Culesul de rapita -pregatire - best practices

Creat de andrei_calinescu, Ianuarie 25, 2011, 12:16:03 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Butonul de reglare a temperaturi .

marian sima


marian sima

Dar puteti scapa mult mai usor construiduva singuri un uscator,luati un frigider scos din uz,ii scoteti instalatia ,cumparati cu 100 de euro doua clocitori si atasati sistemele de la clocitori pe frigider ,sistemele clocitorilor sint controlate electronic si atinge temp de 39 de grade mentinindo la acest nivel.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

ca tot suntem la capitolul rapita, pun o intrebare pentru cunoscatori
anul trecut am fost la rapita in ferma unei cunostinte
la sud cam la 2 km de stupi amicul a avut un lan de rapita semincer
la nord cam la 1 km, 2 lanuri maricele de rapita normala
de cate ori am fost acolo, culoarul de zbor era spre cele 2 lanuri din N
foarte putine albine bateau catre sud

acum cateva zile m-a sunat amicul, ca a primit analiza de la rapita de pe lanul semincer si ca e de puritate doar 90%
el banuieste ca impurificarea semintelor se datoreaza albinelor mele
e posibil ca o albina sa bata lanul din nord, apoi cel din sud si ulterior sa mearga in stup?
el crede ca albina a luat polen din lanul de n si a corcit puritatea celui din s
pentru cei cu lanuri de rapita semincere se practica o zona de protectie, astfel incat pe o distanta de cca 800m (circular) nu se pune alta rapita, pentru ca vantul sa nu impurifice lanul semincer

vreau pe cat posibil, bazandu-ma pe cunostintele voastre sa ii pot risipi temerile, sau daca are dreptate pe viitor sa evit acest lucru, deoarece datorita acestei puritati de samanta, el a pierdut niste bani...
multumesc
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333