salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

F.Liviu

Citat din: pharaonu75 din Mai 02, 2012, 01:53:03 PM
Din cauza caldurilor salcamul nu va secreta nectar, ceea ce va duce la ratarea recoltei.
Din pacate asa este, temperaturile sunt foarte mari, deci salcamul este ratat ....
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

sfantul spiridon

pojogeni gorj-07 05 2o12, salcamul a inceput sa plece la drum
secretia este slaba, albina prefera tot artarul
cred ca cei ce sustineau inflorirea cu 10 zile mai devreme nu s-au inselat, eu, da.
sper sa adunam ceva desi eram pregatiti pentru un start la 21 mai
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

flavius

gustat ieri si astazi florile de salcam din 2 zone diferite: Gaesti-Targoviste si Pitesti...ambele zone sunt "seci", ca sa zic asa...zero zahar in ele, multa celuloza si cam atat...plus ca nu am vazut albine pe flori deloc...in schimb am vazut pe trifoi...naspa...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Nelly88

la mine salcamul aproape a trecut si nu a fost bun decat de stimulare :sad:

Stefanmadalin


ceausescu95

partea de nord-vest la sanislau a sunat un priten la asociatie si sa anuntat ca salcamul este 0 deci recomandarea unora din partea de nord a tarii sa stea acasa.Probabil ar pierde mai mult daca ar merge decat daca ar sta :sad:  :sad: :hi:

happy

La mine in Amara vad ca albinele cara dar nu mai stiu ce :uimit: Este inflorit si salcamul si castanul,plus alte flori.In Amara nu duc lipsa de arbori meliferi ,plus ca este lacul care are influienta asupra lor :yes:
Oricum ,azi dupa un control sumar ramele au inceput sa se ingreuneze! :bzz:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

mape 48-petru manea

Ieri si alaltaieri am "gustat "si eu niste flori de salcam si nimic
Azi am gustat din nou si am simtit ceva dulce
Intr-o fereastra de o ora cu timp favorabil de zbor (19 GR) albinele au iesit frumos la cules
Sa speram alceva nu avem ce face   :bzz: :bzz: :bzz:

marius_vfp

salut, asi vrea sa va intreb daca ati atasat si caturile la stupi , si cam cate rame ati bagat ,
eu am pus caturile de luni ,rame mici de jumate cate 3 si 4 rame necladite m-am uitat dupa 24 ore si nu e nici o schimbare in rest e multa activitate , au cam blocat cuiburile cu miere si asi vrea sa ridice mierea sus in cat pentru deblocarea cuibului, dati-mi un sfat cum asi putea sa fac , rame cladite nu am , (precizez faptul ca nu am de gand sa extrag miere acest an ci doar sai inmultesc) momentan cuiburile sunt pe 8-9 rame  cu 5-6 rame de puiet. de 2 zile a inceput culesul la salcam .
spor la treaba miere multa .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mape 48-petru manea

Prima miere albinele o depun in apropierea cuibului si blocheaza cuibul dupa care urca in cat si construieste si umple daca are cu ce
culesul la salcam dureaza 7 zile dupa recoltarea mireii se da spatiu pentru ponta matcii
succes !

marius_vfp

multumesc de raspuns , problema e ca nu am alte rame crescute pe care sa le bag la ouat , sa vedem ce va urma si vom introduce rame la crescut in cuib .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Nelly88

mai tragi mierea din cateva rame si apoi le bagi in cuib la ouat  :wink2:

RazvanTi

Citat din: Nelly88 din Mai 08, 2012, 11:27:57 PM
mai tragi mierea din cateva rame si apoi le bagi in cuib la ouat  :wink2:

pe penuria asta de nectar nimic mai GRESIT !!!
nu extragi nimic! iei de pe margine ramele cu miere, le ridici in cat, a 2-a rama din fiecare latura a cuibului devine prima rama si in locul lor bagi foite la crescut!
asta mai ales ca vrei sa te inmultesti.
1 la mana nu ai suficiente rame crescute pentru inmultire si 2 la mana iti vor trebui la divizare rame cu miere la greu.
si ca ultim punct adica 3 gandeste-te la ce-i mai rau: DACA si numai daca nu mai au ce culege in urmatoarea perioada si tu le extragi mierea ele CU CE mai cresc puietul?
lasa mierea in pace si baga rame la crescut.... parerea mea!
succes!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Nelly88

la culesul care este nici nu prea cladesc, mierea scoasa le-o punea inapoi in hranitor diluata cu putina apa si atunci avea si hranire si stimulare si nici nu mai dadea bani pe zahar sau dulcofruct... (o simpla parere) PS: atunci putea sa bage si la cladit  :wink2:

ion patrut

inmultirea familiilor merge mana in mana cu culesul pun pariu ca nu reuseste nimeni sa inmultiasca albine  cu dulcofrucct sau cu zahar chiar daca o face o face pe moment in timp acesti roi se vor slabi si chiar vor pieri.Albina simte saracia de nectar din natura altfel nu dainuia atatea mii de ani