Orban Stefan

Creat de orbanstefan64, Decembrie 24, 2009, 05:31:54 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

Citat din: gabriel26do din Aprilie 07, 2013, 03:59:14 PM
Sa fie intr-un ceas bun Cipriane
ma sperii cu poza ta din avatar ....Batausule  =)) =)) =))
:hi: :hi: :hi:

relutu

V-am spus d-nu stefan,asa se spune dar cand e musai,eu de acum incep sa devin criminal...dar de furnici =)). :hi:

marius_vfp

relutu , in caz ca vrei sa scapi de furnici , vezi ca este o creta speciala pentru furnici , dai pe picioarele de sprijin  si scapi de ele , am incercat eu anul trecut si a mers foarte bine , albine moarte nu am vazut , singura problema e ca dupa ploaie se spala creta si trebuie dat iarasi.

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Mihail Hanzu

Gândacii îs Pyrrhocoris apterus (L.) sau gândacii Domnului (Io scriu regionalismul din zona mea, da-n aproape fiecare sat l-i să zâce altfel. Faină diversitate, nu? Alţii nu o mai au demult.). Îs fitofagi, nu ştiu să facă pagube. Îs răspândiţ în toată reguinea holarctică (masele continentale din jurul Polului Nord), da şi-n India, şi-n America de Sud. Specia să pare că-i în expansiune. Îi folosâtă în cercetare biologică, că să-nmulţăşte uşor în laborator. Ca fapt divers, lipsa' din Arhipelagul Marii Britanii, probabil ca urmare a chimizării iraţionale. Copiilor de obicei l-i dragă specia, pentru că gândacii ies la soare din aprilie în iunie, când să-mperechează şi-s un subiect bun de jucat cu ei (mai ales la viitorii stupari, zâc io). Sau acuma copiii să joacă numa' pe calculator? N-aveţ copiii sau nepoţi? Nu că ar fi cazu' aci, da ca regulă, dacă o specie îi eliminată dintr-un sistem biologic, alte specii - care de multe ori devin agresive faţă de ecosistem - ocupă nişa ecologică rămasă liberă.
P.S. Mulţumesc d-le. Orban. Am auzât c-o fost tot bine, chiar aşa mai complicat.

orbanstefan64

va multumesc pt documentatie si in aceleasi timp va felicit pt realizarile  dvs.  :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
aveti parinti minunati sa le dea Dumnezeu sanatate !
pina la final lucrurile au iesit bine  si eu va multumesc si tot respectul ca v ati facut cont pe forumul APIARDEAL.
Doamne ajuta! 
:hi: :hi: :hi:

cristi ciuc

Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 07, 2013, 11:24:17 AM
le am mostenit ,ce s cu astea? cum scap de ele ?
Ștefan, cu astea ai putea să te îmbogățești dacă le vinzi drept nadă la pescarii care dau cu ele la clean! :hi:

orbanstefan64

sa vad cit da pe buc.  :razz:

orbanstefan64

offroad  sighisoara (seleus)

orbanstefan64

si inca una  :lol:

orbanstefan64

daca vreme no tinut cu mine vint rece ,ploaie  :zzz:
ma am ocupat de primii pui  si am pus oua de prepelita  :smile:

orbanstefan64

viitori paznici

silviu

   O sa fi incantat de puisorii de prepelita.Sunt extraordinari cand sunt mici.Extrem de vioi,fug prin lada de abia ii urmarersti.Numai sa ai griga pana se usuca si sa nu se ude ca sunt foarte sensibili.Spor!
                  Cu stima,
                         Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

orbanstefan64


mosunick

Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 14, 2013, 08:17:38 PM
si inca una  :lol:
SA o stapaniti sanatos. Am avut si eu una din 87 fix la fel, diesel si tare multe amintiri placute am cu ea...
Am facut si off-road cu ea, dar nu la albine...  :hi: :hi: :hi:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

orbanstefan64

multumesc !
asta  ii pe benzina 1,1cmc la 4.6 -5,8 consum , o ingrijesc nu i cer mai mult decit poate is f multumit . :hi: :hi: :hi: