea sa pot face o comparatie lpersonala.

care sunt substantele folosite ca stimulatori la care faci referire?
la ce concluzia ai ajuns dupa comparatie?
poate si niste tabele comparative?
e bine de stiut si in interesul apiculturii..

..

multumesc

...eu am folosit in ultimii 2 ani "Hungrasweet F40" ..... asa ii spune..


gabush86


apisrom

Citat din: Kiwi Bee din Februarie 07, 2012, 02:08:51 AM
Florine,
eu am dorit doar sa reflectez faptul ca pt mine este foarte ciudat ca un produs apos si NATURAL(fara continut de adaosuri chimice) sa nu inghetze la temperaturi de care ai mentionat tu (-18 grade celsius).
Ei, nu este chiar asa de ciudat sau surprinzator daca ne gindim la faptul ca produsele cu destinatie de consum pt ANIMALE nu vor avea pe ambalaj toate ingredientele.Nu este lege pt asa ceva prin lume.Animalul e animal si nu este om.
Sa dau un exemplu pe care multi il vor intelege.
Te duci la orice alimentara unde se poate cumpara aliment pt pisica sau ciine. Te iuti la lista de ingrediente: carne "X" si "Y" + vitamine "X" si "Y". De ce nu se pune pe eticheta/ambalaj ingredientele cum ar fi: aromanti, coloranti, conservanti,etc?
Raspunsul este simplu: pisicai animal si ciinelei animal, deci ei nu sint OAMENI, vasazica produsul destinat pt ei intra in categoria "Aliment care nu este destinat pt consumul uman", iar legea spune clar(si in EU si alte tari prin lume) precum produsele alimentare destinate pt consum uman trebuie sa indice pe eticheta toate ingredinetele fie ele naturale sau nu(si totusi mai exista unele ingrediente care nu sint obligatoriu de pus pe etichete.... in unele tari cum ar fi USA, dar nu numai.Cred cai la fel si la noi in NZ).
Hai sa punem la un loc puzzleul.
De stiut ca in USA siropul de porumb a intrat pe piata industriei alimentare de la inceputul anilor '70. De la sfirsitul anilor '80 a devenit mai ieftin decit zaharul deci in produsele alimentare de pe rafturile alimentarilor in marea majoritate se gaseste siropul de porumb.
Chiar acum 2 ani sau asa ceva un alt membru apiardeal posta cum ei in USA-California nu folosesc sirop de zahar pt ca e mai scump decit siropul de porumb(acesta fiind foarte iefitin si de gasit la ambalaj mai mare - foarte convenabil).
Vasazica adminsitrarea de sirop de porumb(sau un produs pe baza de sirop de porumb) pt albine nu este o noutate prin USA. Posibil ca apicultorii din USA il folosesc de mai multe decenii pt HRANIRI DE COMPPLETARE.
Chiar aici pe forum se spune cum sa produci regine noi cu administrari de sirop de zahar zi de zi -> si vei avea regine STAS.
Dar daca siropul de porumb este mai ieftin si este gata facut la indemina de ce se foloseasca sirop de zahar pt cresterea de regine????? Hai sa trecem la cel de porumb. Nu conteaza nui asa?
O alta bucata din puzzle. Unii apicultori din RO, asa cum se poate citi aici pe forum, folosesc astfel de produse chiar in timpul pastoralului.
Hoppa-hoppa!!!Pai americanul e mai prost?El avea la dispozitie astfel de prosuse pt hranirea albinelor cu decenii in urma. Binenteles ca leau folosit/le folosesc si la hranire si la cresterea de regine.Poate nu toti apicultorii din USA.
Hai sa cladim puzzleul mai departe.
Dupa cite stiu CCDul a aparut pt prima data la americani. Adica albina americana isi paraseste stupul si pleaca lasind in urma faguri plini cu miere.
Stai asa!!!
Cum am spus mai sus??
Apicultori in pastoral folosesc astfel de produse pt hraniri de completare 7/24(7 zile a cite 24 de ore pe saptamina).
Pai atunci fagurii sint plini de sirop si nici decum de miere facuta din nectarul plantelor.

Maaaaaaaaa, ce proastai albina americana! Are faguri plini de "dulceata" si pleaca la dracun patru.
Ahaaaaaaaa, acum inteleg. Albina americana nu are nici un gram de inteligentza.

Ei tot ce e posibil. Ar mai putea fi un lucru. Eu nu vad bine acest lucru si gindesc gresit. Scuza mea sa fie ca eu vad lucrurile de jos in sus de aici din emisfera sudica.

100% corect ce scrieti mai sus.
pacat ca e un post lung si unii nu il vor citi tot.

apisrom

Citat din: romikele din Februarie 08, 2012, 06:01:02 PM
Vezi aici.

am avut propria experienta cu LAREX, nu voi poata parerea mea.

ma uit la certficatul de conformitate.....hartie (de mare necesitate......cand vine... si nu esti pregatit) facuta la un calculator.....macar daca scria corect glucoza.....

dar sa citim buletinele: prelevarea incorecta a mostrei!   ma abtin sa fac comentarii asupra profesionalismului....
carui lot ii sunt specifici acei parametri????
cand citesti un buletin de analize, automat trebuie sa vezi si limitele admise....asta pt cei care nu sunt de specialitate..

continut de apa....min 24% (concret...care e valoarea masurata????)..o alta dovada vis-a-vis de calitatea acestor buletine de analize.

o sa ma opresc aici.....
cine are ochi....sa citeasca, sa decida cum isi.....stimuleaza....albinele, patrimoniul lui.

ps: cu placere am descoperit, ca cei care au folosit primii aceste produse (TL si jud limitrofe) su renuntat la ele, si-au indreptat albina inspre natura si natural, iar rezultatele au facut diferenta anul trecut, anul acesta....sigur si in viitor...

Karpetrusov

#40
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Februarie 05, 2012, 10:41:44 PM
se poate pune si fara dilutie
atentie
Se poate folosi borcanul cu capac gaurit?
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.