Orban Stefan

Creat de orbanstefan64, Decembrie 24, 2009, 05:31:54 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

Citat din: stefan1 din Mai 26, 2014, 12:46:50 AM
  Acuma cel putin este caldura mare. Dovada in poza.
 
  Off topic: oare cum ne vede cainele asta?
partial color .... :sad: =)) :rotfl: :rotfl:

orbanstefan64

vremea........

orbanstefan64

#3167

oroles

#3168
Nu e chiar placuta prima parte, cea despre boli! :)
Intrebarea mea e daca mai aveti astfel de filme bune traduse in romana?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

orbanstefan64

eu ce gasesc pun totul la vedere........ :hi: :hi: :hi:

orbanstefan64


Kov iulian

#3171
Citat din: orbanstefan64 din Iunie 29, 2014, 08:16:48 PM
http://www.stiriagricole.ro/10315-10315.html

Eu am o teorie si poate e gresita .

De sute de mii si miliaone de ani natura a functionat oamenii s-au inmultit viata sa dezvoltat si totul a fost ok.
In aceasta opoca moderna am decis ca noi stapanim peste natura si vom modifica totul in folosul nostru imediat, cum vrem noi, cand vrem noi, si cat de mult vrem noi.
Imediat au aparut si "daunatorii " peste tot doar insecte dusmanoase si daunatoare care parca tin cu tot dinadinsul sa ne faca viata amara.

Dar daca acele insecte nu ar fi defapt daunatoare?
Daca noi suntem de fapt daunatorii?

Daca toate aceste lucruri fac parte dintr-un sistem fel de sistem imunitar al naturii care incearca sa elimine niste chestii care sunt impotriva legilor dupa care sa ghidat natura de la inceput?

Cine va invinge la final si cine va plati pretul in aceasta lupta?

orbanstefan64

oamenii is mai destepti ca natura......... :sad:

marius_vfp

#3173
oamenii sunt mai destepti decat natura PERFECT ADEVARAT ,insa  natura face regulile , omul nu poate controla natura , fulgere, tunete , ploaie , vant , anotimpuri , inghet dezghet , si lista poate continuaaaaaaaaaaa.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

relutu

Nu sunt de acord ca oamenii sunt mai destepti ca natura,pana la urma natura este condusa de Dumnezeu.Suntem noi oamenii mai destepti ca Dumnezeu?De asta vin atatea calamitati peste noi ptr ca incercam sa il depasim pe Dumnezeu ca si Lucifer care s-a crezut la fel ca Dumnezeu si a fost transformat in drac.

marius_vfp

relutu , cand pomenesti de dumnezeu , deja intram in alta arie (religie),vorbim aici de natura si atat dumnezeu si dracul sunt cu treaba lor, omul e fiinta ,de pe aceasta planeta, inzestrata cu capacitatea intelectuala cea mai evoluata , primatele sunt in varful piramidei.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

relutu

Hai sa-ti spun o chestie,la noi in zona s-a manat via in stil barbar dupa fiecare ploaie de nu a mai ramas nimic,cu toate ca omul inventiv a stropit cu fel de fel de substante dar tot nu s-a oprit.Explica-mi si mie cine da ploaia,cine da vantul,cine face sa creasca iarba si cine usuca toate astea?Deci de ce omul,nu poate sa stavileasca toate acestea?

Porfy66

Citat din: relutu din Iulie 01, 2014, 09:56:26 AM
......Explica-mi si mie cine da ploaia,cine da vantul,cine face sa creasca iarba si cine usuca toate astea?....
Soarele...

pharaonu75

#3178
Citat din: relutu din Iulie 01, 2014, 09:34:00 AM
...De asta vin atatea calamitati peste noi ptr ca incercam sa il depasim pe Dumnezeu ca si Lucifer care s-a crezut la fel ca Dumnezeu si a fost transformat in drac.

Mda... si marmota invelea ciocolata in staniol!


Citat din: relutu din Iulie 01, 2014, 09:56:26 AM
Hai sa-ti spun o chestie,la noi in zona s-a manat via in stil barbar dupa fiecare ploaie de nu a mai ramas nimic,cu toate ca omul inventiv a stropit cu fel de fel de substante dar tot nu s-a oprit. Explica-mi si mie cine da ploaia,cine da vantul,cine face sa creasca iarba si cine usuca toate astea?Deci de ce omul,nu poate sa stavileasca toate acestea?

De FIZICA ai auzit? Problema cu manatul plantelor este o simpla chestiune de fizica. La fizica se studiaza lupa sau lentila...
Ploaia si vantul sunt explicate tot la fizica: condensarea, dilatarea si contractia, curentii de aer (cauzate de schimbarile de temperatura).

Nu ma intelege gresit, nu sunt in totalitate de acord cu afirmatia lui Stefan, insa nu-l mai baga pe Dumnezeu in fatza...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

Citat din: Porfy66 din Iulie 01, 2014, 03:12:10 PM

Soarele...
perfect adevarat , dar si la acest raspuns exista o intrebare , cine a creat soarele ............ :hi:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva