startovit

Creat de sfantul spiridon, Noiembrie 06, 2010, 08:30:36 PM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

m-ar interesa acest produs pentru ca, m-ar interesa
l-a folosit cineva?
are calitatile pe care se lauda ca le are?
este destinat numai roiurilor sau si fam puternice?
poate fi combinat cu protofilul?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

  Eu il folosesc de doi ai in fiecare primavara cu rezultate bune . Il pun in bidonul cu sirop si protofil administrandu-l la toate familiile.

sfantul spiridon

detaliaza putin rezultatele, ori rezultatele comparative cu cele ale unor stupi care nu au beneficiat de produs.

cand incepi administrarea?
ponta matcii creste exploziv?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

#3
despre apitonus si apisaniran stie cineva ceva?
legat de protofil,
am facut si eu reteta ta, nu stiu cat de buna este pentru albine, insa e .... "gustos -foc".
sper sa-mi mai ramana ceva si pentru albine, la primavara :)
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

 1 de cand folosesc startovit incepand cu 1 martie am recolte consistente la salcam
2 de cand folosesc protofil nu mai am nici o pata de diaree iarna.

Popescu Gheorghe

Am folosit Startovit si primavara si toamna si se vede efectul:",matca depune mai multe oua;atentie primavara poate produce o dezvoitare masiva  ce duce la roit,daca nu este controlat stupul regulat..

BOB0

Este un excelent stimulent al pontei adm. la inceput de primavara .Albinele mele au construit poterasi pana  la  fl. soarelui.  Declanseaza roitul in masa a fam. de albine .Mie unul nu-mi mai trebuie. Primavara in general prin explozia florala ,este suficiet stimul pentru reproducerea tuturor speciillor de animale. Nu inteleg de ce ar mai trebui sa stimulam si noi??? Cel ce nu reaactioneaza in aceasta perioada are o problema???Ea trebuie cautata in alta parte.???

sfantul spiridon

pai ma gandeam numai la roiurile slabe.
pai ma gandeam ca in august ar merge iara.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Florin-braileanul (FlorinI)

interesanta chestia asta de stimulare...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

BOB0

Citat din: sfantul spiridon din Noiembrie 10, 2010, 09:51:58 PM
pai ma gandeam numai la roiurile slabe.
pai ma gandeam ca in august ar merge iara.
Din postarea mea, am lasat sa se inteleaga  cand se poate folosi ?(la familiile cu probleme :  in dezv.,si daca doesti sa induci roitul) Dealtfel am fost prevenit in primavara de un amic ce se va  intimpla , el a  fol. cu un an inainte pe 120 fam., ce sa fac , m-am fript cu ciorba ,acum suflu si in iaurt.??

sfantul spiridon

adica, ce vroiam eu sa spun,
daca ai nevoie in toamna de puiet pentru iarna, produsul este indicat. roirea nu mai poate avea loc in august, in zona mea.
in primavara daca vrei sa "vezi salcam", folosesti! cred, pentru ca eu nu l-am incercat, dar o voi face
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

pharaonu75

Nu am folosit insa am auzit ca este foarte bun pentru cresterea pontei!
Dar necesita o atentie sporita pentru ca foarte repede poate determina roitul!
Asa spunea un prieten care l-a folosit!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

BOB0

Citat din: sfantul spiridon din Noiembrie 11, 2010, 08:52:17 PM
adica, ce vroiam eu sa spun,
daca ai nevoie in toamna de puiet pentru iarna, produsul este indicat. roirea nu mai poate avea loc in august, in zona mea.
in primavara daca vrei sa "vezi salcam", folosesti! cred, pentru ca eu nu l-am incercat, dar o voi face
Eu am peste 100 fam. de alb. si nu m-a ajuta nimeni. Motiv pentru care ,nu admit in stupina matci cu ponta slaba???Sunt prea sarac , sa port lucruri proaste???O matca care nu are randament in aceleas conitii de egalitate,  dispare fara nici-un regret.Fam.  ramasa o unesc. Cind maj. matcilor nu au ponta,  inseamna ca exista o problema, pe care depistez si o remediez ,cum ?.....Din multitudinea de posibilitati  nu cred ca STARTOVITUL ar fi cea mai buna solutie???E logic nu? :hi: :hi: :hi:

sfantul spiridon

eu sunt un om imperfect
sunt, voi fi si vreau a ramane imperfect
logiga idealului- perfect, imi este straina.
ma obosesc filosofiile legate de lovituri concluzionatoare, ceva gen, lovitura de ghilotina
voi folosi, ca sa-mi pot spune mie daca este atat de infricosator pe cat vor unii sa para
in rest, imi asum critica folosirii lui
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bucovineanu

Albinele au supravietuit pe pamant milioane de ani. Nu a avut nimeni grija sa le hraneasca si totusi au supravietuit. In ultima vreme oamenii  dupa ce le-au distrus habitatul natural prin agricultura intensiva, chimizarea excesiva, prin industrializare, prin iradierea a tot ce e viu vor sa indoape si albinele cu chimicale si te mai miri cu ce pentru a deveni mai productive. Rezultatele nu au intarziat sa apara: disparitia albinelor in mai toate tarile industrializate. Oare de ce nu vrem sa intelegem ca acesta este un drum gresit? Cei care au realizat asemenea produse urmaresc doar profitul pentru ei si nu ii prea intereseaza ce se intampla cu albinele. In alta ordine de idei noi romanii am ramas la conceptia ca tot ce vine din afara e bun si trebuie folosit fara sa analizam daca e asa sau nu. . Atunci cand ne hotaram sa dam tot felul de "steroizi" albinelor ar tebui sa ne gandim si la consecinte. Nu demult am urmarit un film pe "Tv 5 monde" in care se spunea ca in Franta productia de miere la familiile de albine din orase e mai mare decat la familiile din mediul rural. Orasele sunt singurele locuri unde mai exista plante la care  albinele mai pot gasi nectar. La sate unde se face agricultura super intesiva albinele nu prea mai au cu ce sa se hraneasca. La noi inca mai sunt zone nepoluate in care albinele pot inca sa supravietuiasca si sa dea productie. Nu se stie pentru cat timp.
Pentru a avea familii puternice in orice perioada a anului   trebuie sa urmarim  ca reginele sa fie tinere si sa asiguram familiilor hrana suficienta si surse de polen.