salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

jenica67

         Din aia 3 alege unu, din care scoate tot puietul majoritar capacit, fara albina acoperitoare si bagal in ceilalti 2 din care scoti echivalentul de rame cu puiet necapacit. Daca nu ai puiet necapacit, pui ramele cu puiet capacit in magazie tot de 1/1 si completeaza cu faguri artificiali magazia. II lasi pana dupa cules, si dupa hotarasti ce faci. Ori ajuti roii cu cate o rama cu puiet capacit, ori mai faci 2-3 roi din astia 2 de cules. In restul baga de 2 ori pe saptamana sirop 1/1, pana au cel putin 4-5 rame construite si mai vorbim dupa cum au evoluat.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Alutus

Citat din: Donbazil din Mai 12, 2012, 12:34:01 AM
P.S. Este drept ca salcamul nu merge ca in altzi ani, dar totusi.....Azi am pus la catziva stupi cea de-a doua magazie ca prima era plina  (11 rame de jumate). Majoritatea  au doar cateva rame cu miere in magazie si am si catziva care nici nu au nevoie de magazie ca nu ocupa toate cele 12 rame din cuib.....Cei buni var aduna ceva cat sa nu ne facem de rusine......Timp ar mai fi cam 5-7 zile....
De acord cu tot ce spusesi. Si la mine se intampla la fel. Pentru puteri aparent egale, comportamentul este diferit. care sa fie cauza?
Sa nu uiti Darie!

mape 48-petru manea

ca indivizi sunt egale ,dar ca ,culegatoare nu sunt egale  :hi:

Kov iulian

Citat din: Adrian Roman din Mai 29, 2009, 09:27:14 AM
Am "gustat " florile si nu au nectar aproape deloc, in comparatie cu cel alb. A fost la fel in fiecare an - de 4 ani incoace! , deci se poate concluziona.

Nu e nevoie sa gustati florile pentru a stabili secretia de nectar , puteti face asta vizual, rupeti floare cu grija si puteti vedea picatura de nectar , iar din experienta anilor anteriori puteti estima dupa dimensiunea bobitei .

Mai stiam ca exista o metoda cu fasii foarte mici de sugativa, se cantarea uscata apoi se  introducea intro floare sau chiar mai multe, si se cantarea in nou , apoi sa facea calculul .

sfantul spiridon

s-a terminat salcamul
am extras...artar!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

4unix

Buna, si la mine mierea de salcam are o culoare nepotrivita, ma asteptam sa fie alburie ca anul trecut in schimb ea este galbena. Ce parere aveti, ati intalnit situatii similare?

Numai bine!  :hi:

bucovineanu

Probabil este "muscata" de papadie.

4unix

Au avut papadie din belsug si se pare ca fetele m-au sabotat, oare cristalizeaza mai repede acum?

Multumesc pentru raspuns.  :hi:

dorindafi

#143
la mine acum incepe salcamul
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ion patrut

Citat din: 4unix din Mai 20, 2012, 10:29:48 AM
Au avut papadie din belsug si se pare ca fetele m-au sabotat, oare cristalizeaza mai repede acum?

Multumesc pentru raspuns.  :hi:
daca are papadie si sigur are cristalizeaza mult mai repede si are si alt gust(un pic amarui)

4unix

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, mai coboram pretul si mergem mai departe.

Numai bine.  :hi:

ion patrut

Citat din: 4unix din Mai 20, 2012, 01:06:48 PM
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, mai coboram pretul si mergem mai departe.

Numai bine.  :hi:
cum sa cobori pretul omule de regula ar trebui sa creasca

4unix

Pai daca e "muscata de papadie" ,cum frumos a spus dl Bucovineanu ,ma gandesc ca nu se poate vinde la acelasi pret cu mierea curata de salcam, oare gresesc, ce parere aveti?  :hi:

filip

Salcamul este inflorit de circa 10 zile si in zona mea.O saptamana de ploaie marunta si frig,apoi a iesit soarele.Albinele cercetau SANGERUL o specie asemanatoare cu CORNUL la frunza si elasticitatea arborelui.Asta coloreaza mierea galbui.
Miere sa fie,nu vreau sa ma gandesc la culoare.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Piticot

corect...si-ti dau dreptate.
mai adaug si artarul vinovat de culoare.am extras si mi-a placut mierea.ce mai conteaza,tot e mai buna decat nimic!