Stuparit stationar sau pastoral?

Creat de bucovineanu, Octombrie 13, 2008, 11:05:37 PM

« precedentul - următorul »

D006

Domnilor,
Mi se pare complicat subiectul cu vederea albinei si implicit cu orientarea ei spatiala.Din putinul pe care il stiu(si nu asa de bine,dar il stiu)albinele nu se orienteaza dupa culori pe unele nici nu le vad:rosu spre exemplu este vazut negru si de aceea florile rosii nu sint polenizate de albine(macul din lanul de griu).Albinele noastre vad doar 4 culori.,ele vad si ultravioletul pe care noi nu il vedem.
Orientarea se face pe baza cimpului magnetic si pe baza pozitiei soarelui(chiar daca este acoperit de nori prin percetia lumini lui polarizate si le mai ajuta la orientare reprele din teren(movile, copacisi orice poate fi luat ca reper.
Dece ce  se pierd albinele la floarea soarelui? Cred ca pentru ca nu au reper.In patoral la floarea soarelui obisnuiam sa pun pe remorca un steag alb lucru care reducea pierderea albinelor.
Sanatate si Noroc

mihaipop_55

domnule dan,daca ambele se aflau in partea dreapta de unde ati fi vrut sa vina albinele. cu respect,

dan

domnule mihai multumesc pt observatie e vorba de stanga bineneteles

virgiliu

 800 m de zbor pentru a prelucra nectarul?, nu cred că-i de luat în seamă informaţia.
Ce se întâmplă atunci cu siropul administrat în stup, seara cât mai târziu, iar dimineaţa hrănitorul este gol? Unde face cei 800 de metri de zbor albina?
     Din câte ştiu eu,  nectarul, eventual siropul de zahăr, devine miere în guşa albinei, prin adăugarea de enzime şi altele. Această operaţie se repetă de mai multe ori în interiorul stupului prin mutarea acestei mieri dintr-o celulă in altă celulă, precum şi ventilare corespunzătoare ca în final mierea coaptă să fie depozitată cât mai aproape de cuib.

virgiliu

practic staţionar şi nu mă văd prea curănd să apelez la pastoral.

milu56

Stuparitul stationar e mult mai usor si cu randament destul de bun daca sti sa alegi vatra,pastoral doar de pofta sa mergi cu stupi bine populati de preferinta in container sau remorca tractat dupa masina sa nu ai treaba cu incarcat-descarcat,asa sa te simti in vacanta anual posibil si cu profit.

davcosti

Ca să câștigi în Staționar îți trebuie minim două culesuri! Cum ar fi cel mai ideal Salcâm și Floarea Soarelui!
Salcâmul să-l valorifici, să-ți scoți cheltuielile și eventual Profit, iar Floarea Soarelui să-ți asigure  iernarea,
ca să faci completări mai puține cu Sirop și ar fi avantajos să iernezi pe Floarea Soarelui, că și așa prețul este
scăzut la desfacere! Eu Nu trag în Staționar decât Salcâm și ceva Polifloră, dacă anul este bun!? Dar când
vine 1 August trebuie musai să-i ajut cu completări masive cum a fost și seceta de anul acesta care a făcut
ca fâneața, pajiștile și pădurea să dea foarte puțină Miere de întreținere, după Salcâm! :nono:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

milu56

Anul acesta am extras de 3 ori de la stationar un amestec de salcam si alte cum ar fi castani etc,unu floarea soarelui si apoi ce fanate ori ce o mai fi fost in amestec cu floarea soarelui o miere gustoasa dar toata pot sa zic ca e poliflora...eu nu las o picatura de miere in stupi,extrag tot,abia am treminat cu extrasul si acun mai vine polen si o buna intretinere in stupi de saptamana viitoare incep complictari cu sirop,aici in zona de campie la munte nu e indicat asa tarziu.

thomas

@Milu56 Faceti stationar in Romania, sau Spania?

zsolly

Eu incerc stationar dar e din ce in ce mai greu :
pomii, dar mai ales salcamii se defriseaza pentru lemne de foc, livada se defriseaza pentru parcele de constructii, turmele de oi rad orice firicel de iarba proaspat rasarit, vecinii stropesc ziua pomii in floare...cand e totul inflorit in aprilie dardaie albinele in stup...

kostas

Stie cineva cum se face suprainsamantarea pajistilor  ?
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

stefan1

 :thanks:
Citat din: zsolly din Februarie 28, 2018, 11:02:58 AM
Eu incerc stationar dar e din ce in ce mai greu :
pomii, dar mai ales salcamii se defriseaza pentru lemne de foc, livada se defriseaza pentru parcele de constructii, turmele de oi rad orice firicel de iarba proaspat rasarit, vecinii stropesc ziua pomii in floare...cand e totul inflorit in aprilie dardaie albinele in stup...

  Ai mare dreptate!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

kostas

Am citit undeva  ca   se poate face  o  suprainsamantare  a  pajistilor cu plante melifere acolo unde   acestea lipsesc, insa nu gasesc nicaieri explicatii despre  cum s-ar putea face  aceasta suprainsamantare.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

Aurelian A.

Cine tine stupii de hobby poate sa stea si cu ei in stationar dar cine traieste din ei sau are un numar mai mare fara pastoral e greu.mai sunt si exceptii care au vetre f bune,dar aceia sunt f putini !
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bmdna

Citat din: kostas din Martie 01, 2018, 11:26:41 AM
Am citit undeva  ca   se poate face  o  suprainsamantare  a  pajistilor cu plante melifere acolo unde   acestea lipsesc, insa nu gasesc nicaieri explicatii despre  cum s-ar putea face  aceasta suprainsamantare.
Tehnic vorbind, suprainsamantarea pajistilor se poate face folosind o masina de semanat direct in miriste. Aceste semanatori se aseamana cu cele cu care se seamana si culturile din categoria paioaselor, au brazdare solide, echipate cu discuri, care pot pregati local un pat germinativ aproximativ. Deci, pentru a realiza insamantarea ai nevoie de seminte si o semanatoare ca cea prezentata mai sus (evident si un tractor). Cred ca norma de seminte trebuie marita, ca sa se cunoasca ceva, pentru ca plantele ce vor germina vor avea de luptat cu plantele ce cresc deja in miristea respectiva. Mai sint detalii, dar, pe scurt, cam asta este.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!