apiinvert

Creat de dragos2006, Martie 26, 2010, 10:14:57 PM

« precedentul - următorul »

D006

Va salut. Merge apiinvertul diluat cu ceai 1 pe 1 ? A folosit cineva asa dilutie ?

filip

Citat din: florin_florinVa salut. Merge apiinvertul diluat cu ceai 1 pe 1 ? A folosit cineva asa dilutie ?
Pentru ce sa-l mai diluezi?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Salut. Merge si diluat .

D006

La mine a fermentat in momentul in care am pus ceai.
poate si datorita caldurilor de toamna.

bucovineanu

Florine, daca in miere se pune chiar si putina apa, mierea va fermenta. La fel se intampla si cu apiinvertul. Nu trebuia sa arunci apiinvertul fermentat. Era bun de facut rachiu. :wink2:

cipriene

nu stiu ce sa cred despre apiinvert! dupa o saptamana de la administrare, albinele nu cred ca au consumat jumatate (vorbesc de 300-400 ml). ulterior am pus sirop 1/1 peste apiinvert (l-am amestecat) si in mai putin de 24 ore au tras tot din hranitor. sunt curios daca numai eu am patit asa ceva. cu stima...
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

tassevasi

 Domnule , tot ce cumperi de la altul (adica pregatit )nu sti niciodata din ce e facut ,asa ca fa-ti singur tot ce pui la stupi ,turte ,serbet ,sirop invertit etc , chiar de iesi mai scump .
  Numai bine  .

mape 48-petru manea

Citat din: cipriene din Decembrie 11, 2011, 03:43:51 PM
nu stiu ce sa cred despre apiinvert! dupa o saptamana de la administrare, albinele nu cred ca au consumat jumatate (vorbesc de 300-400 ml). ulterior am pus sirop 1/1 peste apiinvert (l-am amestecat) si in mai putin de 24 ore au tras tot din hranitor. sunt curios daca numai eu am patit asa ceva. cu stima...
eu am patit la unele roiuri ---nu mai dau bani pe asa ceva
Orban Stefan spunea ca la albine le place si mierea  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

#8
Citat din: mape 48 din Decembrie 11, 2011, 05:42:48 PM
...
Orban Stefan spunea ca la albine le place si mierea  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Si mare dreptate are!
In plus, 1 kg de miere poliflora s-a vandut la procesator cu 7,5 lei, iar 1 kg de apifonda se cumpara cu 6,5 lei!
Pentru 1 leu/kg, eu spun ca nu merita sa "chinui" albinele, ci sa le lasi miere din belsug in stup!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

rog un administrator sa modifice pretul la 1 kg apifonda in postareade mai sus  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

Citat din: mape 48 din Decembrie 11, 2011, 10:15:34 PM
rog un administrator sa modifice pretul la 1 kg apifonda in postareade mai sus  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Am modificat eu!
Imi era foame si am mancat o virgula!
Ce repede m-ati raportat la moderatori! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dumitriu

Citat din: florin_florin din Martie 26, 2010, 10:14:57 PM
Va salut. Merge apiinvertul diluat cu ceai 1 pe 1 ? A folosit cineva asa dilutie ?
Nu se recomanda dilutia Apiinvert-ului cu alte lichide.Pe pagian producatorului se specifica in mod expres ca Apiinvert-ul e un sirop gata preparat.
Adica e bine sa fie administrat asa cum este.

Bistriteanul

Citat din: cipriene din Decembrie 11, 2011, 03:43:51 PM
nu stiu ce sa cred despre apiinvert! dupa o saptamana de la administrare, albinele nu cred ca au consumat jumatate (vorbesc de 300-400 ml). ulterior am pus sirop 1/1 peste apiinvert (l-am amestecat) si in mai putin de 24 ore au tras tot din hranitor. sunt curios daca numai eu am patit asa ceva. cu stima...

siropul cu care ati diluat continea si extract de plante (ceai) sau Protofil?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

cipriene

Citat din: Bistriteanul din Decembrie 12, 2011, 12:43:16 PM
Citat din: cipriene din Decembrie 11, 2011, 03:43:51 PM
nu stiu ce sa cred despre apiinvert! dupa o saptamana de la administrare, albinele nu cred ca au consumat jumatate (vorbesc de 300-400 ml). ulterior am pus sirop 1/1 peste apiinvert (l-am amestecat) si in mai putin de 24 ore au tras tot din hranitor. sunt curios daca numai eu am patit asa ceva. cu stima...

siropul cu care ati diluat continea si extract de plante (ceai) sau Protofil?

nu, doar sirop (apa in care am diluat zahar)
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dumitriu

Cineva intreba de valoarea energetica a zaharului Agrana.Mi-am permis sa mut intrebarea in topicul corect si sa incerc sa dau un raspuns aici la chestiunea respectiva.
Zaharul de la Agrana, are o putere calorica de 4,1 calorii/gram.Asta conform buletinelor de analiza care se fac in fabricile noastre din Romania.
Nu stiu puterea energetica a altor tipuri de zahar de pe piata, dar stiu ce e in "curtea noastra".Sper ca raspunsul va multumeste.
Cu stima,
Dan Dumitriu
0731-000.027