Orban Stefan

Creat de orbanstefan64, Decembrie 24, 2009, 05:31:54 PM

« precedentul - următorul »

skypi_0040

Citat din: milu56 din Martie 11, 2012, 09:22:23 AM
Dl. skypi_0040!
Nu vreau sa contrazic pe nimeni,am spus rama mea preferata cu hoffman nu oblig pe nimeni sa faca asa dar pentru mine asa le vreau pentruca lucrez mult mai usor atunci cand deplasez prin culisare mai multe rame odata dintro parte in alta inpingandule din partea superioara nu mi se deranjeaza indepartanduse de la partea inferioara (deranj la albine) si tot pentru mine au alt aspest :bzz:
D-le Milu, nici eu nu va contrazic, pentru ca si eu am rame in stupii mei la fel ca si dumneavoastra. Imi place cand fac ceva pentru mine sa fie ca la carte, dar sunt multi apicultori care din diverse motive nu-si permit sa dea bani pe rame , iar posibilitatile lor de a le produce perfect sunt poate limitate sau gandesc ca acea frezare nu aduce prea mult, ba chiar (asa cum spune Fanel) cand baga dalta ca sa dezlipeasca ramele , se crapa umarul. Precis vi s-a mai intamplat si dumneavoastra. Nu credeti ca ar functiona si varianta d-lui Tassevasi?

milu56

Totul e posibil dar nu inseamna ca imi schimb felul meu de lucru de acum 40 de ani,singurul lucru ce am schimbat rama fara hoffman.

orbanstefan64

un colector de polen

stefanescu

Da un colector care sa se potriveasca la stupi din poliuretan nu ai facut? Cei de la FARO ziceau ca au in proiect asa ceva da pina scot ei....
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

orbanstefan64

nu am facut dar daca am dimensinile se rezolva  :hi: :hi: :hi:

stefanescu

Cand te duci la primul targ de apicultura ii ataci pe cei de la FARO. Iei masurile pe viu. Vezi cum se poate prinde.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

rarescyp

domnule stefan...la colectorul de polen, ai facut pe lateral o iesire pt trantori?....daca poti pune niste poze cu lateralele ti-as fi recunoscator...
(am facut si eu modelul asemanator dar nu am lasat nici o iesire pt trantori)...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

jonny_it

Citat din: orbanstefan64 din Martie 14, 2012, 07:26:37 AM
un colector de polen

Nu il vad in lista cu preturi de pe site-ul tau.  :hi:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

Citat din: stefanescu din Martie 15, 2012, 07:04:00 AM
Cand te duci la primul targ de apicultura ii ataci pe cei de la FARO. Iei masurile pe viu. Vezi cum se poate prinde.
se rezolva

orbanstefan64

Citat din: rarescyp din Martie 15, 2012, 07:51:05 AM
domnule stefan...la colectorul de polen, ai facut pe lateral o iesire pt trantori?....daca poti pune niste poze cu lateralele ti-as fi recunoscator...
(am facut si eu modelul asemanator dar nu am lasat nici o iesire pt trantori)...
nu am facut pt ca uni vor in dreapta altii in stiga ,unii nu vor deloc depinde de comnda
:hi: :hi: :hi:

orbanstefan64

Citat din: jonny_it din Martie 15, 2012, 01:50:12 PM
Citat din: orbanstefan64 din Martie 14, 2012, 07:26:37 AM
un colector de polen

Nu il vad in lista cu preturi de pe site-ul tau.  :hi:
ma tu vezi de treaba ta acolo la strainezi ca eu is ocupat acum sa mi fac o facultate pe limba mea =)) =)) =))
:hi: :hi: :hi:

tassevasi

#2097
Citat din: orbanstefan64 din Martie 15, 2012, 08:27:36 PM
Citat din: jonny_it din Martie 15, 2012, 01:50:12 PM
Citat din: orbanstefan64 din Martie 14, 2012, 07:26:37 AM
un colector de polen

Nu il vad in lista cu preturi de pe site-ul tau.  :hi:
ma tu vezi de treaba ta acolo la strainezi ca eu is ocupat acum sa mi fac o facultate pe limba mea =)) =)) =))
:hi: :hi: :hi:

   :)  Faci pe  limba ta ?  :rotfl: :rotfl:  cu banii cui ? >>>  (ai tuturor )
     Si ce te lauzi acum ,treaba  sa mearga  bine inpreuna .  :D

jonny_it

Citat din: orbanstefan64 din Martie 15, 2012, 08:27:36 PM
ma tu vezi de treaba ta acolo la strainezi ca eu is ocupat acum sa mi fac o facultate pe limba mea =)) =)) =))
:hi: :hi: :hi:

Poti sa faci, nu vezi ca multi s-au declarat germani pt ca altfel nu prindeau loc la gradinita  :)
O sa fie o tara plina de unguri si germani .. nu am nimic impotriva cu conditia sa fie mai multe unguroaice decat unguri  :rotfl:

orbanstefan64

tot  mereu alegi varianta buna :rotfl: :rotfl:
:hi: :hi: :hi: