vreti sa va hraniti albinele gratis?

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Ianuarie 21, 2012, 01:49:02 AM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

DULCOFRUCT este un stimulent adjuvant in combaterea varozei, folosit in alimentatia albinelor, obtinut prin HIDROLIZA ENZIMATICA (NU chimica), din porumb NEMODIFICAT GENETIC.

decontat prin PNA

http://forum-anunturi.apiardeal.ro/index.php?topic=518.msg1831#msg1831

restul discutiilor acolo
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

CRISTI M

 Florine te rog sa-mi permiti sa te contrazic .

  Nu este gratis , ai uitat de TVA . :yellowcard:

cristian87

in lumea asta nimic nu e gratis
iar cand cinava iti propune asa ceva precis e o cioaca

merita sa profitati de PNA daca va permiteti sa va tineti banii blocati cateva luni
daca nu va permiteti cumparati zahar din engros

Eu anul acesta am cumparat prin ACA 150 kg apifonda la 8 lei .E foarte buna albinele o consuma fara problema dar deja incepe sa imi para rau ca mi-am blocat banii in asta .
puteam face altceva cu ei.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

ilalexandru

Cine l-a testat impotriva varooa? Unde s-au facut testele?

gore

Ori e stimulent pentru marirea populatiei de albine, ori e medicament pentru paduchi?????) Poate fi Supliment proteic-vitaminizant, completeaza rezervele de hrana pe timpul iernii, protejeaza corpul gras al albinelor, marind longevitatea acestora. Stimuleaza ouatul timpuriu al matcilor, dar NU COMBATE VAROZA.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

PACO

treaba cu varooa este mai mult indirecta( daca stimulezi si ai familii puternice acestea sunt mai rezistente la bolii: nosema, loca etc, iar daca familia este puternica si este atacata de varooa ai sansa sa ti ramna cateva albine  :smile:).
    acuma sa vorbim serios: avantajele  cu decontarea prin PNA sunt evidente, indiferent ce cumparam,apifonda, dulcofruct etc.
  referitor la dulcofruct l am utilizat anul trecut si am fost foarte multumit din urmatoarele motive:
  1. pretul acceptabil, sper sa nu se intample cum s a intamplat cu apifonda care a ajuns spre 7 ron/kg, profitand de faptul ca este decontata.
  2.administrare usoara, doar trebuie diluata cu apa (eu pun 1/3 apa/kg).vine si imbuteliata la peturi.
  3.uzare minima a albinelor, nu mai este nevoie invertirea.

gabush86

Oare merge in combinatie cu Startovit sau Protofil , in loc de sirop ??

scorpion

   Cei care au proiecte europene pot deconta produsele prin PNA ? :thanks:

gabush86

Merge startovit + protofil + dulcofruct , respectand toate dozele , a incercat cineva ?

pharaonu75

Startovit + protofil am incercat eu, insa nu cu Dulcofruct, ci cu sirop din zahar, facut in casa!
Rezultate foarte bune!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PACO

Eu am dat dulcofruct cu protofil si e perfect, de fapt si dulcofructul e un tot un tot sirop doar ca e mai ieftin decat zaharul, este invertit deci nu uzeaza albina si este decontat prin pna.

gabush86

o sa incerc combinatia asta , numai sa gasesc dulcofruct in iasi !

PACO

Si alt avantaj e ca e gata facut sirop si vine si la peturi,am vazut la  targ la ramnic.

orbanstefan64

Citat din: gabush86 din Februarie 01, 2012, 09:38:37 PM
o sa incerc combinatia asta , numai sa gasesc dulcofruct in iasi !
vb cu romikele  :hi: :hi: :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: PACO din Ianuarie 25, 2012, 07:00:58 PM
treaba cu varooa este mai mult indirecta( daca stimulezi si ai familii puternice acestea sunt mai rezistente la bolii: nosema, loca etc, iar daca familia este puternica si este atacata de varooa ai sansa sa ti ramna cateva albine  :smile:).
    acuma sa vorbim serios: avantajele  cu decontarea prin PNA sunt evidente, indiferent ce cumparam,apifonda, dulcofruct etc.
  referitor la dulcofruct l am utilizat anul trecut si am fost foarte multumit din urmatoarele motive:
  1. pretul acceptabil, sper sa nu se intample cum s a intamplat cu apifonda care a ajuns spre 7 ron/kg, profitand de faptul ca este decontata.
  2.administrare usoara, doar trebuie diluata cu apa (eu pun 1/3 apa/kg).vine si imbuteliata la peturi.
  3.uzare minima a albinelor, nu mai este nevoie invertirea.

se poate pune si fara dilutie
atentie
iarna asta am tinut recipientul in curte in aer liber la - 18  grade si nu si-a schimbat deloc starea de agregare
o sa revin cu foto
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333