salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

Porfy66

E ok sa le tii la 90 grade, nu se oparesc. Pui intrun vas apa la fiert si cand e aproape sa dea in clocot se ia vasul de pe foc si se pun semintele
e bine sa la lasi 48 ore in acel vas apoi le plantezi in camp.
Eu am procedat la fel si am acum un salcami care anul asta au inflorit prima data. Infloresc dupa 3-4 ani. Adica daca insamantezi primavara asta in 2016 pot apare primele flori. In primul an mai putin apoi din ce in ce mai multe!
:hi:

uve

Frate Sandupop, la toamna -ti dau cati puieti vrei de salcam.Parintii au in judetul Mures o padurice de salcam, si mai tineri si mai batrani . De unii nu stiu cum sa ma scap ca au iesit si prin vie. Dau pui foarte vigurosi din radacina. Asa ca nu te mai chinui cu semintele...
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sandupop

Citat din: uve din Iunie 06, 2013, 08:11:42 PM
Frate Sandupop, la toamna -ti dau cati puieti vrei de salcam.Parintii au in judetul Mures o padurice de salcam, si mai tineri si mai batrani . De unii nu stiu cum sa ma scap ca au iesit si prin vie. Dau pui foarte vigurosi din radacina. Asa ca nu te mai chinui cu semintele...
Batem palma :yes:.... sau tu vrei sa sap eu gradina si via ...la ai tai acasa, vrei sapatori din Toplita..ahhhh =)) =)) asa faci tu afaceri pe spatele altora :rotfl: =)) =)) si sunt sigur ca trebuie sa aduc tot eu.... palinca si harletul =)) =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marius_vfp

salut, in anii 2008 si 2009 , am tot rascolit padurea dupa puieti , cei mai mici au avut sanse mai mari si care crescusera din seminte cazute pe sol , cei care au fost din radacina doar 10% sau prins , din seminte plantate cu mana , 99% reusita .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sandupop

O sa incerc ambele variante, mulțumesc,  :thanks:....si daca ma decid sa fac si conditie fizica  o sa apelez la varianta lui Uve......adica sa facem o claca sa-i sapam gradina =)) =)) =))
Problema este cu aclimatizarea lor la Toplita. Dar se obisnuiesc ei.....
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

mitica68

Citat din: dragos2006 din Mai 19, 2009, 01:39:43 AM
In zona in care sunt, zona Resitei ,dupa a 7-a zi de cules ,cantarul arata un plus  de 7 kg.Putin.Foarte putin! In alti ani aceasta situatie era a 2-a zi de cules.
Buna si eu sunt din Resita :) Unde ai stupii ?
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

popescucv

In Bucuresti au inflorit salcamii pentru a doua oara, la fel si in Constanta.
Mai stiti si alte zone unde au inflorit?

"Un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin" - Octavian Paler

davcosti

Mai sunt și alte tipuri de Salcâm care înfloresc acum este și cazul la unii Salcâmi-la fel la frunze,dar fără spini.
Când înfloresc a doua oară în același an, lumea satului spune că va fi toamna lungă...Legende?!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

popescucv

Nu cred ca este cazul aici. Poti vedea in ultima poza, cea cu floarea de salcam, ca aceasta are spini pe ramuri iar floarea este normala, de salcam indigen. Chiar am mancat una  :D si avea gustul obisnuit de salcam.
"Un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin" - Octavian Paler

marius_vfp

Citat din: davcosti din Iulie 18, 2013, 12:58:28 PM
Mai sunt și alte tipuri de Salcâm care înfloresc acum este și cazul la unii Salcâmi-la fel la frunze,dar fără spini.


nu e salcamul autohton , e salcam japonez sophora japonica  https://www.google.ro/search?q=sophora+japonica&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=rBToUcDVA4iFtAb-h4CoDw&sqi=2&ved=0CDQQsAQ&biw=1024&bih=605
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mitica68

Citat din: marius_vfp din Iulie 18, 2013, 07:16:04 PM
Citat din: davcosti din Iulie 18, 2013, 12:58:28 PM
Mai sunt și alte tipuri de Salcâm care înfloresc acum este și cazul la unii Salcâmi-la fel la frunze,dar fără spini.


nu e salcamul autohton , e salcam japonez sophora japonica  https://www.google.ro/search?q=sophora+japonica&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=rBToUcDVA4iFtAb-h4CoDw&sqi=2&ved=0CDQQsAQ&biw=1024&bih=605
Este vizitat de albine?
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

marius_vfp

da e vizitat cam 2 saptamani poate si mai bine , problema e ca nu prea secreta ca si salcamul nostru.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Porfy66

Are totusi o productie buna, in jur de 300-350 kg/ha si are marele avantaj ca infloreste dupa floarea soarelui (sfarsitul lui iulie, inceputul lui august) asigurand o buna dezvoltare a familiilor pentru iarna... Totul sa avem asa ceva prin zona.
Stie cineva o sursa de puieti de salcam japonez la preturi acceptabile?
:hi: :hi: :hi: :hi


mitica68

Citat din: Porfy66 din August 17, 2013, 07:48:23 AM
Are totusi o productie buna, in jur de 300-350 kg/ha si are marele avantaj ca infloreste dupa floarea soarelui (sfarsitul lui iulie, inceputul lui august) asigurand o buna dezvoltare a familiilor pentru iarna... Totul sa avem asa ceva prin zona.
Stie cineva o sursa de puieti de salcam japonez la preturi acceptabile?
:hi: :hi: :hi: :hi
Ok, multumesc pentru raspunsuri, langa blocul meu sunt 2 salcami japonezi, la toamna daca vreti o sa recoltez seminte si va trimit cu mare drag.
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

dorindafi

Citat din: davcosti din Iulie 18, 2013, 12:58:28 PM
Mai sunt și alte tipuri de Salcâm care înfloresc acum este și cazul la unii Salcâmi-la fel la frunze,dar fără spini.
Când înfloresc a doua oară în același an, lumea satului spune că va fi toamna lungă...Legende?!
legende , mituri
nu se mai potrivesc demultprognozele batranilor   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092