Orban Stefan

Creat de orbanstefan64, Decembrie 24, 2009, 05:31:54 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Si eu mai astept inca zborul de curatire. Din noiembrie nu a fost zbor decat cateva albine, la temperaturi care niciodata nu au urcat peste 8,3 grade. Tata zicea ca la albinele noastre, daca se trece de trei luni fara zbor, pot aparea probleme.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bee_lover

La noi au fost zboruri si ieri si alaltaieri si acum o saptamana, ieri m-am uitat in vreo 2 stupi insa dezamagit, nu ca toti ar fi la fel, miere putina, puiet putin cam o palma pe vreo 2-3 rame... nu mi-a placut ce am vazut...

jonny_it

Citat din: bee_lover din Februarie 25, 2013, 09:50:43 AM
La noi au fost zboruri si ieri si alaltaieri si acum o saptamana, ieri m-am uitat in vreo 2 stupi insa dezamagit, nu ca toti ar fi la fel, miere putina, puiet putin cam o palma pe vreo 2-3 rame... nu mi-a placut ce am vazut...

Familiile care acum au mai putin puiet dar au matci tinere si miere suficienta o sa fie mai puternice decat cele cu matci tinere, aceeasi cantitate de miere dar cu puiet mai mult. Noteaza la caiet cateva familii si o sa imi dai dreptate.  :wink:

bee_lover

Te cred, insa ma bucur ca au iesit la zbor de curatire...  :)

jonny_it

Citat din: bee_lover din Februarie 25, 2013, 01:27:45 PM
Te cred, insa ma bucur ca au iesit la zbor de curatire...  :)

Si pe aici au iesit putin afara saptamana trecuta, dar destul de slab(cateva sute de albine la fiecare familie). Zilele astea au fot -5 pana in + 5 grade.
Pana la 15 martie mai pot sta fara zbor de curatire(nu ar fi primul an cand ies asa tarziu). Cei care nu au insistat cu turte in timpul iernarii pot sta linistiti, chiar daca perioada fara zbor de curatire este ceva mai lunga.

PS: Stai 2-3 zile fara sa mergi la toaleta si vezi cum te bucuri dupa aia cand mergi!
Incearca sa faci acelasi experiment in timp ce mananci iaurt cu castraveti in otet si mere!  :rotfl:
La fel si in cazul albinelor, doar ca la ele mai este afectata durata de viata si resistenta la paraziti.  :hi:

.. parerea mea  :)

orbanstefan64

un martisor apicultoritelor ......la multi ani !!!
@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-

Hermannstadt

Va salut d-ul Stefan, 
        vreau sa va intreb daca o sa fiti prezent la targul de la Blaj, inca u stiu daca ajung in 21 sau in 22, dar in una din aceste 2 zile sigur o sa ajung.

Numai bine !
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

mosunick

Am primit semintele de Evodia si va multumesc mult d-le Orban! Sper sa ajung sa le vad si inflorite si cu albinele pe ele, ceea ce doresc tuturor!
Sanatate si miere multa!
Inca o data MULTUMESC!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

orbanstefan64

sanatate Doamne ajuta!!!!!

orbanstefan64

ceva activitate

orbanstefan64

gradinarit  :smile:

orbanstefan64

,, d na Herra ,,

orbanstefan64

pregatiri pt. a doua locatie

mosunick

Domnu' Orban, daca va rog frumos nu faceti mai multe fotografii cu banda de slefuit? Sunt interesat sa imi fac una si vreau sa vad sistemul constructiv. Multumesc.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Hermannstadt

Citat din: orbanstefan64 din Martie 07, 2013, 08:12:24 PM
ceva activitate

Parca le-am vazut si pe ale mele :))


PS: aveti ceva activitati si in atelier si in gospodarie, bravo !


Numai bine!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/