uscator de polenn

Creat de dragos2006, Decembrie 05, 2007, 05:27:51 PM

« precedentul - următorul »

D006

Incalzitor butoi(miere) si  uscator  polen ,pret  4000 E

D006

din Italia ajunge in Romania la 1000 euro . De la lega !

D006

Citat din: dragos2006din Italia ajunge in Romania la 1000 euro . De la lega !
Pune  si  tu  o  poza,marime, etc..poate  ii  din  plastic  nu  din  inox.
La  pretul  de  care  zici  tu , cumpar  si eu citeva.

D006

e din inox , cand merg acum la Blaj aduc si poza , parca usuca 30 kg. pe sarja.

Nikolas

Ai fost la Pastrana coño..........Mai pune foto si preturi..

D006

Citat din: NikolasAi fost la Pastrana coño..........Mai pune foto si preturi..
Merg  si  miine ,daca  vrei  ne  putem  intilni.

Nikolas

Bine. Am 300 km pana la Pastrana. Nu stiu cand ajung asa ca da-mi nr. de telefon si cand ajung te sun. Apropo.... e zapada ?

johnysibiu

Au aparut pe piata o sumedenie de incubatoare pentru oua.Pot fi folosite ca uscatoarede polen?

Se mai poate imagina un uscator: un dulap destul de etans,un termostat ambiental conectat la un comutator (nu stiu daca am zis-o bine : decupleaza doi contactori - se gaseste la electrice) si o aeroterma mai micuta (acum sunt la preturi acceptabile).

Ce temperatura de uscare ati gasi-o recomandabila?

Eu usc polenul cu un aparat de deshidratat fructe (are sase sertare) dar, cand uit de el se usuca prea tare,devine sfaramicios.

pharaonu75

Temperatura nu ar trebui sa depaseasca 38 de grade.
In rest, fiecare isi confectioneaza uscatorul de polen artizanal cum  considera de cuviinta si cu ce are la indemana.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

johnysibiu

Inseamna ca un termostat ambiental cu bimetal ar rezolva problema.

rarescyp

Citat din: johnysibiu din Martie 11, 2012, 09:34:47 PM


Eu usc polenul cu un aparat de deshidratat fructe (are sase sertare) dar, cand uit de el se usuca prea tare,devine sfaramicios.

cat polen poti sa usti odata cu un astfel de aparet....cat dureaza sa-l usti?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

johnysibiu

Cam 4-5 ore,cateodata las de seara pana dimineata.

catalin_valenii

Cu incubator pentru pui nu a incercat nimeni? Ideea e ca ecela are temperatura in jur de 40-42 grade daca nu ma insel iar mai devreme se spunea ca e nevoie de maxim 38 grade. Dar nu ar fi mai bine si mai simplu sa il pastram in congelator? Sau nu e cautat in acest mod de conditionare? Ma gandesc ca asa se pastreaza aproape ca in momentul recoltarii si nu exista posibilitatea sa ii pierdem din valoarea nutritiva!
Albine sanatoase si harnice sa avem!

nicomico

Si eu mam gandit la asa ceva.Din ce stiu eu incubatorul nu depaseste 36,5 grade .Singura problema este unde se elimina surplusul de umiditate.La fel se poate folosi si pt matci .Astept si alte pareri

pharaonu75

Am vazut uscator de polen confectionat dintr-un frigider vechi.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube