de unde cumparam fagurii....

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 06:15:05 PM

« precedentul - următorul »

xvader

eu am folosit anul asta faguri de la apiluk, simpli, I-am comanda pe net si m-a costat 35 ron cu tot cu transport pana in bucuresti.
Au fost ok la cladit, spun asta pentru ca mai aveam vreo 2 pachete de la apicola - vechi de un an, pe care ii cam ocoleau albinele.
Singurul lucru neplacut a fost ca la transport a fost o cutie lovita, si am avut niate faguri stricati, in rest...numai de bine.

kamy

Io am luat faguri din ruse 100 de kile si am fost multumit de ei,au cutii de aprox 7 kile doua grosimi 10 si 12 bucati/kil!
De cazut pe cladeala proaspata si cules abundent ba si caldura de 40 de grade cade orice fagure,de aceea ar fi sanatos armat cu o generatie de puiet!

xvader

cat ai dat pe kg de faguri in ruse?
si unde in ruse este magazine apicol?

kamy

Intreaba-l mai bine pe marian sima,dar am inteles ca s-au scumpit,io am luat in aprilie 2012,pcelarsky magazin daca vrei sa intrebi in ruse nu e departe de centru da e destul de greu de gasit,cred ca mai am emilu lu nenea ala!

cipik

INTREBARE: Am rame ramase de acum 2 ani, am uitat de ele, le mai pot baga la crescut la anul, sau le dau la schimb cu unele '' fresh''?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

kamy

Si la 10 ani n-au nimic decat mucegai  si eventual oxidare,care prin expunere la soare devine nou nout!

cipik

Din ce stiam eu foitele ramase de la un la altul inainte de lipire se introc in apa calda, circa 55 de grade, sa nu fie temperatura mai mare ca se topesc, rezultatul fiind la o improspatare.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

kamy

Temperatura mai mica io am folosit faguri dupa 10 ani ,la improspatarea lor m-am asociat cu soarele!
55 de grade io zic ca-i cam multisor!

bucovineanu

Citat din: kamy din Decembrie 02, 2013, 09:16:26 PM
Si la 10 ani n-au nimic decat mucegai  si eventual oxidare,care prin expunere la soare devine nou nout..........
.................si daca pana atunci scapa de soareci si gaselnita.

PARINTELE

Citat din: bucovineanu din Decembrie 02, 2013, 09:57:21 PM
Citat din: kamy din Decembrie 02, 2013, 09:16:26 PM
Si la 10 ani n-au nimic decat mucegai  si eventual oxidare,care prin expunere la soare devine nou nout..........
.................si daca pana atunci scapa de soareci si gaselnita.
Se pare ca si soareci dar si gaselnita se respecta,nu mananca orice
un pic de mucegai darsa fie ,, Assiette de fromages,, sigur sorichitii nu ar refuza
cu respect

kamy

O sa va dezamagesc nitel atat soarecii cat si gaselnita iubesc ramele vechi, fagurii noi mai putin,cred ca la asta s-au gandit procesatorii cand au adaugat parafina!nu e corect sa-i huliti cand ei se gandesc la binele stuparilor!

katilinus

Buna ziua,

incerc la voi pe forum pt ca pe stuparitul e considerat offtopic ))/
De unde ati cumparat in ultima vreme faguri si ati fost multumiti? intreb pentru ca urmeaza sa cumpar ~80kg faguri si pana acum am cumparat numai de la apisrom, si sa zic maxim 2-3 pachete de la Etta.

La targul de la iasi se anunta si Bostinarul, tata si fii si parca in ceilalti ani a mai venit un nene, care vorbea greu romaneste (de pe langa oradea?), dar nu mai tin minte numele.
Tinand cont ca pretul va fi probabil de 30 lei/kg, cam ce discount as obtine pt cantitatea asta ?

Cu respect,
Catalin Profiri.

pharaonu75

Discount nu cred ca obtii.
Eu am cumparat faguri de la Apisrom si am fost foarte multumit.
De la altii nu am cumparat, deci nu comentez.
Foarte demult am cumparat faguri si de la Apicola, insa ii prefer pe ai lui Rascanu!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PricopArthur

Si de la Etta am luat si au fost buni. Pe 31, 1 si 2 e targ la Slobozia. Intreb care e pretul si reducerea la 80 kg.
Ai ceara la schimb?
Miere multă şi inimă curată!

katilinus

Multumesc pentru raspunsuri.
Ceara am pana in 10 kg, dar as dori sa o pastrez. Cumpar cu banul jos:)