Orban Stefan

Creat de orbanstefan64, Decembrie 24, 2009, 05:31:54 PM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: roi_ag din Februarie 01, 2012, 11:09:47 PM
La PITESTI erau acum 2 ore -13,5 grade

Cald! Acasa acum am -19 grade C. Pe vatra sunt sigur cel putin - 22.

.. grade celsius nu alcoolice  :rotfl:

:hi:

orbanstefan64

orizontal 16 rame

POSTASUL

Fanele  :hi: da aerisirea unde leai facut prin podisor??  pune o poza si cu podisorul   :hi:    :thanks:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Adrian Roman

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 12, 2012, 06:45:25 PM
Stefane, cutii de chibrit faci? Sau mai bine custi de transport pentru matci? Ca si EWK-urile s-ar putea sa fie prea mari pe timpurile astea! =)) :rotfl: =)) :rotfl:
:rotfl: =))....imi place !!!!!!

orbanstefan64

#1909
Citat din: Adrian Roman din Februarie 04, 2012, 11:09:04 AM
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 12, 2012, 06:45:25 PM
Stefane, cutii de chibrit faci? Sau mai bine custi de transport pentru matci? Ca si EWK-urile s-ar putea sa fie prea mari pe timpurile astea! =)) :rotfl: =)) :rotfl:
:rotfl: =)) ....imi place !!!!!!
:hi: :hi: :hi:

jonny_it

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 04, 2012, 08:09:51 AM
orizontal 16 rame

Frumosi, totusi cine a venit cu proiectul a facut o mica greseala in ce priveste pozitionarea urdinisului.
In momentul cand formezi roi pe 4 rame de ex daca ai pus in lateral ramele urdinisul este cam departe. Valabil si la iernare cand zborul de curatire se face mai tarziu la familiile care sunt pozitionate departe de urdinis.

:hi:

orbanstefan64

sint deacord cu tine , este comanda ferma a omului  :uimit: :uimit:

orbanstefan64

daca luam sistemul vechi de iernare a unei familii, stupul  este bun. peretele stupului , perna de papura diafragma,cuib cu ramele aranjate pt iernat ,din nou diafragma si perna de paura , toate centrate  :hi: :hi: :hi:

orbanstefan64

Citat din: POSTASUL din Februarie 04, 2012, 09:06:43 AM
Fanele  :hi: da aerisirea unde leai facut prin podisor??  pune o poza si cu podisorul   :hi:    :thanks:
aerisire in capac fara  podisor 

POSTASUL

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 04, 2012, 07:50:53 PM
Citat din: POSTASUL din Februarie 04, 2012, 09:06:43 AM
Fanele  :hi: da aerisirea unde leai facut prin podisor??  pune o poza si cu podisorul   :hi:    :thanks:
aerisire in capac fara  podisor
cum adica aerisire in capac fara podisor ??? ce vine capacul direct peste rame ?? asa se intelege   :D  :hi:   in schimb sunt un model de stup ideal pentru stationar si nu numai , am sa va arat asa un model de stup pe 22 de ram care are cel putin vreo 50-60 de ani  , tin in el afumatorul , rame  etc.  e primul din partea stanga   :smile:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

jonny_it

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 04, 2012, 03:51:02 PM
sint deacord cu tine , este comanda ferma a omului  :uimit: :uimit:

De obicei omul cum isi face el cu mana lui nu ii face nimeni.  :rotfl:

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 04, 2012, 03:55:30 PM
daca luam sistemul vechi de iernare a unei familii, stupul  este bun. peretele stupului , perna de papura diafragma,cuib cu ramele aranjate pt iernat ,din nou diafragma si perna de paura , toate centrate  :hi: :hi: :hi:

Da, corect.
Acum ceva ani am avut si eu multi orizontali. Nu stiu ce le faceam de intotdeauna iernam tot asa cu perne, diafragme, etc .. papura nu puneam pt ca la ce umezeala se forma crestea singura  :rotfl: .. si totusi niciodata nu mi-au murit sau sa am probleme primavara.
Erau orizontali cu pereti de 4 sau 5 centimetri, iernau albinele in slip ... totusi vara eram angajat cu norma intreaga la prins roi.  :)

Daca nu sunt inchise drumurile peste 2 saptamani ajung prin Sighisoara(in drum spre Brasov) si poate bem o cafea. De data asta o dau eu  :hi:

Nea Costica din Buzau

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 04, 2012, 07:50:53 PM
Citat din: POSTASUL din Februarie 04, 2012, 09:06:43 AM
[Fanele  :hi: da aerisirea unde leai facut prin podisor??  pune o poza si cu podisorul   :hi:    :thanks:
aerisire in capac fara  podisor ]
Arate- ne suportul de stup la poza 3 !?????!  :rotfl: =)) :rotfl: :hi: sa fii iubit C.B
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

orbanstefan64

Daca nu sunt inchise drumurile peste 2 saptamani ajung prin Sighisoara(in drum spre Brasov) si poate bem o cafea. De data asta o dau eu 




te astept cu placere !!!!

jonny_it

Citat din: POSTASUL din Februarie 04, 2012, 08:25:14 PM
cum adica aerisire in capac fara podisor ??? ce vine capacul direct peste rame ?? asa se intelege   :D  :hi:   in schimb sunt un model de stup ideal pentru stationar si nu numai , am sa va arat asa un model de stup pe 22 de ram care are cel putin vreo 50-60 de ani  , tin in el afumatorul , rame  etc.  e primul din partea stanga   :smile:

Parca il si vad pe Postasul in pijamale cum a iesit acum 5 minute afara sa faca o poza cu stupul ... ce nu facem pentru Apiardeal!  :rotfl:

Nea Costica din Buzau

[
Citat din: POSTASUL din Februarie 04, 2012, 08:25:14 PM
Citat din: orbanstefan64 din Februarie 04, 2012, 07:50:53 PM
Citat din: POSTASUL din Februarie 04, 2012, 09:06:43 AM
Fanele  :hi: da aerisirea unde leai facut prin podisor??  pune o poza si cu podisorul   :hi:    :thanks:
aerisire in capac fara  podisor
cum adica aerisire in capac fara podisor ??? ce vine capacul direct peste rame ?? asa se intelege   :D  :hi:   in schimb sunt un model de stup ideal pentru stationar si nu numai , am sa va arat asa un model de stup pe 22 de ram care are cel putin vreo 50-60 de ani  , tin in el afumatorul , rame  etc.  e primul din partea stanga   :smile:]
Iar in altele tii damigeni, ca te-am vazut cu furtunul in mana!!!!!  :uimit: :rotfl: =)) :rotfl:.
Petrica re rog pune-mi si mie Balada lui Ciprian Porumbescu, pe pstul meu, daca o ai, apropo i-a placut lui Lili foarte mult , dedicatia ta, merci! Cu drag C.B  :hi: =D>
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!