Orban Stefan

Creat de orbanstefan64, Decembrie 24, 2009, 05:31:54 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

din pacate sunt foarte multe asociatii apicole care se bat cu caramida-n piept ca nu mai sunt altele ca ele, insa cand vine vorba de apararea intereselor apicultorilor (altele decat incasarea de subventii), se cam ascund...
Pai cum sa vina astfel de asociatii alaturi de Romapis si sa protesteze, cand interesele de gască le aseaza mai degraba in tabara adversa?!?!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

calmusdaniel

ACA e o asociatie care din punctul meu de vedere nu reprezinta interesele apicultorilor,fiind una cu cei mai multi membri.

viorel55

Citat din: orbanstefan64 din Octombrie 17, 2015, 08:03:25 AM
Nu neonicotinoidelor!

Suntem din nou în faţa unei noi ,,primăveri tăcute"? Această întrebare se găseşte pe buzele tot mai multor oameni de ştiinţă şi jurnalişti îngrijoraţi că omenirea urmează să se confrunte cu o ameninţare serioasă la fel de îngrijorătoare ca aceea pe care o reprezenta în trecut DDT-ul.

Astăzi, studiile cercetătorilor dezvăluie o nouă ameninţare pentru natură, similară ca impact DDT-ului: pesticidele neonicotinoide. Acestea sunt o categorie de pesticide lansate pe piaţă în anii '90, ca înlocuitori ai altor pesticide mai vechi şi mai dăunătoare. Neonicotinoidele sunt pesticide sistemice, ceea ce înseamnă că sunt absorbite în fiecare celulă a plantelor, astfel încât toate părţile sunt otrăvitoare pentru dăunători. Cercetătorii cred că aceste pesticide joacă un rol important în decimarea albinelor, fenomen înregistrat în ultimele decenii în toate ţările în care au fost introduse insecticidele pe bază de neonicotinoide.

Pentru a proteja albinele, ce joacă un rol cheie în agricultură datorită polenizării, Comisia Europeană a aprobat anul trecut interzicerea temporară a trei pesticide din familia neonicotinoidelor (clotianidin, imidacloprid şi tiametoxam), identificate ca nocive pentru populaţia de albine din Europa. Restricţia a intrat în vigoare de la 1 decembrie 2013 şi va fi revizuită în termen de cel mult de doi ani. Syngenta şi Bayer CropScience, companiile care produc aceste substanţe, au contestat decizia la Curtea Europeană de Justiţie.

Concluziile înspăimântătoare ale unui nou raport

De curând, Uniunea Internaţională pentru Conservarea Naturii (IUCN) a publicat cea mai amănunţită analiză de până acum a neonicotinoidelor. Cercetătorii au analizat 800 de studii ştinţifice, inclusiv cele finanţate de industria producătoare de pesticide, şi au ajuns la concluzia că neonicotinoidele provoacă un dezastru ecologic mult mai mare decât se credea până acum. Raportul a concluzionat căneonicotinoidele sunt, fără dubiu, un factor cheie în ceea ce priveşte declinul dramatic al populaţiilor de polenizatori la nivel mondial.



Semnati aceasta petitie in numar masiv,sa aratam guvernantilor nostri,care intotdeauna abordeaza o atitudine total inversa fata de cea fireasca, ca suntem constienti de pericole si ca ne pasa!

Mai exista o petitie asemanatoare lansata in 2014 de federatia ROMAPIS,  semnata pana acum de peste 1300 persoane
Haideti sa nu alergam dupa mai multi iepuri...

           http://www.petitieonline.com/cerem_madr_sa_opreasca_otravirea_albinelor_cu_neonicotinoide

viorel55

Citat din: calmusdaniel din Octombrie 17, 2015, 10:34:05 AM
Numai Romapis trebuie sa protesteze?Daca ar fi mai multi uniti atunci lucrurile ar sta altfel!

Am anuntat,pe acest forum,cu doua zile inainte despre organizarea protestului de la MADR,solicitand sa fiu contactat telefonic pentru amanunte.
Credeam ca, din "vitejii" care isi dau cu parerea pe aici si acuza pe altii ca nu fac nimic si care locuiesc in apropierea de Bucuresti,vor fi interesati sa participe cativa.
Deziluzie totala  !!
Nu m-a contactat nimeni si nu a participat nimeni in afara oamenilor adusi de noi, de la ceva distanta -Prahova,Buzau,Dolj,OLT,Brasov-pe cheltuiala proprie.
Si atunci,ce sa mai discutam .... ???

dan sebastian

Am semnat și eu petiția.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Dacă vedeam la timp mesajul tău ar fi fost bine. Trimiteam și eu prietenii din București. Nici acum nu știu unde ai pus mesajul de informare. Cred ca trebuia să îl pui pe paginile celor mai importanți din apicultură de pe forum și vedea toată lumea. 2 zile e prea puțin. Sunt unii din noi care intră doar când revin de la stupine acasă.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

In primul rand un miting nu se anunta cu doua zile inainte pt ca "vitejii" nu stau cu ochii numai pe forumuri, un miting se anunta cu cel putin o saptamana pt a te putea organiza.In plus existau mai multe  posibilitati de a se anunta acest eveniment,dar trebuie sa fii un bun organizator ca sa faci asta.

viorel55

Citat din: calmusdaniel din Octombrie 17, 2015, 01:03:51 PM
In primul rand un miting nu se anunta cu doua zile inainte pt ca "vitejii" nu stau cu ochii numai pe forumuri, un miting se anunta cu cel putin o saptamana pt a te putea organiza.In plus existau mai multe  posibilitati de a se anunta acest eveniment,dar trebuie sa fii un bun organizator ca sa faci asta.

Cum sa anunti organizarea cu mai multe zile inainte cand  obtii autorizatia de desfasurare de la Primaria Capitalei cu o zi inainte ??
Daca aceasta actiune se suprapunea cu alta si daca nu obtineam autorizatie  si implicit am fi anulat protestul cum am fi fost catalogati ?
..."sa fi bun organizator" =de multe ori nici la tine in familie nu-ti iese asa cum doresti,dar cand depinzi de foarte multi factori...e bine, e foarte bine ,cum a iesit protestul din 9 oct.
Faceti si voi unul si aratati-ne cat de buni organizatori sunteti .
Asa ...motive   si...critici aveeeeem...e podul plin !

calmusdaniel

Ce a-ti rezolvat,s-au interzis cumva foloairea neonicotinoidelor in tara noastra.Noi nu suntem atat de isteti sa plecam 40 de insi la Bucuresti sa protestam.Ar fi de asteptat ca presedintii de asociatii sa se organizeze si sa ia masuri pt binele apicultorilor,sa organizeze chiar un mare miting.Asa ce sa zic,probabil a-ti vrut sa vedeti Bucurestiul toamna,suu alte interese.

dan sebastian

Cred ca organizația dvs. putea discuta și cu alte asociatii să fie un protest de care să se vorbească și la știri.
Faptul ca în știrile agricole v-au catalogat doar pca pe unii care au venit să sărbătorească un an de la vechiul protest, m-a durut. E o problema foarte serioasă de care unii au reușit să facă mișto.
E un prim pas dar consider ca în viitor se vor mobiliza mulți mai bine. Trebuia discutat pe facebook pe comunitățile apicole. Era necesară o coordonare mai bună. Trebuia întâi ca mulți să știe ca va avea loc protestul chiar dacă nu se știa data exactă.
Puteam face și ceva filmulete de postat pe youtube pt mobilizarea la protest.
Hangoutsurile făcute în weekend ar fi trebuit să discute problemă înainte și nu după ce dvs ați făcut protestul.
Nu are rost să jigniți pe unii care au aflat de protestul dvs abi după ce a avut loc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Tot nu m-ai lămurit unde ai pus anunțul pe forum. Vreau să știu. Mulțumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

viorel55

Citat din: dan sebastian din Octombrie 17, 2015, 03:23:33 PM
Tot nu m-ai lămurit unde ai pus anunțul pe forum. Vreau să știu. Mulțumesc !


Re: Mortalitate excesiva la floarea soarelui
« Răspuns #50 : Octombrie 07, 2015, 08:38:46 p.m. »
Citat
Federatia Asociatiilor Apicole din Romania-ROMAPIS- organizeaza in ziua de 09-10-2015 un protest impotriva folosirii  neonicotinoidelor in agricultura romaneasca.
Cine doreste sa participe poate solicita amanunte la tel. 0744307690

orbanstefan64


romikele

La mulți ani cu sănătate și tot ce-ți dorești!
:happy_birthday: :birthday: : sampanie: @};- %%- :bzz:

bio

Sa traiesti cu numele dl-e (nea') Orban Stefan...!!!

La multi ani tinere !!!.. :happy_birthday: