Orban Stefan

Creat de orbanstefan64, Decembrie 24, 2009, 05:31:54 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

eu  pun colectorul de propolis peste rame, la sfirsitul lui iulie si il iau la inceputul lui martie.

mape 48-petru manea

Banuiesc ca pe colector albinele pun si ceara ----dupa ce razuiesti introduci razuiala intr-un vas cu apa si se alege propolisul jos si ceara pluteste sau alta metoda  ?

sandupop

Citat din: orbanstefan64 din Martie 19, 2014, 05:30:12 PM
eu  pun colectorul de propolis peste rame, la sfirsitul lui iulie si il iau la inceputul lui martie.
Peste colector pui folia sau impachetajul de iarna( paturica, ziare, cartoane,...) ?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

orbanstefan64

Citat din: mape 48-petru manea din Martie 19, 2014, 05:59:42 PM
Banuiesc ca pe colector albinele pun si ceara ----dupa ce razuiesti introduci razuiala intr-un vas cu apa si se alege propolisul jos si ceara pluteste sau alta metoda  ?
nu depun ceara este numai propolis exact cum vedeti in poze
:hi: :hi:

orbanstefan64

Citat din: sandupop din Martie 19, 2014, 08:03:03 PM
Citat din: orbanstefan64 din Martie 19, 2014, 05:30:12 PM
eu  pun colectorul de propolis peste rame, la sfirsitul lui iulie si il iau la inceputul lui martie.
Peste colector pui folia sau impachetajul de iarna( paturica, ziare, cartoane,...) ?
colectorul il pun la sistemul horn (aerisire in capac cu fund fix) peste rame si mai pun doua paturici din pinza tesuta la razboi sau mocheta cu esertie de rafie cu 1 cm mai mic pe toate laturile  atita este impachetatul la mine .


sandupop

Mersi mult Pista, m-am prins, anul asta o sa adopt si eu o astfel de masura. :thanks: :thanks: : sampanie: :beer:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

orbanstefan64

spor la la treaba!!!!   :hi: :hi: :hi:

mape 48-petru manea

Azi la ora 14,50 pe Realitatea tv te-am vazut si te-am auzit laudand cosnitele  :bravo: sa inteleg ca te reprofilezi si o sa construiesti cosnite ?  :) :hi:

orbanstefan64

Citat din: mape 48-petru manea din Martie 29, 2014, 06:53:47 PM
Azi la ora 14,50 pe Realitatea tv te-am vazut si te-am auzit laudand cosnitele  :bravo: sa inteleg ca te reprofilezi si o sa construiesti cosnite ?  :) :hi:
poate trec si la varianta asta   :roll:
sanatate multa !!!!!  :hi: :hi: :hi:

orbanstefan64

vizita de la prieteni din  rm sarat

orbanstefan64

 sarbatoarea mierii blaj...... acelasi dar totusi diferit

relutu

Bravo,felicitari pt ca ati dorit,voit si reusit sa aceasta incursiune in timp. =D>

mape 48-petru manea

Interesant si frumos standul tau  :bravo:

orbanstefan64

multumesc ! mai este de lucru mai am de colectionat astea ce se vad acolo le am mai avut eu am mai cumparat si am mai si primit de la colegi in schimbul altor echipamente.
:hi: :hi: :hi:

fiug1970

frumos imbinat trecutul cu prezentul!! :bravo: :bravo:
o nedumerire:ce inventa Ursu daca apicultura ramanea la stadiul de ..cosnita??
felicitari pt.coltisorul de muzeu apicol pe care/l expuneti la fiecare targ ^:)^ ^:)^ ^:)^