Intretinere in vertical 12 rame cuib+magazie 1/2

Creat de evulet78, Noiembrie 27, 2010, 08:29:19 PM

« precedentul - următorul »

libertini


Bătrânul

Citat din: libertini din Mai 16, 2011, 10:50:32 PM
de ce tineti folia tot anul?
Asa cum bine ati observat albinelori le place caldura Chiar si folia este lipita de faguri ! Cel mai mult le plac podisoarele di scindura puse direct pe faguri dar si pe alea le lipesc si tot rupi la  diferite lucrari. Folia deranjeaza mai putin la deprins . Si peste folie pun podisor sau cel putin o membrana de pinza asfaltata de tip izolatii.  Folosesc saci menajeri negrii care au exact dimensiunea necesara si le las chiar afara citiva cm :bzz:

bucovineanu

albinele au nevoie de caldura atunci cand temperatura exterioara este scazuta. Atunci cand afara  temperatura este de 30 grade sau mai mult albinele trebuie sa munceasca pentru ca temperatura din stup sa nu depaseasca 35 de grade. Un numar mai mare de albine trebuie sa faca ventilatie mai ales daca stupii sunt expusi razelor soarelui si nu au deschizatura in podisor pentru a se forma curenti ascendenti care sa reduca temperatura din stup.
Daca temperatura in stup este ridicata, se declanseaza mai usor loca.

Bătrânul

Bucovineanu cu tot respectul te intreb! La tine in general CITE ZILE PE AN ESTE TEMPERATURA EXTERIOARA PESTE  35 GRADE???  =D>

bucovineanu

Nu e nevoie ca temperatura exterioara sa fie mai mare de 35grade pentru ca in stup sa fie prea cald. si la mai putin de 30 de grade in stup temperatura trece de 35 de grade, mai ales daca stupul se afla sub razele directe ale soarelui. Dar nu e obligatoriu sa faceti  asa cum zic eu. Fiecare face cum crede ca e mai bine.

Bătrânul

Si eu zic la fel ^:)^ Va doresc sa vedeti multe albine aierisind pe scindura de zbor si albind fagurii din caturi  :bzz:

evulet78

La mine la doua familii azi m-am uitat si au crescut si umplut catul de 1/2 cu miere. Am mai pus un cat sub cel plin iar cate trei rame pline cu miere le-am coborat in catul pus. Nu stiu daca am facut bine.
La alte familii am procedat cum a spus batranul (am ridicat o rama cu puiet sus dar am pus doar o jumatate de cat (cu folie despartitoare peste ultima rama de cat si in partea de sus).
Insa o parte din familii incep sa faca celule de botci inca nepopulate(din familiile ce nu sunt asa de puternice si nu au umplut corpul de 12 rame 1/1). Ma intreb de ce se pregatesc sa roiasca?
Sau poate asa fac ele. :sad:
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

bucovineanu

Nu era nevoie sa cobori rame cu miere in catul de jos. Roitul este metoda prin care albinele se inmultesc. Este ceva normal in aceasta perioada. Daca duc sau nu la finalizare acest lucru depinde de mai multi factori: selectie, spatiu in stup, lipsa culesului si nu in ultimul rand interventia la timp a apicultorului.