Descapacire miere

Creat de Gruies, Decembrie 20, 2009, 06:50:58 PM

« precedentul - următorul »

PACO

Decat sa va uitati la toate improvizatiile, ( ca sa nu zic tiganii), mai bine uitativa la firmele serioase care produc utilaje profesionale full automate cu cutite incalzite vibratoare si descapacesc orice fel de rama.

bismark

       Decit sa omoriti mintea cu aparatura profesionala care costa si scump si trebuie sa mai ai si incalzire eu m-am gindit ca in loc de cutitul in  V , rusesc sa pun o sirma de nichelina la o baterie de 12 v de masina cu un microcontact care incinga nichelina  numai cind impingi rama spre descapacire .Bateria se incarca usor la masina iar nichelina poate fi schimbata oricind.Simplu si eficient si rapid ca nu mai depinzi de incalzirea cutitului nichelina poti sa o dimensionezi incit sa topeasca in citeva secunde capaceala.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

apivasmob

#92
Citat din: PACO din Mai 20, 2012, 02:07:11 PM
Decat sa va uitati la toate improvizatiile, ( ca sa nu zic tiganii), mai bine uitativa la firmele serioase care produc utilaje profesionale full automate cu cutite incalzite vibratoare si descapacesc orice fel de rama.
Dar la ce pret?
Am o mare bucurie si satisfactie profesionala cand imi bat capul cu o problema si rezultatul este cel cautat.
Citat din: bismark din Mai 20, 2012, 04:27:14 PM
       Decit sa omoriti mintea cu aparatura profesionala care costa si scump si trebuie sa mai ai si incalzire eu m-am gindit ca in loc de cutitul in  V , rusesc sa pun o sirma de nichelina la o baterie de 12 v de masina cu un microcontact care incinga nichelina  numai cind impingi rama spre descapacire .Bateria se incarca usor la masina iar nichelina poate fi schimbata oricind.Simplu si eficient si rapid ca nu mai depinzi de incalzirea cutitului nichelina poti sa o dimensionezi incit sa topeasca in citeva secunde capaceala.Cu respect
Recunosc ca am pusu eu prblema dar privind schita am vazut ca la acest model nu merge ca se intersecteaza firul de nichelina cu sistemul de glisare
Sanatate tuturor apicultorilor

bucovineanu

Citat din: bismark din Mai 20, 2012, 04:27:14 PM
       Decit sa omoriti mintea cu aparatura profesionala care costa si scump si trebuie sa mai ai si incalzire eu m-am gindit ca in loc de cutitul in  V , rusesc sa pun o sirma de nichelina la o baterie de 12 v de masina cu un microcontact care incinga nichelina  numai cind impingi rama spre descapacire .Bateria se incarca usor la masina iar nichelina poate fi schimbata oricind.Simplu si eficient si rapid ca nu mai depinzi de incalzirea cutitului nichelina poti sa o dimensionezi incit sa topeasca in citeva secunde capaceala.Cu respect
In gol nichelina se incalzeste pana la incandescenta si se intinde. In momentul cand se incearca descapacirea se raceste si nu mai taie celulele.

apivasmob

Dar un rand pe toata lungimea interioara a ramei de ace in plan fara incalzire nu ar merge?
Sanatate tuturor apicultorilor

Kiwi Bee

Aici vezi scula cu ace.
http://beeman.se/biodling/ljung/ling-2-nf.htm
Si eu lam folosit in 2 sezoane(lam imprumutat).
Exista si versiunea motorizata. Cred ca una motorizata ajunge la 5 mii de euro aici la noi in NZ. Cel cu ace de plastic nu mai este voie sa se foloseasca. Doar INOX.
De altfel tot mai trebuie sa descapacesti inainte, dar la mierile mai viscoase se foloseste inainte de centrifugare pt a "pune miera in miscare" care de altfel este destul de intepenita in celula(vezi miere de Heather sau Manuka).

PACO

Citat din: bismark din Mai 20, 2012, 04:27:14 PM
       Decit sa omoriti mintea cu aparatura profesionala care costa si scump si trebuie sa mai ai si incalzire eu m-am gindit ca in loc de cutitul in  V , rusesc sa pun o sirma de nichelina la o baterie de 12 v de masina cu un microcontact care incinga nichelina  numai cind impingi rama spre descapacire .Bateria se incarca usor la masina iar nichelina poate fi schimbata oricind.Simplu si eficient si rapid ca nu mai depinzi de incalzirea cutitului nichelina poti sa o dimensionezi incit sa topeasca in citeva secunde capaceala.Cu respect

   daca vreti performanta cumparati lucruri profesionale si sa fiti siguri ca s au gandit altii mai mult ca voi, daca aveti un nr. mic de stupi puteti descapaci cu furculita. cat despre nichelina = tiganie 100%.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

apivasmob

Multumesc.
Am dat in lucru cutitele acum sa vad cand vor fi gata cum sunt .
Sanatate tuturor apicultorilor

cipriene

chiar interesant! sunt curios daca ati reusit sa-l confectionati si daca l-a incercat cineva. problema este daca se preteaza si la ramele cu umerase, caci din cate am vazut rusnacii nu au asa ceva
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

PACO

dat fiind faptul ca noi suntem romani si le inventam pe toate, trebuie sa va ganditi la o masina care sa descapaceasca cat mai multe feluri de rame si de asemenea sa poata sa descapaceasca si sub speteaza superioara, in filme sunt numai rame crescute perfect dar in practica nu toate ramele capacite sunt mai groase decat speteaza superioara.
   In alegerea unei masini automate tb. sa va ganditi ce fel de rame aveti sau sa schimbati toate ramele intr un model care se preteaza la o descapacire automata.
  De asemenea tb. sa va ganditi daca renteaza la nr. de stupi pe care l  investitia, daca nu, dsecapaciti manual si nu mai incercati sa inventati roata.

Obombo

Citat din: PACO din Septembrie 25, 2012, 12:37:29 PM
dat fiind faptul ca noi suntem romani si le inventam pe toate, trebuie sa va ganditi la o masina care sa descapaceasca cat mai multe feluri de rame si de asemenea sa poata sa descapaceasca si sub speteaza superioara...
Cam tarziu, au "inventato" deja. Un descapacitor simplu si usor de construit ca acesta nu poate face minuni.

Kiwi Bee

Citat din: Obombo din Septembrie 26, 2012, 12:46:44 AM
Citat din: PACO din Septembrie 25, 2012, 12:37:29 PM
dat fiind faptul ca noi suntem romani si le inventam pe toate, trebuie sa va ganditi la o masina care sa descapaceasca cat mai multe feluri de rame si de asemenea sa poata sa descapaceasca si sub speteaza superioara...
Cam tarziu, au "inventato" deja. Un descapacitor simplu si usor de construit ca acesta nu poate face minuni.

Descapacitorul nu stie sa faca minuni doar apicultorul pe cimp. In loc de 10 rame(sau cit incape intrun cat deal lui) pune doar 8 echi-distantate iar albinele vor face restul.

PACO

degeaba pui 8 rame daca nu sunt modelul care sa se preteze la o descapacire automata iar 8 sunt prea putine, eu am 9 in loc de 10 , cu mai putine rame exista riscul sa ti construiasca faguri intre rama(vorbesc de rame stas), daca faci ramele mai late s ar putea sa nu mai intre in masina de descapacit.

Obombo

Noua rame cu latimea 25 mm puse in catul de zece, cules bun, cutit ascutit bine si descapacesti ca e o placere. Daca ai un numar rezonabil de stupi. Daca sunt mai multi, merge inventia rusilor, iar daca esti profesionist dai banu' si cumperi o masinarie serioasa.