Orban Stefan

Creat de orbanstefan64, Decembrie 24, 2009, 05:31:54 PM

« precedentul - următorul »

gelu

...apropo vreau si cativa faguri cu miere...necentrifugati....se poate...sau e prea tarziu...??? :offtopic:

orbanstefan64


orbanstefan64

flori.evodia

orbanstefan64

si

bismark

   Frumos,Fanica tu ai acolo o padure  de evodia.Imi place ce vad,am prins si eu citiva anul acesta sper sa-i vad cu flori  la anul.Vad ca iti plac florile (oamenii care iubesc florile=oameni buni) si m-am covins de-a lungul timpului.Stii ca si eu tin la coltul meu de rai ca si multi altii de pe forum.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

orbanstefan64


gelu

....am vazut poze cu stupi parafinati....sa inteleg ca v.a reusit ,,operatia,,?....nu.s asa ochiosi ca cei vopsiti dar tehnic vorbind rezolva multe dintre problemele lemnului la contactul cu apa...si nu numai...sa ne vedem sanatosi :yes: :bravo:

orbanstefan64

Nu sunt stupi parafinati decat dati cu baiti... din cauza costurilor ridicate si a investitiilor pentru utilajele folosite nu prea iti permiti in Romania sa faci asa ceva.  :hi: :hi:

mosunick

Sanatate
Dupa eforturi (mari in bani si in alergatura), am reusit sa fac o baie de parafina pentru stupi, aplicata deocamdata numai corpurilor de stransura, diafragmelor, hranitoarelor-uluc si colectoarelor de polen. Sper sa merite efortul. Voi vedea la anul daca am realizat treaba cum trebuie (am acoperit unele gauri sau fisuri cu chit alb, si mi-e teama sa nu fi facut o pelicula subtire prin care sa nu fi patruns cum trebuie parafina).
Va tin la curent. Eu unul cred ca face toti banii in timp, mai ales pentru dezinfectia corpurilor.
Iarna usoara! Sa numarati tot atatea si la primavara cate sumarati acum!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

orbanstefan64

#2934

orbanstefan64

topirea cerii

gelu

#2936
Citat din: mosunick din Septembrie 22, 2013, 08:35:01 PM
Sanatate
Dupa eforturi (mari in bani si in alergatura), am reusit sa fac o baie de parafina pentru stupi, aplicata deocamdata numai corpurilor de stransura, diafragmelor, hranitoarelor-uluc si colectoarelor de polen. Sper sa merite efortul. Voi vedea la anul daca am realizat treaba cum trebuie (am acoperit unele gauri sau fisuri cu chit alb, si mi-e teama sa nu fi facut o pelicula subtire prin care sa nu fi patruns cum trebuie parafina).
Va tin la curent. Eu unul cred ca face toti banii in timp, mai ales pentru dezinfectia corpurilor.
Iarna usoara! Sa numarati tot atatea si la primavara cate sumarati acum!
......insistati pe problema....parafinarea e de viitor, stupii pe care ,,ne facem mana,,aici au 30 de ani cel putin asa ne.a zis mentorul si vor mai rezista mult si bine...mult success si va asteptam cu poze...quote]

orbanstefan64

parafina ii .......100% naturala...... mai ales pe interiorul stupului ?????

mosunick

E parafina alimentara. Am ales tipul asta tocmai pentru criteriile mai stricte de procesare si reziduurile mai reduse in procesul de fabricatie.
Daca e ok sau nu pentru stupi, ramane de vazut. Daca peste ocean merge nu vad de ce nu ar fi OK la noi. Partea proasta e ca nu e ieftin procedeul.
Ref. la faptul daca e oportun sau nu, s-ar putrea pune in discutie ca factor negativ umiditatea (peretii parafinati pe interior nu absorb umiditatea din stup, insa eu cred ca este neglijabila aceasta cantitate absorbita), dar una peste alta cred ca e un lucru bun.
Altfel, nu m-as fi apucat de el.
Parerea mea.
De incepator.

Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

orbanstefan64

sigur ave ti dreptate vis a vis de absorbtie dar totusi ii bine de avut in vedere :nod: :nod:
:hi: :hi: