Colector polen pe fundul stupului

Creat de standdupp, Noiembrie 17, 2015, 09:26:33 PM

« precedentul - următorul »

standdupp

Salut,

Ma poate ajuta cineva cu schite pentru colectorul de polen de pe fundul stupului ?

Multumesc.
Un apicultor incepator

milu56

Am făcut colectorul care era de mult in studiu dar mai am de rezolvat problema cu iesirea trântorilor,rog colegii să vină cu ceva postari ca din mai multe idei şi experiențe să o găsim pe cea mai bună, spunea cineva că foloseşte deget de mănușă chilurgicale ciupit la vârf.....poate stie cineva o firma care fabrică izgonitor pt albine si trântori....Trebuie găsită soluția.

standdupp

Citat din: milu56 din Noiembrie 18, 2015, 06:57:35 AM
Am făcut colectorul care era de mult in studiu dar mai am de rezolvat problema cu iesirea trântorilor,rog colegii să vină cu ceva postari ca din mai multe idei şi experiențe să o găsim pe cea mai bună, spunea cineva că foloseşte deget de mănușă chilurgicale ciupit la vârf.....poate stie cineva o firma care fabrică izgonitor pt albine si trântori....Trebuie găsită soluția.

Niste poze ne poti arata cu colectorul de polen ?
Un apicultor incepator

bismark

   Acum am inteles,ce vrei sa faci,eu zic sa faci o gaura mai mare in placa pe care trintorii o vor cauta iar restul sa le lasi asa.De exemplu la un colt.Normal ca vor mai trece pe acea gaura si albine cu polen dar nu toate.Astfel vei impaca si capra si varza :rotfl: Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

davcosti

Daca vrei sa fie cat mai compact  folosesti fundul care are incorporat si colector de polen. Nu dai jos nimic nici vara si nici iarna....mai ai si aerisire pe fund. Se foloseste o placa activa de 380/90mm. Adaptat și sertar de cules polenul! Niște poze de la mentorul meu cel care le-a făcut colectoare de polen de fund! Colector pe un stup anul acesta 10 aprilie 2015, la pomii fructiferi!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

milu56

Eu am făcut un colector mai practic.

milu56

Placa de placaj ce se vede se pune peste placă activă ca să nu cadă corpuri straine in polen.