vreti sa va hraniti albinele gratis?

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Ianuarie 21, 2012, 01:49:02 AM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: gabush86 din Februarie 01, 2012, 09:38:37 PM
o sa incerc combinatia asta , numai sa gasesc dulcofruct in iasi !
il ai pe rascanu de la apisrom mai aproape
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: gabush86 din Februarie 01, 2012, 07:17:30 PM
Oare merge in combinatie cu Startovit sau Protofil , in loc de sirop ??
dulcofruct cu protofil merge, nu stiu cu startovit

caut si distribuitori pe zona sud
http://forum-anunturi.apiardeal.ro/index.php?topic=518.msg1872#msg1872
postarea #8
relatii pe [email protected]
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kiwi Bee

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI)
.......atentie iarna asta am tinut recipientul in curte in aer liber la - 18  grade si nu si-a schimbat deloc starea de agregare...........
/quote]

Astai bine de stiut.In cel mai rau caz va fi bun ca antigel la masina!

Dar hai so luam mai serios.

Fa o doza de sirop de zahar 2:1 (aceiasi cantitate cu dulcofruct) si punele afara peste noapte sa vezi care rezista mai bine.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Kiwi Bee din Februarie 06, 2012, 12:21:36 PM
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI)
.......atentie iarna asta am tinut recipientul in curte in aer liber la - 18  grade si nu si-a schimbat deloc starea de agregare...........
/quote]

Astai bine de stiut.In cel mai rau caz va fi bun ca antigel la masina!

Dar hai so luam mai serios.

Fa o doza de sirop de zahar 2:1 (aceiasi cantitate cu dulcofruct) si punele afara peste noapte sa vezi care rezista mai bine.

nu vad rostul acestei dilutii
dulcofruct-ul e deja ca un sirop invertit
daca e sa fac ceva de lungire a solutiei in cel mai rau caz la 10 l dulcofruct pun cca 2-3 l de apa

oricum pentru linistea ta, si de curiozitate, in urmatoarele zile voi face ambele solutii si le pun la aceiasi temperatura
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kiwi Bee

Florine,
eu am dorit doar sa reflectez faptul ca pt mine este foarte ciudat ca un produs apos si NATURAL(fara continut de adaosuri chimice) sa nu inghetze la temperaturi de care ai mentionat tu (-18 grade celsius).
Ei, nu este chiar asa de ciudat sau surprinzator daca ne gindim la faptul ca produsele cu destinatie de consum pt ANIMALE nu vor avea pe ambalaj toate ingredientele.Nu este lege pt asa ceva prin lume.Animalul e animal si nu este om.
Sa dau un exemplu pe care multi il vor intelege.
Te duci la orice alimentara unde se poate cumpara aliment pt pisica sau ciine. Te iuti la lista de ingrediente: carne "X" si "Y" + vitamine "X" si "Y". De ce nu se pune pe eticheta/ambalaj ingredientele cum ar fi: aromanti, coloranti, conservanti,etc?
Raspunsul este simplu: pisicai animal si ciinelei animal, deci ei nu sint OAMENI, vasazica produsul destinat pt ei intra in categoria "Aliment care nu este destinat pt consumul uman", iar legea spune clar(si in EU si alte tari prin lume) precum produsele alimentare destinate pt consum uman trebuie sa indice pe eticheta toate ingredinetele fie ele naturale sau nu(si totusi mai exista unele ingrediente care nu sint obligatoriu de pus pe etichete.... in unele tari cum ar fi USA, dar nu numai.Cred cai la fel si la noi in NZ).
Hai sa punem la un loc puzzleul.
De stiut ca in USA siropul de porumb a intrat pe piata industriei alimentare de la inceputul anilor '70. De la sfirsitul anilor '80 a devenit mai ieftin decit zaharul deci in produsele alimentare de pe rafturile alimentarilor in marea majoritate se gaseste siropul de porumb.
Chiar acum 2 ani sau asa ceva un alt membru apiardeal posta cum ei in USA-California nu folosesc sirop de zahar pt ca e mai scump decit siropul de porumb(acesta fiind foarte iefitin si de gasit la ambalaj mai mare - foarte convenabil).
Vasazica adminsitrarea de sirop de porumb(sau un produs pe baza de sirop de porumb) pt albine nu este o noutate prin USA. Posibil ca apicultorii din USA il folosesc de mai multe decenii pt HRANIRI DE COMPPLETARE.
Chiar aici pe forum se spune cum sa produci regine noi cu administrari de sirop de zahar zi de zi -> si vei avea regine STAS.
Dar daca siropul de porumb este mai ieftin si este gata facut la indemina de ce se foloseasca sirop de zahar pt cresterea de regine????? Hai sa trecem la cel de porumb. Nu conteaza nui asa?
O alta bucata din puzzle. Unii apicultori din RO, asa cum se poate citi aici pe forum, folosesc astfel de produse chiar in timpul pastoralului.
Hoppa-hoppa!!!Pai americanul e mai prost?El avea la dispozitie astfel de prosuse pt hranirea albinelor cu decenii in urma. Binenteles ca leau folosit/le folosesc si la hranire si la cresterea de regine.Poate nu toti apicultorii din USA.
Hai sa cladim puzzleul mai departe.
Dupa cite stiu CCDul a aparut pt prima data la americani. Adica albina americana isi paraseste stupul si pleaca lasind in urma faguri plini cu miere.
Stai asa!!!
Cum am spus mai sus??
Apicultori in pastoral folosesc astfel de produse pt hraniri de completare 7/24(7 zile a cite 24 de ore pe saptamina).
Pai atunci fagurii sint plini de sirop si nici decum de miere facuta din nectarul plantelor.

Maaaaaaaaa, ce proastai albina americana! Are faguri plini de "dulceata" si pleaca la dracun patru.
Ahaaaaaaaa, acum inteleg. Albina americana nu are nici un gram de inteligentza.

Ei tot ce e posibil. Ar mai putea fi un lucru. Eu nu vad bine acest lucru si gindesc gresit. Scuza mea sa fie ca eu vad lucrurile de jos in sus de aici din emisfera sudica.

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

albinasebes

 voi incerca sa discut cu domnul radu, poate are drum prin sebes, sa nu mai merg eu pana la cluj . mai discut si cu alti colegi, poate adunam o cantitate mai mare incat sa merita efortul
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 21, 2012, 01:49:02 AM
DULCOFRUCT este un stimulent adjuvant in combaterea varozei, folosit in alimentatia albinelor, obtinut prin HIDROLIZA ENZIMATICA (NU chimica), din porumb NEMODIFICAT GENETIC.

.....

Sal, Florine..

M-am uitat mai peste tot dar nu am gasit nicaieri un Buletin de Analiza a DULCOFRUCTULUI.
\
Am Buletine de analiza chimica de la diferite produse care le folosesc in stimulare si as dorii sa pot face o comparatie intre tot ce exista pe piata si este subventionat prin PNA>

..posteaza, te rog, un Buletin de Analiza chimica a "Dulcofructului" ca nu am gasit nicaieri.

Merci anticipat.

romikele

Vezi aici.

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

 :thanks:,,..pentru Buletinul de analiza chimica..:)

aveam Buletinele de analiza chimica la alte substante folosite ca stimulkatori si asta imi lipsea sa pot face o comparatie lpersonala.

stupar

Cum se explica,ca intermediarii nu elibereaza facturi?Cine,cand,cum elibereaza si cum va fi decontat?

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: stupar din Februarie 11, 2012, 12:07:47 PM
Cum se explica,ca intermediarii nu elibereaza facturi?Cine,cand,cum elibereaza si cum va fi decontat?
eu eliberez factura... de altii nu discut...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

mechenici

Salut.EU nu am nimic accesat ,nu am curs ,nu am pamint pe numele meu ,am30 de stupi ce pot accesa fara cheltuieli ff mari? MULTZUMESC
ai cishtigat-continua--ai pierdut-continua