salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

cam asa arata azi salcamul

cristian87

stie cineva cum se prezinta salcamul II la valcea?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Jimmy2011

La Starmina in Mehedinti asta seara cantarul de control pus la un stup mediu a inregistrat 1,600 kg la salcam. probabil si anul acesta salcamul II se va suprapune cu salcamul I..... :sad:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

iosca

Citat din: cristian87 din Mai 06, 2013, 10:05:22 PM
stie cineva cum se prezinta salcamul II la valcea?
Telefonic am aflat ca este deschis bine in zona in care mergeam de obicei. Anul acesta se suprapune cu cel din zona Calafatului !
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

happy

Azi am fost sa vad salcamul roz de la care culeg seminte.Era in plina floare,mirosea de la distanta si albinele erau ciorchine pe flori.Florile sunt ceva mai mari decat cele de la salcamul alb,dar cred ca este la fel de melifer.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

mape 48-petru manea

Nu este la fel de melifer---anul asta intradevar a fost vizitat de albine mai bine---in alti ani nici nu mirosea si nici albina nu era pe flori

Ionel_Cluj

Va rog sa ma scuzati daca in materialul despre salcam este mentionata undeva problema inmultirii salcamului rosu dar eu nu am citit chiar tot .Sotia mea are tot felul de puieti pe care i-a semanat ea:salcam alb ,ceva salcam mov,are si salcam galben(cumparat) dar siginco biloba,forsitia .Problema ei este ca nu ii rasare salcamul rosu desi l-a pus si normal dar si inmuiat in apa sichiar si in lapte.Stiti vreun secret?

happy

Semintele de salcam roz(nu exista rosu,salcamul roz este de mai multe nuante de la roz deschis pana la mov deschis)germineaza cel mai bine in gradina direct acoperite cu pamant de cumparat(turba).Se seamana la adancime de maxim 0,5cm si se mentine pamantul ud.Procentul de germinare este de 50%
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

sandupop

Citat din: happy din Iunie 04, 2013, 10:38:14 PM
Semintele de salcam roz(nu exista rosu,salcamul roz este de mai multe nuante de la roz deschis pana la mov deschis)germineaza cel mai bine in gradina direct acoperite cu pamant de cumparat(turba).Se seamana la adancime de maxim 0,5cm si se mentine pamantul ud.Procentul de germinare este de 50%
In ce luna culegeti semintele de salcâm?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

G. Iulian

O poză cu o floare de salcâm.

marius_vfp

Citat din: sandupop din Iunie 05, 2013, 02:08:35 PM

In ce luna culegeti semintele de salcâm?
noiembrie tarziu dupa ce da prima bruma si cad toate frunzele , eu am recoltat pastai si in martie si tot au iesit , dar multe din seminte sunt mucegaite , a se tine la loc uscat si in punga de hartie , cel mai bine se recolteaza inainte de venirea zapezilor , pastaia e coapta si samanta matura.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristi ciuc

Semințele germinează și primăvara pentru că suferă acele stratificări/scarificări în mod natural.

sandupop

Citat din: marius_vfp din Iunie 05, 2013, 06:33:44 PM
Citat din: sandupop din Iunie 05, 2013, 02:08:35 PM

In ce luna culegeti semintele de salcâm?
noiembrie tarziu dupa ce da prima bruma si cad toate frunzele , eu am recoltat pastai si in martie si tot au iesit , dar multe din seminte sunt mucegaite , a se tine la loc uscat si in punga de hartie , cel mai bine se recolteaza inainte de venirea zapezilor , pastaia e coapta si samanta matura.
Si primavara le pui direct afara, sau le lași sa germineze in ghivece, în casa? Și eu o sa incerc la toamnă. Mulțumesc pentru răspunsul tău.  :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marius_vfp

#178
sundu vad ca esti din toplita , ai grija la ingheturile tarzii , daca le cresti in ghivece si le scoti afara le prinde inghetul in 2 frunze sigur au de suferit , initial prima data am pus seminte in paharele de unica folosinta gaurite la fund ,apoi dupa ce planta avea circa 5-8cm de mutam direct in pamant in gradina , dar le tineam pe pervazul geamului , acum am folosit ladite de plastic cu ceolofan pe fund apoi pamant bun , semintele la maxim 1cm in pamant nu mai mult udat moderat , semintele le tratezi termic cu apa clocotita 90grade le lasi in borcan la umflat circa 3 zile apoi le bagi in pamant.
spor

anul asta e cam tarziu dar pe la anul poti incerca, oricum daca vrei poti pune si acum sa prinzi experienta , atentie la paduchii care se gasesc chiar pe varful plantei verificati vizual daca varful se incolaceste are paduchi planta e compromisa .

daca te duci acum in padure cauti pastai uscate si le iei doar pe cele din copac ,desfaci cu mana pastaia si culegi doar semintele dure in care nu intra unghia in ele boabele moi sunt rele.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sandupop

Citat din: marius_vfp din Iunie 06, 2013, 01:01:28 PM
semintele le tratezi termic cu apa clocotita 90grade le lasi in borcan la umflat circa 3 zile apoi le bagi in pamant.
Mulțumesc pentru răspuns :thanks: ^:)^...  dar nu e mult la 90 de grade? Sigur o sa încerc anul ăsta, ...dar mai am o intrebare cam in cati ani ajunge un salcam la maturitate, adica sa infloreasca? In privinta temperaturilor la Toplita brumeaza pana la jumătatea lui aprilie, de multe ori si in mai, așa că o sa am grija .......
Nu trageti!! ...Sunt incepator.