Rapita 2012 combatuta datorita secetei.

Creat de marian sima, Octombrie 05, 2011, 10:37:34 AM

« precedentul - următorul »

marian sima

Cultura de rapita pe 2012 este pierduta,fermieri deja intorc aceasta cultura si seamana griu in locul ei,daca ma gindesc bine lipsa precipitatiilor in aceasta perioada afecteaza si teiul.

Mircea77

Marian, eu cunosc in Teleorman oameni care au semanat mizand pe venirea ploilor. Nu cred ca au intors toti cultura.
Cat despre tei, am citit ceva mai demult intr-o carte, se pare ca depinde mai mult de cantitatea de zapada cazuta peste iarna. Trebuie sa ninga de cel putin 3 ori ca sa poti spera intr-un cules la tei.

marian sima

La mine in zona au inceput sa semene griu in loturile semanate cu rapita,se stie bine ca rapita trebuie sa fie plecata in vegetatie si trebuie sa aiba un anumit stadiu de dezvoltare pina da frigul.Pai e ceva timp de cind au semanat-o si a stat ca in sac ,zic ca la griu mai au o sansa daca da poaie.

mape 48-petru manea

rapita se seamana in 5 sept.----deci a pierdut o luna

D006

..este o seceta severa cam in toata tzara..:(
..dar cred, de fapt sper..ca vom avea rapita destula la primavara..:)...vin ceva ploi zillele acestea si cred ca vor ajuta culturii de rapita.

Porfy66

Porbabil s-a vrut ca titlul topicului sa fie .. Rapitza 2012 COMPROMISA datorita secetei...

:hi:

gudas valentin

#6
Uni spun ca nu este pretentioasa rapita la seceta,multi se bazeaza pe aceasta cultura + ca iau si ceva subventie,stimulent.


                     Valy  :hi:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

marian sima

Aseara la Realitatea tv s-a spus destul de clar ca rapita este combatuta.

Bistriteanul

Probabil compromisa, dar se pare ca, din weekend, vin ploi.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

costoiuaurel

Previziunile angrosistilor de miere pentru anul 2012, dupa noile reglementari europene in domeniul mierii,spun ca vor face analize drastice la mierea de salcim care vine dupa mierea de rapita,privind infectarea mierii de salcim cu polen modificat genetic de la rapita cultivata pentru combustibil. Exista un razboi al analizelor de miere mai ales a celor din Elvetia care se cred purtatorul adevarului absolut in privinta analizelor de miere si celelante  laboratoare din lume ex.Australia,Canada care la aceleasi probe au rezultate diferite fata de cele pe care UE le acrediteaza. Asa ca vor fi mari probleme la predarea mierii catre agrosisti care te asteapta la poarta cu refractometrul pentru umiditate si nu mai primesc miere peste indice 19 umiditate si analiza eliminatorie in privinta polenului cu care chipurile a fost infectata mierea....am luat-o pe urma castravetilor cu bacteria E-coli...
Dupa ce au introdus in culturile agricole plante modificate genetic ex.rapita,florea soarelui , dupa crotalierea care va veni acum, cand stai in pastoral trebuie sa ai grija sa educi albinutele sa-si spele picioarele cand vin din camp daca au pe ele  polen de rapita sau floarea soarelui astfel ai puso de mamaliga cu mierea care o recoltezi. 

albinoiu

atunci o sa cumpere salcam de la chinezi ca sa isi faca planul oricum spre deosebire de altii avem o miere foarte curata

D006

..ploi au fost..

..mai trebuie si ceva caldura sa se poata dezvolta cultura de rapita.